Направо към основното съдържание
Форум на Европейската гражданска инициатива

Проектиране, включване, удар: Европейската гражданска инициатива 2.0 стимулира участието на гражданите в ЕС

Актуализирано на: 25/11/2020

С участието на почти 2000 души, присъствали на широк спектър от онлайн прояви, седмицата на Европейската гражданска инициатива (16—20 ноември 2020 г.) свидетелства за нарастващ ентусиазъм на гражданите да участват по-активно в определянето на политическата програма на Европейския съюз. Именно визията за създаване на по-добра Европа, която ни обедини, илюстрира как Европейската гражданска инициатива допринася за формирането на европейска публична сфера, разнообразява политическите дебати на европейско равнище и поставя важни въпроси в центъра на вниманието.  

По време на седмицата представители на институциите, членове на гражданското общество, граждани и организатори на минали и текущи инициативи обсъдиха как реформираната европейска гражданска инициатива (ЕГИ) да се превърне в успех. По време на шестте тематични сесии участниците преминаха през различни аспекти на инструмента — от това, което прави ЕГИ уникална, до това как да стартират инициатива и кампания във времена на COVID-19. Организаторите на минали и текущи инициативи споделиха ценния си опит и постигнатото въздействие на своите кампании, като отново потвърдиха уникалността на ЕГИ като инструмент за демокрация на участието на равнището на ЕС.

Вижте пълния дневен ред на седмицата на Европейската гражданска инициатива и гледайте записите от различните сесии

Ето кратък преглед на основните изводи по три ключови теми, които се откроиха като най-значими.

ECI week 1

  1. Защо се нуждаем от Европейската гражданска инициатива?

Демокрацията е изправена пред предизвикателства, като поляризация и радикализация, поради което е още по-важно гражданите да се ангажират в по-голяма степен с процеса на вземане на решения. Участието на гражданите е от решаващо значение за ЕС — това е единственият начин той да се превърне в общ проект за всички. На европейците трябва да се гарантира по-активна роля при определянето на приоритетите, за да се направи политиката по-целесъобразна и по-подходяща за целта.

ЕГИ повишава легитимността на ЕС и това налага необходимостта от повишаване на осведомеността на хората относно нейните възможности.  Този инструмент за демокрация на участието позволява не само на гражданите да изразяват своите опасения, но и да предлагат решения. Този ангажимент води до политики, които са по-добре адаптирани към нуждите на гражданите и се приемат по-добре от тях.

Независимо дали са събрали 1 милиона подписа или не, инициативите оказват въздействие върху определянето на дневния ред на местно, национално и европейско равнище. ЕГИ е не само инструмент за промяна на законодателството; това е и начин за задълбочаване на европейската политика чрез ангажираност с гражданите. Чрез ЕГИ гражданите имат възможност да поставят обществените теми на челно място в политическия дневен ред.

Неговата структура обаче я превърна в инструмент, който не е подходящ за ежедневна употреба. За да се доближат хората до институциите, е необходимо да се създадат възможно най-много пространства, в които гражданите на ЕС да могат да изразят мнението си. Съществуват много различни методи на пряка демокрация, особено на местно равнище, като обществени консултации, основано на участието бюджетиране, граждански събрания, платформи за краудсорсинг и др. Те могат да бъдат адаптирани на равнището на ЕС, като се има предвид, че гражданите искат думата не само при определянето на дневния ред, но и при вземането на решения.

  1. Какво да правим, а не да правим, за да успеем?

Процесът започва с оценка дали ЕГИ е подходящият инструмент за постигане на вашите цели.

Започнаха да се прилагат нови правила, за да станат по-лесни за ползване, и е важно организаторите да се запознаят с правилата и да ги следват, за да се избегнат предизвикателства по пътя.

Важно е също така да се използва цялата налична подкрепа. Форумът за ЕГИ е чудесна платформа за сътрудничество с възможности за получаване на съвети и обсъждане на идеи с други граждани. Той е интуитивен и лесен за употреба. На уебсайта на ЕГИ има раздел „Често задавани въпроси“ с много информация и е изключително важно да се извлече полза от него.

Ако стартирате ЕГИ, се подготвяйте за дълъг период от време, тъй като това изисква много време и ресурси; поради тази причина подготовката преди регистрацията е от ключово значение.

За успешно стартиране на инициатива, поддържайте искането си кратко, просто и целенасочено. Да имате спокоен лозунг — това е от ключово значение за привличането на внимание както лично, така и онлайн. Помислете как заглавието на вашата инициатива ще бъде преведено на други езици.

Не отправяйте искане към Комисията да приема законодателство в област, в която тя не разполага с правомощия. Важно е да се помисли на какви правни разпоредби в Договорите на ЕС можете да разчитате. Уверете се, че разполагате с всички правни документи и текстове, изготвени преди да започнете да регистрирате вашата инициатива.

Въпреки че няма универсален мащаб, съществуват общи фактори, които допринасят за успеха на дадена кампания:  ангажираността на националните коалиции; наличие на персонал и финансови ресурси и подбор и насърчаване на ангажираността на партньорите. Не стартирайте ЕГИ, освен ако не разполагате с необходимия персонал и ресурси. Имайте предвид също така, че е важно да има план за действие в извънредни ситуации, в случай че нещата се объркат или номерата на събиранията започнат да намаляват.

ЕГИ не може да бъде успешна без подкрепата на други организации. Научете кой друг работи по същия въпрос — привличането на повече партньори ще намали усилията и ресурсите, които трябва да изразходвате. Отговорността за инициативата трябва да надхвърля съществуващата организация. Изграждане на двустепенна мрежа с едно ниво на ЕС и възпроизвеждането ѝ на национално равнище. Преди да започнете работа, разполагайте ли с екипа си на пълно работно време на равнище ЕС и в държавите членки.

Комуникацията е от съществено значение за успеха на дадена инициатива. Хората, които се застъпват, трябва да си сътрудничат със специалисти в областта на комуникациите, за да се гарантира ефективно достигане до гражданите. Понякога посланиците са по-важни от посланието — от решаващо значение е да разполагате с подходящи личности/канали за споделяне на вашето съобщение. За да се увеличи ангажираността на гражданите с инструмента, е необходимо да се достигне до всички езици на ЕС, да се използват достъпни и канещи фрази, да се умножат каналите за комуникация и да се използват всички инструменти в инструментариума. Транснационалните прояви ще бъдат от ключово значение за улесняване на работата в мрежа между организациите.

Наличието на уебсайт за популяризиране на вашата инициатива е задължително!

В едно пренаселено цифрово пространство организаторите трябва внимателно да планират успешна цифрова кампания, която се откроява. Кампаниите следва да използват прост език, впечатляващи изображения и послания, съобразени с определена аудитория, на различни езици. Времето е важно — разгледайте графика за ключовите дати, за да се свържете с вашата кампания.

Трябва да разполагате с ясен график. Тестването е важно — уверете се, че тествате дали дадена тактика работи и ако това не е така — да го адаптирате. След като събирате подписите, вие се превръщате в новини, така че получавате положителен цикъл на популяризиране.

  1. Как да се подобри ЕГИ като опит и инструмент?

Повишаването на осведомеността за Европейската гражданска инициатива в цяла Европа е от ключово значение! Конференцията за бъдещето на Европа ще бъде отлична възможност за това, като информира гражданите за начините, по които може да бъде чут гласът им. Европейската комисия и националните звена за контакт биха могли да осъществяват връзка с посланиците на ЕГИ във връзка с кампании в социалните медии, популяризиране и прояви на местните общности, за да достигнат до гражданите. Необходима е постоянна комуникация относно ЕГИ извън обхвата на индивидуалната комуникационна кампания. За да се подтикне към политика сред младите хора, преди те да са на възраст за гласуване, следва да се постави силен акцент върху социалните медии и новите платформи, за да се работи с тях на ранен етап и да се запази тяхното внимание.

Необходимо е да се осигури видимост и подходящи последващи действия от страна на европейските институции. За да се увеличи ангажираността, е важно да се покаже произтичащото от това въздействие, включително извън рамките на законодателния акт и в дългосрочен план. Въпреки че крайната цел е да се предизвика промяна на равнището на ЕС, инициативите могат да доведат и до мерки на местно и регионално равнище и това не бива да се подценява.

В контекста на COVID-19 Комисията би могла да помогне на текущите инициативи с ново удължаване на срока за събиране на подписи за подкрепа, ако е целесъобразно. Следва да се обмисли и намаляване на изискванията за данни в някои държави членки, както и намаляване на възрастта за подпомагане на 16 години, за да се привлекат по-млади хора.

Европейската гражданска инициатива не е само отговорност на Комисията; това е споделена отговорност на всички институции на ЕС, граждански организации, национални парламенти, като всички те могат да бъдат мултипликатори. Поради тази причина следва да се създадат повече полезни взаимодействия. Организациите на гражданското общество могат да спомогнат за популяризирането на инструмента като цяло чрез повишаване на осведомеността сред своите членове. Организаторите на инициативи и регионалните органи следва да работят заедно за постигането на едни и същи цели и да стимулират идеите.

Вижте пълния дневен ред на седмицата на Европейската гражданска инициатива и гледайте записите от всички сесии

Assya
Fla

Автори

Аси Кавръкова

Ася Кавръкова е изпълнителен директор на European Citizen Action Service (ECAS) и ръководи организацията в нейната мисия за овластяване на гражданите с цел създаване на по-приобщаващ и по-силен Европейски съюз.  Г-жа Кавръкова има повече от двадесет години опит на висши ръководни длъжности в неправителствения сектор и задълбочени познания за европейското гражданство, европейската рамка за правата, формалните и неформалните механизми за гражданско участие на ЕС. Тя е ръководител на проекта на онлайн платформата за сътрудничество „Форум на Европейската гражданска инициатива“. 

Флавио Грациан е ръководител по демокрация на участието в European Citizen Action Service (ECAS), където се занимава с разработване и изпълнение на свързани с ЕС проекти, с особен акцент върху Европейската гражданска инициатива и демокрацията на участието на равнището на Съюза. Той е проектният координатор на Форума на Европейската гражданска инициатива. 

Свържете се с тях на форума на Европейската гражданска инициатива!

Оставете коментар

За да можете да добавяте коментари, трябва да влезете в системата или да се регистрирате.
Отказ от отговорност: мненията, споделени във Форума на ЕГИ, изразяват единствено гледната точка на техните автори и по никакъв начин не може да се смята, че изразяват позицията на Европейската комисия или Европейския съюз.