Glavni sadržaj
Forum europske građanske inicijative

Neovisnost i postojanje Europe!

Autor: Rolf Citizen |
Ažurirano: 01/04/2022 |
Broj pregleda: 1130

Trenutačno stanje

U Europi živimo u slobodnom svijetu sa slobodnim tržištem, koje je odlično. 

Na slobodnom tržištu privatna poduzeća kupovat će proizvode na kojima mogu dobiti najbolju cijenu, što je i novčana kazna.

Međutim, kad je riječ o strateškim proizvodima o kojima ovisi postojanje Europe, postoje različita razmatranja.

U ovom trenutku, kad je riječ o ključnim proizvodima kao što su energija i ključne sirovine, EU uvelike ovisi o Rusiji i Kini.  To je iznimno riskantno, zbog čega riskiramo gospodarski kolaps zbog:

Sukob s takvim zemljama

Iako ne postoji sukob, sumnjive zemlje mogu naglo odlučiti zadržati ključne materijale za vlastito gospodarstvo na štetu Europe, čak i ako na to počini kršenje ugovora.

Potrebne promjene:

Europske vlade moraju imati puno veći udio u strateškim materijalima i energiji kako bi ih se vadilo na vlastitom tlu Europe (i tlu europskih partnera), čak i ako je njegova profitabilnost niža od kupnje iz nedemokratskih zemalja!

Iako to ograničava slobodu tržišta za te strateške proizvode, od ključne je važnosti za postojanje i budućnost Europe.

Sudjelujte u raspravi s idejama i mišljenjima.

 

 

 

 

 

0
Glas

Unos komentara

Da biste mogli ostaviti komentar, morate proći provjeru autentičnosti ili se registrirati.

Komentari

Inactive user | 06/04/2022

Ne slažem se s činjenicom da imamo slobodno europsko tržište kada u Europi imamo sankcije protiv drugih zemalja.

Da biste mogli ostaviti komentar, morate proći provjeru autentičnosti ili se registrirati.
Rolf Citizen | 09/04/2022

Hvala, Daniel

Suradnja s našim demokratskim partnerima i zajedničke sankcije moćno je oružje i da ste ispravno, u tom slučaju odstupamo od mehanizma slobodnog tržišta.

Međutim, sankcije su reaktivan gospodarski odgovor, a ne proaktivan.

Na primjer: naše je tržište u ovom trenutku postalo iznimno ovisno o nizu ključnih osnovnih materijala iz Kine. Ako Kina vojno okupi Tajvan, naš bi se odnos promijenio s jedne na drugu i mogle bi se uvesti sankcije. Međutim, naša se ovisnost ne može ukloniti samo za jednu sekundu, a to je ići, slično usko grlo kao što sada imamo s ruskim plinom.

Da biste mogli ostaviti komentar, morate proći provjeru autentičnosti ili se registrirati.
Petko GEORGIEV | 07/04/2022

Vjerujem da bi trgovinska politika i praksa EU-a trebale biti čvrsto usklađene s europskim vrijednostima koje ona njeguje.

Predložio bih da se postojeći sustav trgovinskih sankcija nametnutih pojedinačnim slučajevima protiv diktatura kojima se krše međunarodno pravo i ljudska prava razvije u punopravni Kodeks ponašanja u području trgovine i ulaganja na razini EU-a. Tim bi se kodeksom propisale mjere trgovine i ulaganja koje se poduzimaju protiv diktatura i napadača te se nakon završetka neprijateljstava neće dopustiti povratak na „uobičajeno poslovanje”. EU bi također trebao surađivati s drugim svjetskim demokracijama kako bi se pridružio tom zakoniku i uspostavio globalni trgovinski sustav kojim se jamči da je poštovanje međunarodnog prava i ljudskih prava preduvjet za one koji žele trgovati s demokratskim zemljama.

EU ima tržišnu snagu za nametanje takvih pravila, posebno ako djeluje zajedno s ostatkom demokratskog svijeta. Ukupni BDP EU-a iznosi 17,1 USD, gotovo iza američkih 20,89 bilijuna dolara. Zajedno s drugim demokracijama kao što su Japan (5,06 bilijuna USD), Ujedinjena Kraljevina (2,67 bilijuna USD), Kanada (1,64 bilijuna USD), Australija (1,32 bilijuna USD), Južna Koreja (1,63 bilijuna USD), demokratski svijet daleko je najveće tržište na svijetu; ako djeluje zajedno, može osigurati svoju neovisnost u opskrbi energijom i strateškim sirovinama te uvesti standarde etičke trgovine na globalnoj razini.  Za usporedbu, ruski BDP (prije rata) bio je blagi (1,48 bilijuna USD). Kupnja plina i sirovina iz Rusije pod ruskim uvjetima više ne bi trebala biti opcija. Istinski ujedinjen iza zajedničkih vrijednosti EU ima potencijal i trebao bi pronaći volju za odvraćanjem od napadača.  

Da biste mogli ostaviti komentar, morate proći provjeru autentičnosti ili se registrirati.
Rolf Citizen | 09/04/2022

Hvala, Petko. Potpuno se slažem.

Naš reaktivni pristup sankcijama trebalo bi proširiti proaktivnijim pristupom preusmjeravanjem naše gospodarske ovisnosti na partnere koji dijele naše demokratske vrijednosti. Čak i tada bih snažno poticao vađenje na vlastitom europskom tlu gdje je to moguće, ali bi barem naš ključni uvoz potjecao iz pouzdanih izvora.

I naše će tržište morati prihvatiti da je uvoz od demokratskih partnera nešto skuplji jer za to postoji razlog: demokratske zemlje imaju sigurnosna pravila za svoje radnike u industriji, strogo zabranjuju dječji rad, ne ugnjetavaju svoje stanovništvo i podupiru slobodu govora. Kao i svi oblici kvalitete, i kvaliteta demokracije podrazumijeva određenu cijenu koju, prema mojem mišljenju, dobro plaćamo jer trenutačno učimo iz Rusije.

Da biste mogli ostaviti komentar, morate proći provjeru autentičnosti ili se registrirati.
gap selarzi | 13/07/2022

Imam neke upite akomi tonije previše problema. Ovi su upiti prikazaniovdje:
 

https://citizens-initiative-forum.europa.eu/discuss/idea/making-calculation-codice-fiscale-easier-citizens-italy_it

Učvrstiti čvrsto za najprikladniji odziv. U ovom sam slučaju pretjeranoosnovan.

Da biste mogli ostaviti komentar, morate proći provjeru autentičnosti ili se registrirati.
Izjava o ograničenju odgovornosti: Mišljenja izražena na forumu europske građanske inicijative isključivo odražavaju stajalište njihovih autora i ni na koji se način ne mogu smatrati odrazom stajališta Europske komisije ili Europske unije.
Vaša je inicijativa spremna za registraciju?

Željeli biste podržati određenu inicijativu? Htjeli biste saznati više o sadašnjim ili prošlim inicijativama?