Glavni sadržaj
Forum europske građanske inicijative

Reforma europske građanske inicijative: konkretno poboljšanje

Autor: James bond |
Ažurirano: 25/08/2022 |
Broj pregleda: 263

Gotovo sedam godina nakon stvaranja europske građanske inicijative dogovoreno je da će ona uskoro biti zastarjela ako se ne promijeni. Bruxelles je prošle godine organizatorima civilnog društva i europskim građanima ukazao na to da žele poboljšati situaciju. Na putu su se pojavili problemi. Međutim, proces reforme i zajednički prijedlog reforme pokazuju da Komisija, Vijeće i Parlament žele da europska građanska inicijativa ide u pravom smjeru.

Prvo, reformom se uklanjaju brojni birokratski problemi i tehnički nedostaci na koje su se korisnici i nevladine organizacije žalili. Komisija će preuzeti zadatak prevođenja tekstova predloženih inicijativa. Dijelovi inicijativa sada se mogu registrirati. Tehnički i pravni zahtjevi za prikupljanje potpisa bit će pojednostavnjeni i pristupačniji, a organizatori će biti bolje zaštićeni od rizika od odgovornosti.

Drugo, reformom se potvrđuje Forum europske građanske inicijative, koji je već uspostavljen i funkcionira. To je internetska platforma za suradnju koja građanima pomaže u organiziranju inicijativa.

Treće, postupak saslušanja bit će opsežniji, a Europski parlament imat će veći dio. Na primjer, izmijenila je svoj poslovnik kako bi osigurala da se o uspješnim projektima raspravlja na javnim plenarnim sjednicama Parlamenta. Općenito, reforma će biti jasno poboljšanje, a građani će imati jednostavnije vrijeme za uključivanje pitanja u politički program.

Europska građanska inicijativa polako dopušta mladima da se pridruže.

Iako europska građanska inicijativa neće ići toliko daleko od prijedloga Komisije, bit će otvorena mladima. Države članice mogu sniziti dobnu granicu s 18 na 16 godina ako to žele. Taj mali korak možda se ne čini mnogo, ali bi mogao biti od velike važnosti uključivanjem većeg broja mladih na europskoj razini.

To je dobar korak naprijed. Kao što smo pokazali u našem političkom sažetku, ako želite Europsku uniju učiniti prijateljijom za građane i smanjiti skepticizam u pogledu EU-a, morate se uključiti više mladih. Ankete EU-a pokazuju da su mladi vrlo predani ideji Europe. Međutim, broj mladih koji glasaju na europskim izborima naglo se smanjio, zbog čega je još važnije da se EU suoči s tim problemom. Vrijeme je da države članice učine nešto.

Quo vadis sudjelovanje EU-a?

Veće sudjelovanje građana, veće sudjelovanje mladih... Ta bi reforma mogla biti početak veće otvorenosti EU-a i razmišljanja o novim načinima uključivanja građana. Naposljetku, nova „arhitektura sudjelovanja” građanima EU-a može omogućiti pristup drugim načinima sudjelovanja. Potrebni su u vrijeme rasta nacionalizma.

Doprinositelji

Dominik Hierlemann, dr. Christian Huesmann

Dominik Hierlemann voditelj je projekta „Sudjelovanje u Europi” i viši stručnjak u Stiftungu Bertelsmann. Na Sveučilištu u Konstanzu u Njemačkoj govori o novim načinima uključivanja ljudi.

Program „Budućnost demokracije” na Stiftungu Bertelsmann vodi Christian Huesmann, zadužen za projekte.

više informacija potražite na sljedećoj poveznici: https://howisland.com/

0
Glas

Unos komentara

Da biste mogli ostaviti komentar, morate proći provjeru autentičnosti ili se registrirati.
Izjava o ograničenju odgovornosti: Mišljenja izražena na forumu europske građanske inicijative isključivo odražavaju stajalište njihovih autora i ni na koji se način ne mogu smatrati odrazom stajališta Europske komisije ili Europske unije.
Vaša je inicijativa spremna za registraciju?

Željeli biste podržati određenu inicijativu? Htjeli biste saznati više o sadašnjim ili prošlim inicijativama?