Ugrás a fő tartalomra
Az európai polgári kezdeményezés fóruma

A demokratikus fellépés hatáskörrel rendelkezik arra, hogy megvédje az uniós demokráciát a tömeges biometrikus megfigyeléstől

Frissítés dátuma: 23/08/2021

Mivel az európai jogalkotók még ebben a hónapban javaslatot tettek a mesterséges intelligenciát szabályozó, történelmi jelentőségű új jogszabályra, minden eddiginél sürgetőbb, hogy az uniós polgároknak foglalkozniuk kell a kialakulóban lévő technológiák társadalomra gyakorolt hatásaival, és európai polgári kezdeményezésünk éppen ezt kínálja. Az emberek számára nehézséget jelenthet annak ismerete, hogy véleményük hogyan járulhat hozzá a látszólag távoli döntéshozatali folyamatokhoz. Jelenleg Európa-szerte olyan biometrikus technológiákat használnak, mint az arcfelismerés, amelyek alááshatják a demokráciát és sérthetik az emberek szabadságait. Válaszul a „Civil társadalmi kezdeményezés a tömeges biometrikus megfigyelési gyakorlatok betiltására” elnevezésű kezdeményezés kihasználja a nagyszabású polgári fellépések erejét, hogy valódi jogszabályi változtatásokat követeljen meg.

Identi

Az Európai Parlament és az Európai Bizottság által 2020 végén végzett felmérés megállapította, hogy „az európaiak túlnyomó többsége (92%) valamennyi tagállamban kéri, hogy „az Európa jövőjével kapcsolatos döntések során jobban vegyék figyelembe a polgárok véleményét”. A demokrácia – az emberek akarata – az EU egyik alappillére. Az az elképzelés, hogy az európai országok együtt erősebbek, és együtt dolgozhatunk a békéért, a stabilitásért, a jólétért és a szabadságért, és az EU létének középpontjában állunk. Kívülről az uniós folyamatok megfélemlítőnek tűnhetnek – nem könnyű politikai, kulturális és földrajzi határokon átívelő megállapodásra jutni, ezért olyan fontos, hogy az EU bevonja az embereket annak biztosítására, hogy az életünket érintő döntések méltányosak, legitimek és inkluzívak legyenek.

Idén áprilisban az Európai Bizottság hamarosan előterjeszti a mesterséges intelligenciáról szóló uniós szintű jogszabályra irányuló javaslatát, amely az uniós jogalkotók (köztük az európai parlamenti képviselők és az egyes uniós tagállamok képviselői) többéves tanácskozási folyamatát fogja elindítani. Az EU valószínűleg a világ első olyan régiójává válik, amely átfogóan szabályozza a mesterségesintelligencia-technológiákat. Bár az Európai Bizottság tavaly kijelentette, hogy „széles körű nyilvános vitát” szeretne e mesterségesintelligencia-technológiák társadalmunkban való használatáról, a valóság az, hogy sok csoport nem vett részt a vitákban, és kevés ismerettel rendelkezik arról, hogy mi a mesterséges intelligencia, és hogyan hathat társadalmainkra. Különösen azt látjuk, hogy Európában a faji alapú emberek a legnagyobb valószínűséggel a mesterséges intelligenciával kapcsolatos döntések és a megfigyelés különböző formáinak hatálya alá tartoznak, de a legkevésbé valószínű, hogy beleszólnak a mesterséges intelligencia fejlesztésére és felhasználására vonatkozó jogszabályokról szóló döntésekbe.

Itt kezdi meg a vitáta tömeges biometrikus megfigyelési gyakorlatok betiltására irányuló páneurópai kampány. Míg a szakértők nem mindig értenek egyet a „mesterséges intelligencia” fogalommeghatározásával, az Európai Bizottság kijelentette, hogy az olyan biometrikus technológiák, mint az arcfelismerés, bekerülnek a mesterséges intelligenciáról szóló, küszöbön álló jogszabály hatálya alá, amelynek célja, hogy szabályokat állapítson meg azon eszközök és technológiák széles körére vonatkozóan, amelyek általában az adatok algoritmusok segítségével történő statisztikai elemzését végzik a döntések vagy előrejelzések meghozatala érdekében.

babio

Az európai digitális jogok (EDRi) – egy 44 digitális jogi szervezetből álló hálózat – az elmúlt években mozgósítottak, mivel a kormányok és vállalatok Európa-szerte egyre gyakrabban alkalmaznak tömeges biometrikus megfigyelési technológiákat. Biometrikus technológiák azok, amelyek az Ön testére, viselkedésére vagy más érzékeny azonosító jellemzőkre vonatkozó adatokat dolgoznak fel. Válaszul arra, hogy az emberek biometrikus adatait a mindennapi életben egyre nagyobb mértékben használják fel potenciálisan káros módon történő megfigyelésre, az EDRi 11 másik digitális jogi szervezettel együtt elindította a „Hattosítsd ki!” címet. A koalíció eddig 58 csoportra bővült, köztük egy nemzeti, európai és nemzetközi szinten működő szakszervezetre, megkülönböztetésmentességi csoportokra és emberi jogi kezdeményezésekre.

A Reclaim Your Face (Ryf) különösen a biometrikus technológiák olyan nyilvános helyeken történő konkrét használata ellen lép fel, amelyek méltánytalanul különítik el az embereket, és amelyek mindenkit gyanúsítottként kezelnek pusztán mindennapi életük során. Ezek a tömeges megfigyelések formái, és a jogi elemzések kimutatták, hogy nem egyeztethetők össze az EU emberi jogi szabályaival. Példaként említhető a tüntetőkkel szemben használt arcfelismerő drónok használata; pszeudo-tudományos agressziót észlelő eszközök használata az utcákon; vagy a vásárlók azonosítása a járásuk alapján (a gyaloglás módja).

A „Reclaim Your Face” koalíció aggodalmát fejezi ki a mesterségesintelligencia-technológia ilyen felhasználásai miatt, mivel – amint azt az EDRi nemrégiben állította – tökéletes infrastruktúrákat hoznak létre az államok és vállalatok által végzett jogellenes tömeges megfigyeléshez, minden egyes személy egyedi identitását felhasználva. A tüntetőkkel szemben biometrikus megfigyelést végző drónok használatának példájában a rendőri erők megfélemlíthetik az embereket, és eltántoríthatják őket attól, hogy az igazságtalanság vagy a korrupció ellen szólaljanak fel, a következményektől való félelem vagy a „panaszos” minősítés miatt.

Az agressziófelderítés példáján a helyi hatóságok pszeudotudományos, kísérleti technológiákat használtak arra, hogy beavatkozzanak, amikor valaki állítólag agresszív, annak ellenére, hogy a színes embereket az algoritmusok következetesen és pontatlanabban értelmezik, mint a fehér emberek. Vagy a szupermarket példájában minden vásárlás és interakció nyomon követhető, összeadható, bejelenthető az egyes egyénekre vonatkozó titkos fájlba, és – ha a biztonsági őr nem úgy néz, ahogyan egy személy néz – akár arra is felhasználható, hogy más helyi üzletekből kitiltsa őket.

Mindezen példák esetében az emberek elveszítik anonimitásukat a nyilvános helyeken. A demokrácia szempontjából döntő fontosságú ez a magántartáshoz való jog, valamint az, hogy ne kövessék nyomon időben és helyen. Védi a visszaélést bejelentő személyeket és az újságírói forrásokat, amelyek biztosítják a szabad, elszámoltatható európai sajtót. Lehetővé teszi számunkra, hogy hiteles életünket bizalommal éljük – például vallásunk, szexualitásunk vagy nemi identitásunk nyilvános kifejezése révén – anélkül, hogy ez azzal a veszéllyel járna, hogy azt használjuk fel velünk szemben. Ez lehetővé teszi számunkra, hogy éljünk az ártatlanság vélelmével, és csak indokolt esetben lehessen őket felügyelet alá vonni. Az egészséges társadalom olyan, ahol szabad vagyunk, és önállóan is működhetünk. Demokráciánk számára létfontosságú, hogy fenntartsuk ezeket a szabadságokat.

eciban

A „Polgári társadalmi kezdeményezés a tömeges biometrikus megfigyelési gyakorlatok betiltására” című európai polgári kezdeményezés célja, hogy biztosítsa az emberek akaratának képviseletét a mesterséges intelligenciával kapcsolatos jogalkotási folyamatban, különösen olyan kérdésekben, mint a tömeges biometrikus megfigyelési gyakorlatok, amelyek olyan hatalmas hatást gyakorolhatnak a demokráciára és az emberek életére. Azt akarjuk, hogy a technológia legkárosabb felhasználásai megszűnjenek, mielőtt – anélkül, hogy a legtöbb ember megismerné – hirtelen mindenütt előfordulnak.

Mivel az euroszkepticizmus téves jóváhagyást kap az Egyesült Királyság EU-ból való kilépéséből, minden eddiginél fontosabb, hogy az európaiak bízzanak az európai projektben. Ennek egyik legfontosabb módja, hogy tisztában vagyunk azzal, hogy meghallgatjuk és komolyan vesszük a hangunkat, és hogy demokráciánk mindenki javát szolgálja, nem csak a hatalommal rendelkezőket. Ez azt jelenti, hogy folytatni kell a közvetlen demokratikus folyamatokba, például az európai polgári kezdeményezésekbe való befektetést és az azokkal kapcsolatos tudatosságot, különösen olyan közösségek esetében, amelyeket történelmileg kizártak az uniós döntéshozatali folyamatokból. Kritikusan azt is jelenti, hogy meg kell szüntetni az olyan gyakorlatokat, mint a tömeges biometrikus megfigyelés, amely egzisztenciális fenyegetést jelenthet a tiltakozásra, önkifejezésre vagy információkeresésre való képességünkre nézve. A tömeges biometrikus megfigyelési gyakorlatok betiltására irányuló küzdelem végső soron az EU-nak mint a demokrácia jelének megőrzéséért folytatott küzdelem.

 

Felelősségkizáró nyilatkozat: Az európai polgári kezdeményezés fórumán megosztott vélemények kizárólag a véleménynyilvánító személy álláspontját tükrözik, éssemmiképp sem tekinthetők sem az Európai Bizottság, sem az Európai Unió hivatalos álláspontjának.

 

Ella

Közreműködők

Ella Jakubowska

Ella a digitális jogok európai hálózatának (EDRi) szakpolitikai és kampányfelelőse. Korábban egy műszaki és technológiai vállalatnál dolgozott, majd feminista szociológiai szempontból tanulmányozta az emberi jogok, a technológia és a társadalom kölcsönhatásait. Ella Jakubowska az Egyesült Királyságban született és jelenleg Brüsszelben él, ahol a digitális jogok uniós védelmén dolgozik. 

Lépjen kapcsolatba vele a fórumon!

Szóljon hozzá!

Észrevételek beírásához kérjük, jelentkezzen be vagy regisztráljon.
Felelősségkizáró nyilatkozat: Az európai polgári kezdeményezés fórumán megosztott vélemények kizárólag a véleménynyilvánító személy álláspontját tükrözik, és semmiképp sem tekinthetők sem az Európai Bizottság, sem az Európai Unió hivatalos álláspontjának.
Készen áll egy kezdeményezés regisztrálására?

Támogatni szeretné valamelyik kezdeményezést? Bővebb információra van szüksége jelenlegi vagy korábbi kezdeményezésekről?