Przejdź do treści głównej
Forum europejskiej inicjatywy obywatelskiej

Projekt, zaangażowanie, oddziaływanie: Ulepszona europejska inicjatywa obywatelska prowadzi do wzmocnienia, obywatel – Unia Europejska

Data aktualizacji: 05/03/2020

Projekt, zaangażowanie, oddziaływanie: Ulepszona europejska inicjatywa obywatelska prowadzi do wzmocnienia, obywatel – Unia Europejska

des

W miarę zbliżania się konferencji w sprawie przyszłości Europy wszystkie te dni w Brukseli dotyczą tego, jak zwiększyć zaangażowanie obywateli w kształtowanie polityki na szczeblu UE. Choć nie wiadomo jeszcze, co zostanie uzgodnione między Komisją, Parlamentem Europejskim i Radą w sprawie kształtu konferencji, jedno jest pewne – konferencja powinna opierać się na doświadczeniach i wnioskach wyciągniętych z poprzednich i obecnych inicjatyw w zakresie zaangażowania obywateli.  To naturalnie stawia europejską inicjatywę obywatelską jako pierwszy ponadnarodowy instrument demokracji uczestniczącej, który umożliwia obywatelom europejskim kształtowanie programu politycznego UE i jej wielojęzycznej internetowej platformy współpracy (to forum), w centrum uwagi.

Komisja Europejska zreorganizowała europejską inicjatywę obywatelską, zwiększając możliwości, jakie oferuje ona obywatelom europejskim w zakresie opracowywania własnych inicjatyw i współpracy z innymi, aby mieć rzeczywisty wpływ na ustalanie programu na szczeblu UE. Jest to okazja, której nie można zaprzepaścić dla osób zainteresowanych uczestnictwem obywatelskim, dlatego też POTWIERDZAJĄC SIĘ OD GŁOSU, aby wykorzystać wspólne doświadczenia oraz wskazówki i porady eksperckie dla obecnych i przyszłych organizatorów inicjatyw.

Parlament Europejski i Komisja opublikowały swoje stanowiska wyjściowe na temat tego, jak powinna wyglądać konferencja w sprawie przyszłości Europy. Wiele zainteresowanych stron wyraziło opinie – niektóre z nich uważają proponowane podejście za zbyt odgórne, inne podkreślają niewystarczające zaangażowanie zorganizowanego społeczeństwa obywatelskiego. Chociaż ramy te nie zostały jeszcze opracowane i – miejmy nadzieję – udoskonalone, istnieje jedna szczególna cecha konstrukcji, która odróżnia je od dotychczasowych działań instytucjonalnych. Konferencja powinna być „nowym publicznym forum otwartej, pluralistycznej, przejrzystej i zorganizowanej debaty z obywatelami”, wykorzystując wielojęzyczną platformę cyfrową w celu maksymalizacji uczestnictwa, dostępności i przejrzystości.

Jest to obiecujące, biorąc pod uwagę rosnącą liczbę innowacji demokratycznych, które mają miejsce na wszystkich szczeblach w Europie, ponieważ łączą one narzędzia offline i internetowe – od współdecydowania z obywatelami o wydatkach budżetowych na projekty komunalne (Paryż przyciąga 5 % swojego budżetu inwestycyjnego) po opracowanie nowej konstytucji islandzkiej we współpracy z obywatelami.

Jedyną w swoim rodzaju innowacją demokratyczną na szczeblu UE jest niewątpliwie europejska inicjatywa obywatelska. Z uwagi na jego lepszą przyjazność dla użytkownika i zmodernizowaną infrastrukturę wsparcia nie jest zaskakujące, że coraz więcej Europejczyków chętnie korzysta z tego instrumentu i rejestruje się więcej inicjatyw.

Konferencja w sprawie przyszłości Europy może dogłębniej zbadać oczekiwania Europejczyków dotyczące kwestii, którymi się zajmują, udanej przeszłości i 16 bieżących inicjatyw, które stanowią dobry punkt odniesienia dla potencjalnych tematów.

Ponadto doświadczenia i wnioski wyciągnięte z zarządzania wielojęzyczną internetową platformą współpracy – Forum Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej – która wspiera obywateli w organizowaniu ich inicjatyw i zachęca potencjalnych organizatorów do inicjowania dyskusji i nawiązywania kontaktów z ewentualnymi zwolennikami poprzez zamieszczanie swoich pomysłów w sekcji forum poświęconej dyskusjom, mogą przynieść użyteczne spostrzeżenia przy opracowywaniu wielojęzycznej platformy cyfrowej konferencji.

Ponadto konferencja powinna rzeczywiście promować europejską inicjatywę obywatelską w całej Europie. Można to łatwo osiągnąć, umieszczając bieżące europejskie inicjatywy obywatelskie na wielojęzycznej platformie konferencji, aby zachęcić obywateli do ich rozważenia i wspierania.

Pod koniec tego dnia tylko poprzez tworzenie synergii między różnymi narzędziami i metodami innowacji demokratycznych powstanie prawdziwa europejska przestrzeń publiczna jako publiczna sfera dialogu, debaty i współtworzenia decyzji nie tylko dla obywateli Europy, ale z nimi.

 

Assya

Autorzy

Assya Kavrakova

Assya Kavrakova jest dyrektorem wykonawczym Europejskiej Służby Działań Obywatelskich (ECAS) http://www.ecas.org/międzynarodowej organizacji non-profit z siedzibą w Brukseli, posiadającej ogólnoeuropejskie członkostwo i prawie 30-letnie doświadczenie we wzmacnianiu pozycji obywateli w zakresie korzystania z przysługujących im praw i prowadzeniu kampanii na rzecz integracyjnej, przejrzystej i demokratycznej Europy. Kavrakova ma ponad dwadzieścia lat doświadczenia na stanowiskach kierowniczych wyższego szczebla w sektorze pozarządowym oraz dogłębną wiedzę na temat obywatelstwa europejskiego, europejskich ram praw, formalnych i nieformalnych mechanizmów uczestnictwa obywatelskiego UE. Jest kierownikiem projektu internetowej platformy współpracy „Forum Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej” – projektu realizowanego przez ECAS – w imieniu Komisji Europejskiej i na jej podstawie. Jest również członkiem zarządu EUobserver – niezależnej gazety internetowej nienastawionej na zysk.

Skontaktuj się z Assyą na temat forum europejskiej inicjatywy obywatelskiej

Napisz komentarz

Aby dodać uwagi, należy się uwierzytelnić lub zarejestrować.

Komentarze

Inactive user | 26/02/2020

Chciałbym, o ile to możliwe, pomóc w postaci strumieniowej transmisji strumieniowej

 

Forum Team | 26/02/2020

Dear Enrique,

We thank you for your message and herewith inform you that the event will be web-streamed.

The information with the link will appear on the European Citizens' Initiative website the day before the event.

Best regards,

Zastrzeżenie prawne: Opinie wyrażone na forum europejskiej inicjatywy obywatelskiej odzwierciedlają wyłącznie punkt widzenia ich autorów i w żaden sposób nie mogą być utożsamiane ze stanowiskiem Komisji Europejskiej ani Unii Europejskiej.