Направо към основното съдържание
Форум на Европейската гражданска инициатива

Независимост и съществуване на Европа!

Автор: Rolf Citizen |
Актуализирано на: 01/04/2022 |
Брой прегледи: 1130

Настояща ситуация

В Европа живеем в свободен свят със свободен пазар, който е чудесен. 

На свободния пазар частните дружества ще закупуват продукти там, където могат да получат най-добрата цена, която също е фина.

Що се отнася обаче до стратегически продукти, от които зависи съществуването на Европа, съществуват различни съображения.

В момента ЕС е зависим в голяма степен от Русия и Китай по отношение на продукти от критично значение, като енергия и основни суровини.  Това е изключително рисковано и по този начин рискуваме икономически срив поради:

Конфликт с такива държави

— Дори и да няма конфликт, съмнителните държави могат внезапно да решат да задържат критичните материали за собствената си икономика за сметка на Европа, дори когато се ангажират с нарушаване на договора.

Необходима промяна:

Европейските правителства трябва да поемат много по-голям дял в стратегическите материали и енергия, да ги добиват на собствената територия на Европа (и на почвата на европейските партньори), въпреки че рентабилността му е по-ниска, отколкото просто купуването от недемократични страни!

Въпреки че това ограничава свободата на пазара за тези стратегически продукти, то е от съществено значение за съществуването и бъдещето на Европа.

Моля, участвайте в дискусията с идеи и становища.

 

 

 

 

 

0
Глас

Оставете коментар

За да можете да добавяте коментари, трябва да влезете в системата или да се регистрирате.

Коментари

Inactive user | 06/04/2022

Не съм съгласен, че имаме свободен европейски пазар, когато имаме санкции срещу други държави в Европа.

За да можете да добавяте коментари, трябва да влезете в системата или да се регистрирате.
Rolf Citizen | 09/04/2022

Благодарим на Даниел

Работата с нашите демократични партньори и съвместните санкции са мощно оръжие и да, Вие сте правилно, в такъв случай се отклоняваме от механизма на свободния пазар.

Санкциите обаче са ответна икономическа реакция, а не проактивна реакция.

Например: в момента нашият пазар се оказа изключително зависим от редица важни основни материали от Китай. Ако Китай воюва Тайван, отношенията ни ще се променят от една секунда на друга и могат да бъдат наложени санкции. Въпреки това нашата зависимост не може да бъде отстранена само за една секунда и там отивате, подобно на това, което имаме с руския газ.

За да можете да добавяте коментари, трябва да влезете в системата или да се регистрирате.
Petko GEORGIEV | 07/04/2022

Вярвам, че търговската политика и практика на ЕС следва да бъдат тясно приведени в съответствие с европейските ценности, които те ценят.

Бих предложил настоящата система от търговски санкции, налагани за всеки отделен случай срещу диктатури, които нарушават международното право и правата на човека, да се превърне в истински кодекс на ЕС за поведение в областта на търговията и инвестициите. Този кодекс ще определи търговските и инвестиционните мерки, които се предприемат срещу диктаторските режими и агресорите, и няма да позволи връщане към „обичайната практика“ след приключването на военните действия. ЕС следва също така да работи с другите световни демокрации, за да се присъедини към този кодекс и да създаде световна търговска система, която да гарантира, че спазването на международното право и правата на човека е предварително условие за тези, които желаят да търгуват с демократичните държави.

ЕС разполага с пазарна мощ да налага такива правила, особено ако действа съвместно с останалата част от демократичния свят. ЕС има общ БВП от 17.1 трилиона щатски долара, което е близо до 20.89 трилиона щатски долара на САЩ. Заедно с други демокрации като Япония (5.06 трилиона щатски долара), Обединеното кралство (2.67 трилиона щатски долара), Канада (1.64 трилиона щатски долара), Австралия (1.32 трилиона щатски долара), Южна Корея (1.63 трилиона щатски долара), демократичният свят е несъмнено най-големият пазар в света; ако действа заедно, той е в състояние да гарантира своята независимост по отношение на енергийните доставки и стратегическите доставки на суровини и да наложи стандарти за етична търговия в световен мащаб.  За сравнение БВП на Русия (преди войната) е оскъден в размер на 1.48 трилиона щатски долара. Закупуването на газ и суровини от Русия при условията на Русия вече не следва да бъде вариант. Наистина обединен зад споделените ценности, ЕС има потенциала и следва да намери волята за възпиране на агресорите.  

За да можете да добавяте коментари, трябва да влезете в системата или да се регистрирате.
Rolf Citizen | 09/04/2022

Благодарим на Петко. Напълно съм съгласен.

Нашият реактивен подход към санкциите следва да бъде разширен с по-проактивен подход чрез пренасочване на икономическата ни зависимост към партньори, които споделят нашите демократични ценности. И дори тогава силно ще стимулирам добива на нашата собствена европейска територия, когато това е възможно, но поне нашият жизненоважен внос ще дойде от надеждни източници.

А нашият пазар ще трябва да приеме, че вносът от демократичните партньори е малко по-скъп, тъй като има причина за това: демократичните държави имат правила за безопасност за своите работници в сектора, строго забраняват детския труд, не потискат своя народ и подкрепят свободата на словото. Подобно на всички форми на качество, качеството на демокрацията също е свързано с определена цена, която според мен заслужава да бъде платена, тъй като сега се учим от Русия.

За да можете да добавяте коментари, трябва да влезете в системата или да се регистрирате.
gap selarzi | 13/07/2022

Имам някои въпроси, ако не е твърде трудно, даме напътствам по този въпрос. Тези запитвания са показани по-долутук:
 

https://citizens-initiative-forum.europa.eu/discuss/idea/making-calculation-codice-fiscale-easier-citizens-italy_it

седи плътно за най-подходящия отговор в права посока. Тук съм прекомерно объркан (а)

За да можете да добавяте коментари, трябва да влезете в системата или да се регистрирате.
Отказ от отговорност: мненията, споделени във Форума на ЕГИ, изразяват единствено гледната точка на техните автори и по никакъв начин не може да се смята, че изразяват позицията на Европейската комисия или Европейския съюз.
Готови сте да регистрирате вашата инициатива?

Искате да подкрепите инициатива? Искате да научите повече за текущи и минали инициативи?