Przejdź do treści głównej
Forum europejskiej inicjatywy obywatelskiej

Reforma europejskiej inicjatywy obywatelskiej: namacalna poprawa

Autor: James bond |
Data aktualizacji: 25/08/2022 |
Liczba odsłon: 263

Prawie siedem lat po utworzeniu europejskiej inicjatywy obywatelskiej uzgodniono, że jeśli nie zostanie zmieniona, wkrótce stanie się nieaktualna. Od minionego roku Bruksela mówiła organizatorom społeczeństwa obywatelskiego i obywatelom Europy, że chcą poprawić sytuację. W dalszym ciągu pojawiały się problemy. Proces reform i wniosek dotyczący wspólnej reformy pokazują jednak, że Komisja, Rada i Parlament pragną, aby europejska inicjatywa obywatelska zmierzała we właściwym kierunku.

Po pierwsze, reforma eliminuje liczne problemy biurokratyczne i wady techniczne, na które skarżą się użytkownicy i organizacje pozarządowe. Komisja przejmie zadanie tłumaczenia tekstów proponowanych inicjatyw. Można teraz zarejestrować części inicjatyw. Wymogi techniczne i prawne dotyczące zbierania podpisów zostaną uproszczone i staną się bardziej dostępne, a organizatorzy będą lepiej chronieni przed ryzykiem odpowiedzialności.

Po drugie, reforma potwierdza forum europejskiej inicjatywy obywatelskiej, które już funkcjonuje i funkcjonuje. Jest to internetowa platforma współpracy, która pomaga obywatelom organizować inicjatywy.

Po trzecie, proces wysłuchania będzie szerszy, a Parlament Europejski będzie miał większą część. Na przykład zmieniła swój regulamin, aby zagwarantować, że udane projekty będą omawiane na jawnych sesjach plenarnych Parlamentu. Ogólnie rzecz biorąc, reforma będzie stanowić wyraźną poprawę, a ludzie będą mieli łatwiejszy czas na włączenie kwestii do programu politycznego.

Europejska inicjatywa obywatelska powoli umożliwia młodym ludziom przystępowanie do niej.

Chociaż europejska inicjatywa obywatelska nie będzie aż tak daleko, jak wniosek Komisji, będzie otwarta dla młodych ludzi. Państwa członkowskie mogą obniżyć wiek z 18 do 16 lat, jeśli sobie tego życzą. Ten mały krok może się wydawać nie tyle, ale może mieć duży wpływ na zaangażowanie większej liczby młodych ludzi na szczeblu europejskim.

Jest to dobry krok naprzód. Jak pokazaliśmy w naszym dokumencie politycznym, jeśli chcą Państwo uczynić Unię Europejską bardziej przyjazną dla obywateli i zmniejszyć sceptycyzm wobec UE, musimy zaangażować więcej młodych ludzi. Sondaże UE pokazują, że młodzi ludzie są bardzo zaangażowani w ideę Europy. Jednak liczba młodych ludzi, którzy głosują w wyborach europejskich, gwałtownie spadła, co jeszcze ważniejsze jest, aby UE zajęła się tym problemem. Nadszedł czas, by państwa członkowskie zrobiły coś.

Quo vadis Uczestnictwo UE?

Większy udział obywateli, większy udział młodzieży... Reforma ta mogłaby stać się początkiem większej otwartości UE i myślenia o nowych sposobach zaangażowania obywateli. Ostatecznie nowa „architektura uczestnictwa” może dać obywatelom UE dostęp do innych sposobów uczestnictwa. W czasach, gdy rośnie nacjonalizm, są one potrzebne.

Podmioty przekazujące dane

Dr Dominik Hierlemann, dr Christian Huesmann

Dominik Hierlemann jest szefem projektu „Uczestnictwo w Europie” i starszym ekspertem w Bertelsmann Stiftung. Uczy na uniwersytecie w Konstanzu w Niemczech nowych sposobów zaangażowania.

Program „Przyszłość demokracji” w Bertelsmann Stiftung jest prowadzony przez Christiana Huesmanna, który odpowiada za projekty.

więcej informacji na stronie: https://howisland.com/

Categories
Ambasadorzy EIO
0
Głosowanie

Napisz komentarz

Aby dodać uwagi, należy się uwierzytelnić lub zarejestrować.
Zastrzeżenie prawne: Opinie wyrażone na forum europejskiej inicjatywy obywatelskiej odzwierciedlają wyłącznie punkt widzenia ich autorów i w żaden sposób nie mogą być utożsamiane ze stanowiskiem Komisji Europejskiej ani Unii Europejskiej.
Chcesz przystąpić do rejestracji inicjatywy?

Zamierzasz poprzeć inicjatywę? Szukasz informacji o trwających lub zakończonych inicjatywach?