Preskoči na glavno vsebino
Forum evropske državljanske pobude

Običajni in izredni ukrepi za participativno demokracijo v EU - po pandemiji

Avtor: Inactive user |
Spremenjeno dne: 24/02/2021 |
Število ogledov: 3771

Predlagatelji evropskih državljanskih pobud so 19. februarja 2021 prejeli obvestilo o tretjem podaljšanju pogojev za zbiranje podpisov o uradnem instrumentu participativne demokracije, ki ga določajo evropske pogodbe. Vendar ta ukrep ne rešuje največjega izziva za državljanske odbore: pomanjkanje informacij v evropski javni sferi o tem instrumentu in pravici evropskih državljanov do politične udeležbe.

Skupaj s predlagatelji tekočih evropskih državljanskih pobud smo komisarki Veri Jourovi ter glavnim institucijam in organizacijam, ki lahko prispevajo k enakemu dostojanstvu participativne demokracije, poslali naslednji dopis. Ukrep je nadaljevanje prejšnjega pisma, ki je bilo poslano komisarki Jourovi, in povratnih informacij o akcijskem načrtu za demokracijo, ki je bil predložen poleti 2020.V

četrtek, 25. februarja, se bodo podpisniki pisma udeležili tedenskega srečanja v okviru Evmansa, na katerem bodo razpravljali o predlogu iz pisma in drugih ukrepih za zagotovitev ustreznih informacij o instrumentih participativne demokracije.

Komisarki Veri Jourovi

Podpredsednik Evropske komisije vrednote in preglednost


ter


Christa Schweng, predsednica Evropskega ekonomsko-socialnega odbora;Apostolos Tzitzikostas, predsednik Evropskega odbora regij;David Sassoli, predsednik Evropskega parlamenta;Antonio Tajani, predsednik odbora AFCO Evropskega parlamenta;Dolors Montserrat, predsednica odbora PETI v Evropskem parlamentu;Assya Kavrakova;Izvršni direktor ECAS - European Citizens Action Services (Evropske službe za ukrepanje državljanov);Renate Schroeder, predsednik Evropske zveze novinarjev;Noel Curran, generalni direktor Evropske zveze za radiodifuzijo;



Bruselj, 19. februar 2021


Zadeva:Predlogi za redne in izredne ukrepe, s katerimi bi evropskim državljanom zagotovili popoln dostop do informacij o evropskih državljanskih pobudah,

spoštovani komisarki Jourovi,

Pišemo vam kot predlagateljem in podpornikom evropskih državljanskih pobud. Smo državljani, ki smo se odločili in so se zavezali zaupati institucionalnim instrumentom participativne demokracije, ki jih zagotavljajo evropske pogodbe, da bi predlagali reforme in predpise, ki lahko oblikujejo prihodnost Evrope v bolj trajnostno in demokratično smer.

Sodišče je pozdravilo dejstvo, da so se institucije EU končno dogovorile o reformi prvotne uredbe o evropskih državljanskih pobudah in da je januarja 2019 začela veljati nova. Po enem letu je zdaj jasno, da zakonodajna reforma ne zadostuje za uresničitev politične volje za bolj znano, uporabnikom prijaznejšo in uspešnejšo upravno kulturo evropske državljanske pobude, ki ji morajo slediti novi potrebni viri. V nasprotnem primeru to ne bo postalo instrument za državljane, temveč le za močne lobije. Trenutna 6-odstotna stopnja uspešnosti pri zbiranju podpisov je absurdna.

Pozdravili smo prispevek Evropske komisije (ki sta jo prejela Evropski parlament in Evropski svet) za podaljšanje roka za zbiranje podpisov zaradi omejitev, ki jih program Covid19 uvaja v vseh državah članicah EU.

Vendar pa pandemija - na tem področju in pri drugih drugih perečih vprašanjih - razkriva krhkost uradnih instrumentov, ki so na voljo državljanom za pozitivno sodelovanje z institucijami EU in „pripomoči k oblikovanju EU“.
Pri zbiranju podpisov se
soočamo s (skoraj) nemogočo nalogo, ne samo zaradi omejitev, povezanih s COVID-19, temveč tudi zato, ker le majhna manjšina državljanov EU, ki imajo pravico podpisati evropsko državljansko pobudo, ve, kaj je evropska državljanska pobuda in zakaj se tako dragoceno razlikuje od vseh drugih oblik vlaganja peticij in kampanj.

Ta dopis je nadaljevanje dopisa, ki smo vam ga nekateri od nas poslali decembra 2019. Takrat smo zahtevali:

1) Proračun, ki se trenutno vlaga v evropske državljanske pobude, poveča na znesek, ki se trenutno vlaga v obveščanje državljanov o volitvah in delovanju predstavniške demokracije;

2) Pozvati vse javne in zasebne radiodifuzijske hiše v EU ter digitalne medijske hiše, naj povečajo poročanje o orodjih in predlogih za participativno demokracijo, začenši z evropskimi državljanskimi pobudami.

S tem pismom vas prosimo, da se udeležite sestanka, na katerem bi razpravljali o nekaterih dodatnih predlogih o tem, kako bi Evropska komisija lahko zagotovila redne in izredne ukrepe obveščanja o tekoči evropski državljanski pobudi.

Zlasti vas, komisarko Jourovo in Evropsko komisijo prosimo, da:

Obveščanje vseh državljanov EU z direktno pošto o evropski državljanski pobudi, ki se izvaja, in pravici državljanov EU, da podpišejo obstoječe evropske državljanske pobude. Ta ukrep se lahko izvede v naslednjih 60 dneh glede na pogoje podaljšanja, ki ste ga zagotovili za obstoječe evropske državljanske pobude.
 

Spodbuditev bližine regij in občin evropskim državljanom ter objava razpisa za promocijo potekajoče evropske državljanske pobude po vzoru dejavnosti Stop GlobalWarming.eu s sodelovanjem občin z lokalnim predlogom, da jih obvežejo k dejanjem obveščanja svojih državljanov (dodajanje evropske državljanske pobude na uradno spletno mesto):ECAS — izkoriščanje potenciala mest in regij za spodbujanje evropske participativne demokracije in boja proti podnebnim spremembam.
 

Vključitev novih pogodbenih ukrepov v pogajanja o informacijski točki, da se zagotovi dostop do storitev in infrastrukture, ki lahko nosilcem evropske državljanske pobude pomagajo povečati njihov doseg glede možnosti podpisa evropske državljanske pobude;

Organizirati spletni dogodek, namenjen lokalnim in nacionalnim medijem ter medijem EU, da bi jih seznanili s predlogi evropskih državljanskih pobud in evropskim novinarjem ponudili priložnost, da ustrezno poročajo o političnih prizadevanjih evropskih državljanov, ki ne pripadajo organiziranim strankam in velikim organizacijam civilne družbe, da bi vplivali na evropsko javno sfero in videli, da so njihove pravice do udeležbe izpolnjene

Izzivi, s katerimi se sooča Evropska unija, od zdravstvene politike in politike cepiv do upravljanja vloge tehnoloških platform, omejitev svobode gibanja in ambicioznih ciljev za boj proti podnebnim krizam, so edinstvena priložnost za krepitev občutka pripadnosti evropskih državljanov demokratični razpravi Evropske unije.

Medtem ko čakamo na odločitve o konferenci o prihodnosti Evrope, smo prepričani, da je prihodnost Evrope zdaj - v rokah državljanov ter majhnih in velikih organizacij civilne družbe, ki se trenutno ukvarjajo s prostovoljstvom in se zavzemajo za uradno predložitev celostnih predlogov. Predlogi, ki ne predstavljajo volilnega interesa, in pogajanja med nacionalnimi državami v okviru Evropskega sveta.

Skupaj vas želimo prositi za priložnost, da spremenite pogled na participativno demokracijo: ni skrivno orodje za strastujoče državljane, temveč močan instrument za krepitev zmogljivosti in zaupanje med državljani EU in javno sfero EU. Ter bistven prispevek k politični razpravi in procesu odločanja.

Zato vas prosimo, da se v naslednjih tednih sestanete z vami, da bi vam omogočili predstavitev teh predlogov (nekateri so bili vključeni tudi v Akcijski načrt za demokracijo) in prispevali h krepitvi izrednih prizadevanj za zagotovitev zdrave in delujoče demokracije v Evropski uniji.

S spoštovanjem,

Virginia FiumeStop GlobalWarming.eu - Cena za ogljik v boju proti podnebnim spremembam, koordinatorka in koordinatorica evropske državljanske pobude Eumans Marco

Cappato — Promoter Stop GlobalWarming.eu cena ogljika za boj proti podnebnim spremembam Evropska državljanska pobuda Evropska državljanska pobuda Evropska državljanska pobuda

Veneta MAGISTRELLIpredstavnica evropske državljanske pobude „Ustavimo korupcijo v Evropi v njeni korenini s prekinitvijo sredstev za države z neučinkovitim sodstvom po izteku roka“

Nils Klugertiskovni predstavnik državljanske pobude EU „Ustavimo Finning - Ustavimo trgovino“

Alexander Cornelissenuradni govorec za državljansko pobudo EU „Ustavimo Finning - Ustavimo trgovino“

Julie Stendaamkoordinatorka evropske državljanske pobude Pravica do kave

Tony Venables — ustanoviteljica fundacije ECIT in sopredstavnica evropske državljanske pobude Voterswithou Borders

Sinead O‘ Keefe - koordinator evropske državljanske pobude Volivci brez meja

Klaus Sambor, predstavnik skupine organizatorjev evropske državljanske pobude Starost Unconditional Basic Incomes (UBI) po vsej EU

Ronald Blaschke, namestnik predstavnika skupine organizatorjev evropske državljanske pobude „Start Unconditional Basic Incomes (UBI) po vsej EU“,

Marco Ciurcina — predsednik združenja Associazione GOIPE in predstavnik skupine organizatorjev evropske državljanske pobude „Svobodna izmenjava“

Gregory Engels — član združenja Associazione GOIPE in sospodbujevalca evropske državljanske pobude „Svobodna izmenjava“.

1
Glas

Komentiraj

Za dodajanje komentarjev se morate avtenticirati ali registrirati.
Izjava o omejitvi odgovornosti: Mnenja, izražena na forumu o evropski državljanski pobudi, odražajo izključno mnenja avtorjev in nikakor ne odražajo stališč Evropske komisije ali Evropske unije.
Želite prijaviti pobudo?

Želite podpreti pobudo? Želite vedeti več o trenutnih in preteklih pobudah?