Pāriet uz galveno saturu
Eiropas pilsoņu iniciatīvas forums

Projektēšana, iesaiste, trieciens: Eiropas pilsoņu iniciatīva 2.0, kas veicina pilsoņu iesaistīšanos ES

Atjaunināšanas datums: 25/11/2020

Tā kā gandrīz 2000 cilvēku apmeklēja plašu tiešsaistes pasākumu klāstu, Eiropas pilsoņu iniciatīvas nedēļa (2020. gada 16.–20. novembris) apliecināja iedzīvotāju augošo entuziasmu vairāk iesaistīties Eiropas Savienības politikas darba kārtības noteikšanā. Tas ir redzējums par labākas Eiropas izveidi, kas mūs vieno, ilustrējot, kā Eiropas pilsoņu iniciatīva palīdz veidot Eiropas publisko telpu, dažādo politikas debates Eiropas līmenī un pievērš uzmanību svarīgiem jautājumiem.  

Nedēļas laikā iestāžu pārstāvji, pilsoniskās sabiedrības locekļi, pilsoņi un iepriekšējo un notiekošo iniciatīvu organizatori apsprieda, kā reformēto Eiropas pilsoņu iniciatīvu (EPI) padarīt veiksmīgu. Sešās tematiskajās sesijās dalībnieki piedalījās ceļojumā, izmantojot dažādus rīka aspektus — no tā, kas EPI padara unikālu, līdz tam, kā uzsākt iniciatīvu un kampaņu Covid-19 laikā. Iepriekšējo un pašreizējo iniciatīvu organizatori dalījās ar savu vērtīgo pieredzi un savu kampaņu ietekmi, vēlreiz apstiprinot EPI kā līdzdalības demokrātijas instrumenta unikālo raksturu ES līmenī.

Skatīt visu Eiropas pilsoņu iniciatīvas nedēļas darba kārtību un noskatīties dažādu sesiju ierakstus.

Šeit sniegts īss pārskats par galvenajiem sasniegumiem trijos galvenajos tematos, kas izrādījās visnozīmīgākie.

ECI week 1

  1. Kāpēc mums ir vajadzīga Eiropas pilsoņu iniciatīva?

Demokrātija saskaras ar tādām problēmām kā polarizācija un radikalizācija, tāpēc vēl jo svarīgāk ir vēl vairāk iesaistīt iedzīvotājus lēmumu pieņemšanā. ES ir ļoti svarīgi iesaistīt iedzīvotājus — tas ir vienīgais veids, kā padarīt to par kopīgu projektu visiem. Eiropiešiem ir jānodrošina aktīvāka loma prioritāšu noteikšanā, lai politiku padarītu atbilstošāku un piemērotāku paredzētajam mērķim.

EPI palielina ES leģitimitāti, un tas nozīmē, ka ir jāpalielina iedzīvotāju informētība par tās iespējām.  Šis līdzdalības demokrātijas instruments ļauj iedzīvotājiem ne tikai paust savas bažas, bet arī ierosināt risinājumus. Šādas iesaistīšanās rezultātā tiek veidota politika, kas ir vairāk pielāgota iedzīvotāju vajadzībām un ko viņi labāk saņem.

Neatkarīgi no tā, vai iniciatīvas sasniedz 1 miljonu parakstu, tās ietekmē darba kārtības noteikšanu vietējā, valsts un Eiropas līmenī. EPI nav tikai instruments tiesību aktu grozīšanai; tas ir arī veids, kā padziļināt Eiropas politiku, sadarbojoties ar iedzīvotājiem. Ar EPI palīdzību pilsoņiem ir iespēja izvirzīt sabiedrībai svarīgus jautājumus politiskajā darba kārtībā.

Tomēr tā struktūra ir padarījusi to par instrumentu, kas nav piemērots ikdienas lietošanai. Lai tuvinātu cilvēkus iestādēm, ir jārada pēc iespējas vairāk telpu, kurās ES pilsoņi var paust savu viedokli. Pastāv daudzas un dažādas tiešās demokrātijas metodes, jo īpaši vietējā līmenī, piemēram, sabiedriskās apspriešanas, līdzdalīga budžeta veidošana, iedzīvotāju asamblejas, kolektīvā iepirkuma platformas u. c. Tās var pielāgot ES līmenī, saprotot, ka iedzīvotāji vēlas paust viedokli ne tikai darba kārtības noteikšanā, bet arī lēmumu pieņemšanā.

  1. Ko darīt un ko nedarīt, lai gūtu panākumus?

Process sākas ar novērtējumu par to, vai EPI ir pareizais instruments jūsu mērķu sasniegšanai.

Lai padarītu to lietotājdraudzīgāku, ir sākts piemērot jaunus noteikumus, un organizatoriem ir svarīgi iepazīties ar noteikumiem un ievērot tos, lai izvairītos no problēmām ceļā.

Ir svarīgi arī izmantot visu pieejamo atbalstu. EPI forums ir lieliska sadarbības platforma ar iespējām saņemt padomus un apspriest idejas ar citiem iedzīvotājiem. Tas ir intuitīvs un viegli lietojams. EPI tīmekļa vietnē ir sadaļa “Bieži uzdotie jautājumi”, kurā ir daudz informācijas, un ir ārkārtīgi svarīgi to izmantot.

Ja sāksiet EPI, sagatavojieties ilgam braucienam, jo tā ir laikietilpīga un resursietilpīga; šā iemesla dēļ būtiska nozīme ir sagatavošanai pirms reģistrācijas.

Lai iniciatīva tiktu sākta sekmīgi, jūsu pieprasījums ir īss, vienkāršs un mērķtiecīgs. Ar laimīgu devīzi — tas ir ļoti svarīgi, lai piesaistītu uzmanību gan klātienē, gan tiešsaistē. Padomājiet, kā jūsu iniciatīvas nosaukums tiks tulkots citās valodās.

Nelūdziet Komisijai pieņemt tiesību aktus jomā, kas nav tās kompetencē. Ir svarīgi apsvērt, uz kurām ES līgumu tiesību normām jūs varat paļauties. Pārliecinieties, ka jums ir visi juridiskie dokumenti un teksti, kas sagatavoti pirms iniciatīvas reģistrācijas sākšanas.

Lai gan tas nav piemērots visiem, ir vispārēji faktori, kas veicina kampaņas panākumus:  valstu koalīciju apņemšanās; personāla un finanšu resursu pieejamība un partneru atlase un iesaistīšanas veicināšana. Nesāciet EPI, ja vien jums nav vajadzīgā personāla un resursu. Ņemt vērā arī to, ka ir svarīgi izstrādāt ārkārtas rīcības plānu, ja rodas problēmas vai datu vākšanas skaits sāk samazināties.

EPI nevar būt sekmīga bez citu organizāciju atbalsta. Noskaidrojiet, kurš cits strādā pie tā paša jautājuma — piesaistot vairāk partneru, samazinās tev tērējamos centienus un resursus. Atbildībai par iniciatīvu jābūt plašākai nekā esošai organizācijai. Izveidot divpakāpju tīklu, kurā viens līmenis būtu ES līmenī un atkārtots valsts līmenī. Pirms darba sākšanas izveidojiet pilnas slodzes komandu ES līmenī un dalībvalstīs.

Komunikācijai ir būtiska nozīme iniciatīvas veiksmīgā īstenošanā. Lai nodrošinātu efektīvu saziņu, cilvēkiem ir jāsadarbojas ar komunikācijas speciālistiem. Dažkārt kurjeri ir svarīgāki nekā vēstījums — ir ļoti svarīgi, lai jums būtu piemērotas personības/kanāli jūsu vēstījuma kopīgošanai. Lai palielinātu iedzīvotāju iesaisti ar šo rīku, ir jāuzzinās visās ES valodās, jāizmanto pieejamas un ielūdzošas frāzes, jāvairo saziņas kanāli un jāizmanto visi rīkkopā iekļautie instrumenti. Starptautiski pasākumi būs ļoti svarīgi, lai veicinātu tīklu veidošanu starp organizācijām.

Tīmekļa vietne savas iniciatīvas popularizēšanai ir obligāta!

Pārpildītā digitālajā telpā organizatoriem ir rūpīgi jāplāno sekmīga digitāla kampaņa, kas izceļas. Kampaņās būtu jāizmanto vienkārša valoda, ietekmīgi attēli un konkrētai auditorijai pielāgoti vēstījumi dažādās valodās. Laiks ir svarīgs — skatiet galveno datumu kalendāru, lai sasaistītu ar jūsu kampaņu.

Jums ir jābūt skaidram grafikam. Testēšana ir svarīga — pārbaudiet, vai taktika darbojas, un, ja tā nenotiek, pielāgojiet to. Kad esat savācis parakstus, jūs kļūstat par jaunumiem, tāpēc jūs saņemat pozitīvu popularizēšanas ciklu.

  1. Kā uzlabot EPI kā pieredzi un instrumentu?

Ir svarīgi palielināt informētību par Eiropas pilsoņu iniciatīvu visā Eiropā! Konference par Eiropas nākotni būs lieliska iespēja to darīt, informējot iedzīvotājus par to, kā viņi var paust savu viedokli. Eiropas Komisija un valstu kontaktpunkti varētu sazināties ar EPI vēstniekiem par kampaņām sociālajos plašsaziņas līdzekļos, popularizēšanu un vietējās kopienas pasākumiem, lai sasniegtu iedzīvotājus. Pastāvīga saziņa par EPI ir vajadzīga ārpus individuālas komunikācijas kampaņas darbības jomas. Lai aizrautu politiku jauniešu vidū pirms balsošanas vecuma, liels uzsvars būtu jāliek uz sociālajiem plašsaziņas līdzekļiem un jaunām platformām, lai ar viņiem jau laikus iesaistītos un pievērstu viņu uzmanību.

Ir jānodrošina Eiropas iestāžu pamanāmība un pienācīga pārraudzība. Lai palielinātu iesaisti, ir svarīgi parādīt izrietošo ietekmi, tostarp ārpus leģislatīva akta un ilgtermiņā. Lai gan galīgais mērķis ir veicināt pārmaiņas ES līmenī, iniciatīvas var izraisīt arī pasākumus vietējā un reģionālajā līmenī, un to nevajadzētu novērtēt par zemu.

Covid-19 kontekstā Komisija varētu palīdzēt notiekošajām iniciatīvām, vajadzības gadījumā pagarinot atbalsta parakstu vākšanas termiņu. Būtu jāapsver arī datu prasību samazināšana dažās dalībvalstīs, kā arī atbalsta vecuma samazināšana līdz 16 gadiem, lai iesaistītu jauniešus.

EPI nav tikai Komisijas atbildība; tā ir kopīga atbildība visām ES iestādēm, pilsoņu organizācijām un valstu parlamentiem, un tie visi var būt multiplikatori. Šā iemesla dēļ būtu jārada lielāka sinerģija. Pilsoniskās sabiedrības organizācijas var palīdzēt popularizēt instrumentu kopumā, palielinot savu biedru informētību. Iniciatīvas organizatoriem un reģionālajām iestādēm būtu cieši jāsadarbojas, lai sasniegtu tos pašus mērķus un virzītu idejas.

Skatīt visu Eiropas pilsoņu iniciatīvas nedēļas darba kārtību un noskatīties visu sesiju ierakstus.

Assya
Fla

Autori

Assya Kavrakova

Assya Kavrakova ir European Citizen Action Service (ECAS) izpilddirektore un vada šo dienestu atbilstīgi tā pamatuzdevumam — sniegt pilsoņiem iespējas rīkoties un veidot iekļaujošāku un spēcīgāku Eiropas Savienību.  Kavrakova ir vairāk nekā divdesmit gadus ilga pieredze augstākās vadības amatos nevalstiskajā sektorā un padziļinātas zināšanas par Eiropas pilsonību, Eiropas tiesību satvaru, ES pilsoniskās līdzdalības formāliem un neoficiāliem mehānismiem. Viņa ir tiešsaistes sadarbības platformas “Eiropas pilsoņu iniciatīvas forums” projektu vadītāja. 

Flavio Grazian ir līdzdalības demokrātijas vadītājs Eiropas Pilsoņu rīcības dienestā (ECAS), kur viņš izstrādā un īsteno ES projektus, īpaši pievēršoties Eiropas pilsoņu iniciatīvai un līdzdalības demokrātijai ES līmenī. Viņš ir Eiropas pilsoņu iniciatīvas foruma projektu koordinators. 

Sazinieties ar viņiem Eiropas pilsoņu iniciatīvas forumā!

Ierakstīt komentāru

Lai varētu pievienot komentārus, jums ir jāautentificējas vai jāreģistrējas.
Atruna: EPI forumā paustie viedokļi atspoguļo tikai to autoru uzskatus un nekādā gadījumā nav uzskatāmi par Eiropas Komisijas vai Eiropas Savienības nostāju.