Pereiti prie pagrindinio turinio
Europos piliečių iniciatyvos forumas

Demokratiniai veiksmai turi galią apsaugoti ES demokratiją nuo masinio biometrinio sekimo

Atnaujinta: 23/08/2021

Kadangi Europos teisės aktų leidėjai vėliau šį mėnesį pasiūlė naują istorinį teisės aktą, kuriuo būtų reglamentuojamas dirbtinis intelektas, ES piliečiams kaip niekad svarbu atsižvelgti į besiformuojančių technologijų poveikį visuomenei, o Europos piliečių iniciatyva tai galima padaryti. Žmonėms gali būti sunku žinoti, kaip jų nuomonė gali pakeisti atrodytų tolimus sprendimų priėmimo procesus. Šiuo metu biometrinės technologijos, pvz., veido atpažinimas, visoje Europoje naudojamos taip, kad galėtų pakenkti demokratijai ir pažeisti žmonių laisves. Reaguojant į tai, iniciatyva „Pilietinės visuomenės iniciatyva, kuria siekiama uždrausti masinio biometrinio sekimo praktiką“ išnaudojama didelio masto piliečių veiksmų galia siekiant iš tikrųjų pakeisti teisės aktus.

Identi

2020 m. pabaigoje Europos Parlamento ir Europos Komisijos atlikta apklausa parodė, kad „didžioji dauguma europiečių (92 proc.) visose valstybėse narėse reikalauja, kad priimant sprendimus dėl Europos ateities būtų labiau atsižvelgiama į piliečių nuomonę“. Demokratija – žmonių valia – yra vienas iš ramsčių, kuriuo grindžiama ES. Idėja, kad kartu Europos šalys yra stipresnės ir kad galime bendradarbiauti siekdami taikos, stabilumo, klestėjimo ir laisvės, pralenkia patį ES egzistavimo pagrindą. Iš išorės ES procesai gali atrodyti įbaugūs – nelengva susitarti dėl politinių, kultūrinių ir geografinių ribų, todėl labai svarbu, kad ES įtrauktų žmones užtikrinti, kad sprendimai, kurie daro poveikį mūsų gyvenimui, būtų sąžiningi, teisėti ir įtraukūs.

Balandžio mėn. Europos Komisijai pateikus būsimą pasiūlymą dėl ES teisės akto dėl dirbtinio intelekto, bus pradėtas daugiametis ES teisės aktų leidėjų (įskaitant Europos Parlamento narius ir kiekvienos ES valstybės narės atstovus) svarstymo procesas. Tikėtina, kad ES istorija taps pirmuoju regionu pasaulyje, kuriame visapusiškai reglamentuojamos dirbtinio intelekto technologijos. Vis dėlto, nors praėjusiais metais Europos Komisija pareiškė pageidaujanti „plačių viešų diskusijų“ dėl šių dirbtinio intelekto technologijų naudojimo mūsų visuomenėje, iš tikrųjų daugelis grupių nedalyvavo diskusijose, o žinios apie tai, kas yra dirbtinis intelektas ir kokį poveikį jis gali daryti mūsų visuomenei, yra menkos. Visų pirma matome, kad labiausiai tikėtina, jog Europoje rasistus žmones paveiks DI sprendimai ir įvairios priežiūros formos, tačiau mažiausiai tikėtina, kad jie turės teisę pareikšti nuomonę dėl DI plėtrą ir naudojimą reglamentuojančių teisės aktų.

Būtent čia vyksta visos Europos kampanija „Reclaim Your Face“, kuria siekiama uždrausti masinį biometrinį sekimą. Nors ekspertai ne visada sutinka dėl „dirbtinio intelekto“ apibrėžties, Europos Komisija teigė, kad biometrinės technologijos, pvz., veido atpažinimas, bus įtrauktos į būsimo DI įstatymo taikymo sritį, kuriuo siekiama nustatyti taisykles įvairioms priemonėms ir technologijoms, kurios paprastai atlieka statistinę duomenų analizę algoritmais, kad galėtų priimti sprendimus ar prognozuoti.

babio

Europos skaitmeninės teisės (EDRi), 44 skaitmeninių teisių organizacijų tinklas, pastaraisiais metais telkiasi, nes visoje Europoje vyriausybės ir korporacijos vis dažniau taiko masinio biometrinio sekimo technologijas. Biometrinės technologijos – tai tos technologijos, kuriomis tvarkomi duomenys apie jūsų kūną, elgseną ar kitas jautrias identifikacines savybes. Reaguodama į vis dažnesnį žmonių biometrinių duomenų naudojimą kasdieniame gyvenime sekimui, kuris gali būti labai žalingas, EDRi kartu su 11 kitų skaitmeninių teisių organizacijų paskelbė iniciatyvą „Reclaim Your Face“. Iki šiol koalicija išsiplėtė iki 58 grupių, įskaitant profesines sąjungas, kovos su diskriminacija grupes ir žmogaus teisių iniciatyvas, veikiančias nacionaliniu, Europos ir tarptautiniu lygmenimis.

Visų pirma „Reclaim Your Face“ (Ryf) kovoja su konkrečiu biometrinių technologijų naudojimu viešosiose erdvėse, kuriose žmonės neteisingai išskiriami ir su visais įtariamaisiais elgiamasi tik dėl to, kad jie kasdien gyvena. Tai yra masinio sekimo formos, o teisinė analizė parodė, kad jos nesuderinamos su ES žmogaus teisių taisyklėmis. Pavyzdžiui, prieš protestuotojus naudojami veido atpažinimo bepiločiai orlaiviai; pseudomokslinių agresijos aptikimo prietaisų naudojimas gatvėse; arba pirkėjų tapatybės nustatymas pagal jų eismą (kaip jie eina).

Koalicija „Reclaim Your Face“ yra susirūpinusi dėl tokio dirbtinio intelekto technologijos naudojimo, nes, kaip neseniai teigė EDRi, valstybės ir korporacijos sukuria tobulą infrastruktūrą neteisėtam masiniam stebėjimui, naudojant kiekvieno asmens unikalią tapatybę prieš juos. Biometrinio sekimo bepiločių orlaivių naudojimo prieš protestuotojus pavyzdys – policijos pajėgos gali įbauginti žmones ir atgrasyti juos nuo nuomonės prieš neteisingumą ar korupciją, baimės, kad bus padarytas neigiamas poveikis, arba dėl to, kad jie bus vadinami „troublemater“ (angl.troublemaker).

Agresijos nustatymo pavyzdyje vietos valdžios institucijos naudojo pseudomokslines eksperimentines technologijas, kad galėtų įsikišti, kai kas nors tariamai yra agresyvus, nepaisant to, kad spalvotus žmones algoritmai nuosekliai ir netiksliai interpretuoja kaip agresyvesnius nei baltieji. Arba prekybos centro pavyzdyje kiekvienas pirkimas ir sąveika gali būti sekami, sujungiami, registruojami slaptoje rinkmenoje apie kiekvieną asmenį ir, jei apsaugos darbuotojas nepatinka asmens atrodymui, gali būti panaudotas uždrausti jiems patekti į kitas vietos parduotuves.

Visais šiais pavyzdžiais žmonės praranda anonimiškumą viešosiose erdvėse. Ši teisė būti privačiai ir nebūti sekama visam laikui ir vietai yra labai svarbi demokratijai. Ji apsaugo pranešėjus ir žurnalistinius šaltinius, kurie užtikrina laisvą Europos spaudą, galinčią turėti įgaliojimus atsiskaityti. Jis suteikia mums galimybę patikimai gyventi savo autentišką gyvenimą, pavyzdžiui, viešai reikšti savo religiją, seksualumą ar lytinę tapatybę, be grėsmės, kad ji bus panaudota prieš mus. Tai suteikia mums galimybę pasinaudoti nekaltumo prezumpcija ir būti stebimiems tik tuo atveju, jei yra pagrįsta priežastis. Sveika visuomenė – tai tokia visuomenė, kurioje esame laisvi ir galime veikti savarankiškai. Mūsų demokratijai gyvybiškai svarbu puoselėti tokias laisves.

eciban

Europos piliečių iniciatyva Reclaim Your Face „Pilietinės visuomenės iniciatyva uždrausti masinio biometrinio sekimo praktiką“ skirta užtikrinti, kad dirbtinio intelekto teisėkūros procese būtų atstovaujama žmonių valiai, ypač kai tai susiję su masinio biometrinio sekimo praktika, kuri gali turėti tokį didžiulį poveikį demokratijai ir žmonių gyvenimui. Norime, kad būtų galima nutraukti žalingiausius technologijų naudojimo būdus, nors dauguma žmonių jų net neįsivaizduoja, bet staiga visur.

Kadangi dėl Jungtinės Karalystės išstojimo iš ES neteisingai patvirtinamas euroskepticizmas, kaip niekad svarbu, kad europiečiai jaustųsi pasitikintys Europos projektu. Vienas iš pagrindinių būdų, kaip tai įvyks, – žinoti, kad mūsų balsai yra išklausyti ir rimtai vertinami ir kad mūsų demokratija tarnauja visiems, o ne tik valdžioms. Tai reiškia, kad reikia toliau investuoti į tiesioginius demokratinius procesus, pvz., Europos piliečių iniciatyvas, ir didinti informuotumą apie juos, ypač su bendruomenėmis, kurios istoriškai nebuvo įtrauktos į ES sprendimų priėmimo procesus. Kritiškai tai taip pat reiškia, kad reikia sustabdyti tokią praktiką kaip masinis biometrinis sekimas, kuris gali kelti egzistencinę grėsmę mūsų gebėjimui protestuoti, reikšti savo nuomonę arba ieškoti informacijos. Kova su masinio biometrinio sekimo praktikos uždraudimu galiausiai yra kova siekiant išsaugoti ES kaip demokratijos švyturį.

 

Atsakomybės ribojimo pareiškimas: EPI forume pareikštos nuomonės atspindi tik jų autorių požiūrį irjokiu būdu negali atspindėti Europos Komisijos arba Europos Sąjungos pozicijos.

 

Ella

Autoriai

Ella Jakubowska

Ella yra Europos skaitmeninių teisių tinklo (EDRi) politikos ir kampanijų pareigūnas. Prieš tai ji dirbo inžinerijos ir technologijų įmonėje, vėliau tyrė žmogaus teisių, technologijų ir visuomenės sankirtą feministiniu sociologiniu požiūriu. Jungtinėje Karalystėje gimusi Ella šiuo metu gyvena Briuselyje, kur siekia žmonių skaitmeninių teisių apsaugos ES. 

Susisiekite su ja forume!

Pateikite komentarą

Norėdami parašyti komentarą turite prisijungti arba prisiregistruoti.
Atsakomybės ribojimo pareiškimas. EPI forume pareikštos nuomonės atspindi tik jų autorių požiūrį ir jokiu būdu negali atspindėti Europos Komisijos arba Europos Sąjungos pozicijos.