Glavni sadržaj
Forum europske građanske inicijative

Dizajn, angažman, utjecaj: Poboljšana europska građanska inicijativa vodi put prema jačim, građanima – Centerskoj Europskoj uniji

Ažurirano: 05/03/2020

Dizajn, angažman, utjecaj: Poboljšana europska građanska inicijativa vodi put prema jačim, građanima – Centerskoj Europskoj uniji

des

Kako se približava Konferencija o budućnosti Europe, u Bruxellesu se današnjih dana želi potaknuti građane i građanke da se više uključe u donošenje politika na razini EU-a. Iako tek treba vidjeti ono što bi se dogovorilo između Komisije, Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu oblika konferencije, jedna je stvar sigurna – konferencija bi se trebala temeljiti na iskustvu i poukama iz prijašnjih i sadašnjih inicijativa za uključivanje građana.  Naravno, europska građanska inicijativa kao prvi transnacionalni instrument participativne demokracije koji europskim građanima omogućuje da oblikuju politički program EU-a i njegovu višejezičnu internetsku platformu za suradnju (ovaj Forum) u središtu je.

Europska komisija obnovila je europsku građansku inicijativu i povećala mogućnosti koje nudi europskim građanima za osmišljavanje vlastitih inicijativa i suradnju s drugima kako bi se ostvario stvaran učinak na utvrđivanje programa na razini EU-a. Ovo je jedna od prilika da se svima koji su zainteresirani za sudjelovanje građana ne propustite, pa provjerite jeste li PONOVNO POTVRĐUJU NA ZNANJE da iskoristite zajedničko iskustvo te stručne smjernice i savjete za sadašnje i buduće organizatore inicijativa.

Europski parlament i Komisija objavili su svoja početna stajališta o tome kako bi konferencija o budućnosti Europe trebala izgledati. Mnogi dionici izrazili su mišljenja – neki razmatraju predloženi pristup prema dolje, a drugi ističu nedovoljno sudjelovanje organiziranog civilnog društva. Iako se okvir tek treba razviti i nadamo se da će se poboljšati, postoji posebna značajka dizajna koja ga čini različitom od dosadašnje većine institucionalnih nastojanja. Konferencija bi trebala biti „novi javni forum za otvorenu, uključivu, transparentnu i strukturiranu raspravu s građanima” s pomoću višejezične digitalne platforme kako bi se maksimalno povećalo sudjelovanje, dostupnost i transparentnost.

To je ohrabrujuće razmatranje sve većeg broja demokratskih inovacija koje se odvijaju na svim razinama u Europi i koje su uspješne jer kombiniraju alate na internetu i izvan njega – od suodlučivanja s građanima o proračunskoj potrošnji za općinske projekte (Pariz osigurava 5 % svojeg proračuna za ulaganja) do zajedničkog sastavljanja novog islandskog Ustava s građanima.

Jedinstvena demokratska inovacija na razini EU-a nesumnjivo je europska građanska inicijativa. S obzirom na njegovu bolju prilagođenost korisnicima i poboljšanu infrastrukturu za potporu, nije iznenađujuće da više Europljana želi iskoristiti taj instrument i da se sve više inicijativa registrira.

S obzirom na želje Europljana u pogledu pitanja koja se na njih odnose, uspješna prošlost i 16 inicijativa koje su u tijeku dobra su referentna točka za potencijalne teme. Konferencija o budućnosti Europe može se dodatno istražiti.

Nadalje, iskustvo i pouke izvučene iz upravljanja višejezičnom internetskom platformom za suradnju, Forumom europske građanske inicijative, koja građanima pruža potporu pri organiziranju njihovih inicijativa i potiče potencijalne organizatore da pokrenu rasprave i povežu se s mogućim navijačima objavljivanjem svojih ideja na dijelu Foruma za raspravu, mogu donijeti korisne uvide pri osmišljavanju višejezične digitalne platforme konferencije.

Naposljetku, konferencija bi zaista trebala promicati europsku građansku inicijativu diljem Europe. To se može lako postići ako europske građanske inicijative koje su u tijeku budu uključene u višejezičnu platformu konferencije kako bi se građane potaknulo da ih razmotre i podrže.

Na kraju dana stvorit će se stvarni europski javni prostor kao javna sfera dijaloga, rasprave i koprodukcije odluka, ne samo za europske građane, već i s njima, samo stvaranjem sinergija među različitim alatima i metodama demokratskih inovacija!

 

Assya

Objavitelji

Assya Kavrakova

Assya Kavrakova izvršna je direktorica Europske službe za građansku akciju (ECAS) http://www.ecas.org/ – međunarodne neprofitne organizacije sa sjedištem u Bruxellesu, s paneuropskim članstvom i gotovo 30 godina iskustva u osnaživanju građana da ostvaruju svoja prava i vode kampanju za uključivu, transparentnu i demokratsku Europu. Gđa Kavrakova ima više od dvadeset godina iskustva na višim rukovodećim položajima u nevladinom sektoru i temeljito znanje o europskom građanstvu, okviru za europska prava, formalnim i neformalnim mehanizmima sudjelovanja građana EU-a. Voditeljica je projekta internetske platforme za suradnju „Forum europske građanske inicijative”, projekta kojim upravlja ECAS, u ime Europske komisije i na temelju ugovora s njom. Članica je i Odbora promatrača EU-a – neprofitnih, neovisnih internetskih novina.

Stupite u kontakt s Assyom na forumu europske građanske inicijative

Unos komentara

Da biste mogli ostaviti komentar, morate proći provjeru autentičnosti ili se registrirati.

Komentari

Inactive user | 26/02/2020

Želim, ako je moguće, pomoći u streamingu

 

Forum Team | 26/02/2020

Dear Enrique,

We thank you for your message and herewith inform you that the event will be web-streamed.

The information with the link will appear on the European Citizens' Initiative website the day before the event.

Best regards,

Izjava o ograničenju odgovornosti: Mišljenja izražena na forumu europske građanske inicijative isključivo odražavaju stajalište njihovih autora i ni na koji se način ne mogu smatrati odrazom stajališta Europske komisije ili Europske unije.