Přejít na hlavní obsah
Fórum evropské občanské iniciativy

Reforma evropské občanské iniciativy: hmatatelné zlepšení

Autor /Autorka: James bond |
Datum aktualizace: 25/08/2022 |
Počet zobrazení: 263

Téměř sedm let po vytvoření evropské občanské iniciativy bylo dohodnuto, že pokud se nezmění, bude brzy zastaralá. Brusel v minulém roce informoval organizátory občanské společnosti a evropské občany o tom, že chtějí věci zlepšit. V průběhu cesty se objevily problémy. Reformní proces a společný návrh reformy však ukazují, že Komise, Rada a Parlament chtějí, aby se evropská občanská iniciativa ubírala správným směrem.

Za prvé, reforma odstraňuje řadu byrokratických problémů a technických nedostatků, na něž si uživatelé a nevládní organizace stěžují. Komise převezme úkol přeložit texty navrhovaných iniciativ. Části iniciativ lze nyní zaregistrovat. Technické a právní požadavky na sběr podpisů budou zjednodušeny a zpřístupňovány a organizátoři budou lépe chráněni proti rizikům souvisejícím s odpovědností.

Zadruhé reforma potvrzuje Fórum evropské občanské iniciativy, které již funguje a funguje. Jedná se o online platformu pro spolupráci, která pomáhá občanům organizovat iniciativy.

Zatřetí, proces slyšení bude rozsáhlejší a Evropský parlament bude mít významnější úlohu. Například změnila svůj jednací řád, aby zajistila, že úspěšné projekty budou projednávány na veřejných plenárních zasedáních Parlamentu. Celkově bude reforma představovat jasné zlepšení a lidé budou mít snazší čas na to, aby se otázky dostaly do politického programu.

Evropská občanská iniciativa pomalu umožňuje mladým lidem připojit se k ní.

I když evropská občanská iniciativa nebude přesahovat rámec návrhu Komise, bude otevřena mladým lidem. Pokud chtějí, mohou členské státy snížit věk z 18 na 16 let. Tento malý krok se nemusí zdát hodně, ale mohl by být velkým přínosem, pokud by se do něj zapojilo více mladých lidí na evropské úrovni.

Jedná se o dobrý krok vpřed. Jak jsme ukázali v našem politickém přehledu, pokud chcete učinit Evropskou unii vstřícnější vůči občanům a snížit skepticismus ohledně EU, musíte zapojit více mladých lidí. Průzkumy veřejného mínění EU ukazují, že mladí lidé jsou velmi oddaní myšlence Evropy. Počet mladých lidí, kteří volí ve volbách do Evropského parlamentu, se však prudce snížil, a proto je pro EU ještě důležitější tento problém řešit. Je na čase, aby členské státy něco učinily.

Quo vadis účasti EU?

Větší účast občanů, větší účast mládeže... Tato reforma by mohla být počátkem větší otevřenosti EU a uvažování o nových způsobech, jak se mohou občané zapojit. V konečném důsledku může nová „architektura účasti“ poskytnout občanům EU přístup k jiným způsobům účasti. V době, kdy roste nacionalismus, jsou zapotřebí.

Přispěvatelé

Dr. Dominik Hierlemann, Dr. Christian Huesmann

Dominik Hierlemann je vedoucím projektu „Participation in Europe“ a hlavním odborníkem na Bertelsmann Stiftung. Učí se na německé univerzitě v Konstanz o nových způsobech zapojení lidí.

Program „Budoucnost demokracie“ v Bertelsmannu Stiftung řídí Christian Huesmann, který je odpovědný za projekty.

více informací naleznete na: https://howisland.com/

0
Hlasování

Připojit komentář

Chcete-li vkládat připomínky, musíte provést ověření identity nebo se zaregistrovat.
Prohlášení o vyloučení odpovědnosti: Vyjádření uvedená na Fóru evropské občanské iniciativy odrážejí pouze názory jejich autorů a nelze je v žádném případě považovat za vyslovení postoje Evropské komise nebo Evropské unie.