Preskoči na glavno vsebino
Forum evropske državljanske pobude

Reforma evropske državljanske pobude: oprijemljivo izboljšanje

Avtor: James bond |
Spremenjeno dne: 25/08/2022 |
Število ogledov: 263

Skoraj sedem let po ustanovitvi evropske državljanske pobude je bilo dogovorjeno, da bo, če se ne bo spremenila, kmalu zastarela. Bruselj je organizatorjem civilne družbe in evropskim državljanom že lani povedal, da želijo stvari izboljšati. Na poti so obstajale težave. Vendar proces reforme in skupni predlog reforme kažeta, da si Komisija, Svet in Parlament želijo, da bi evropska državljanska pobuda šla v pravo smer.

Prvič, reforma odpravlja številne birokratske težave in tehnične pomanjkljivosti, zoper katere se pritožujejo uporabniki in nevladne organizacije. Komisija bo prevzela nalogo prevajanja besedil predlaganih pobud. Nekatere pobude je zdaj mogoče prijaviti. Tehnične in pravne zahteve za zbiranje podpisov bodo racionalizirane in dostopnejše, organizatorji pa bodo bolje zaščiteni pred tveganji v zvezi z odgovornostjo.

Drugič, reforma potrjuje forum evropske državljanske pobude, ki je že vzpostavljen in deluje. To je spletna sodelovalna platforma, ki državljanom pomaga pri organizaciji pobud.

Tretjič, predstavitev bo obsežnejša, Evropski parlament pa bo imel večji del. Spremenila je na primer svoj poslovnik, da bi zagotovila, da bodo uspešni projekti obravnavani na javnih plenarnih zasedanjih Parlamenta. Na splošno bo reforma prinesla jasno izboljšanje, ljudje pa bodo imeli na voljo več časa za obravnavo vprašanj na političnem dnevnem redu.

Evropska državljanska pobuda počasi omogoča, da se mladim pridružijo.

Čeprav evropska državljanska pobuda ne bo omejena na predlog Komisije, bo odprta za mlade. Države članice lahko starost znižajo z 18 na 16 let, če želijo. Ta majhen korak se morda ne zdi veliko, vendar bi lahko prinesel velike spremembe, če bi pritegnil več mladih na evropski ravni.

To je dober korak naprej. Kot smo pokazali v našem poročilu o politiki, morate vključiti več mladih, če želite, da bi bila Evropska unija bolj prijazna do državljanov in da bi zmanjšali skepticizem glede EU. Raziskave EU kažejo, da so mladi zelo predani ideji o Evropi. Vendar se je število mladih, ki volijo na evropskih volitvah, močno zmanjšalo, zato je za EU še pomembnejše, da se spoprime s tem problemom. Čas je, da države članice naredijo nekaj.

Quo vadis EU?

Večja udeležba državljanov, večja udeležba mladih... Ta reforma bi lahko bila začetek, ko bi EU postala bolj odprta in razmišljala o novih načinih vključevanja državljanov. Na koncu lahko nova „arhitektura sodelovanja“ državljanom EU omogoči dostop do drugih načinov sodelovanja. V času, ko se nacionalizem povečuje, so potrebni.

Prispevajoče osebe

Dr. Dominik Hierlemann, dr. Christian Huesmann

Dominik Hierlemann je vodja projekta „Sodelovanje v Evropi“ in višji strokovnjak pri Bertelsmann Stiftung. Na Univerzi v Konstanzu v Nemčiji poučuje o novih načinih vključevanja ljudi.

Program Prihodnost demokracije pri fundaciji Bertelsmann Stiftung vodi Christian Huesmann, ki je odgovoren za projekte.

več informacij je na voljo na: https://howisland.com/

0
Glas

Komentiraj

Za dodajanje komentarjev se morate avtenticirati ali registrirati.
Izjava o omejitvi odgovornosti: Mnenja, izražena na forumu o evropski državljanski pobudi, odražajo izključno mnenja avtorjev in nikakor ne odražajo stališč Evropske komisije ali Evropske unije.