Przejdź do treści głównej
Forum europejskiej inicjatywy obywatelskiej

Niezależność i egzystencja Europy!

Autor: Rolf Citizen |
Data aktualizacji: 01/04/2022 |
Liczba odsłon: 1130

Obecna sytuacja

W Europie żyjemy w wolnym świecie z wolnym rynkiem, który jest wspaniały. 

Na wolnym rynku prywatne przedsiębiorstwa kupują produkty, w przypadku których mogą uzyskać najlepszą cenę, co jest również grzywną.

Jednak jeśli chodzi o produkty strategiczne, od których zależy istnienie Europy, istnieją różne względy.

Obecnie w przypadku produktów o krytycznym znaczeniu, takich jak energia i kluczowe surowce, UE jest w dużej mierze zależna od Rosji i Chin.  Jest to niezwykle ryzykowne i w związku z tym grozi nam załamanie gospodarcze z powodu:

Konflikt z takimi krajami

— Nawet jeśli nie ma konfliktu, wątpliwe kraje mogą nagle zdecydować się na utrzymanie kluczowych materiałów dla własnej gospodarki kosztem Europy, nawet jeśli dopuszczają się naruszenia umowy.

Wymagana zmiana:

Rządy europejskie muszą wziąć znacznie większy udział w strategicznych materiałach i energetyce, aby mogły one być wydobywane na terenie Europy (i w glebie partnerów europejskich), nawet jeśli jej rentowność jest niższa niż tylko zakupy od krajów niedemokratycznych!

Mimo że ogranicza to swobodę rynkową tych strategicznych produktów, ma to zasadnicze znaczenie dla istnienia i przyszłości Europy.

Proszę wziąć udział w dyskusji, przedstawiając pomysły i opinie.

 

 

 

 

 

0
Głosowanie

Napisz komentarz

Aby dodać uwagi, należy się uwierzytelnić lub zarejestrować.

Komentarze

Inactive user | 06/04/2022

Nie zgadzam się ze stwierdzeniem, że mamy wolny rynek europejski, w sytuacji gdy stosujemy sankcje wobec innych krajów w Europie.

Aby dodać uwagi, należy się uwierzytelnić lub zarejestrować.
Rolf Citizen | 09/04/2022

Dziękujemy Danielowi

Współpraca z naszymi demokratycznymi partnerami i wspólne sankcje to potężna broń i tak, to prawda, w takim przypadku odchodzimy od mechanizmu wolnego rynku.

Sankcje są jednak reaktywną reakcją gospodarczą, a nie proaktywną.

Na przykład: obecnie nasz rynek w dużym stopniu uzależnił się od szeregu kluczowych materiałów podstawowych pochodzących z Chin. Jeżeli Chiny wojskowe okupują Tajwan, nasze stosunki zmienią się z jednej sekundy na drugą i mogą zostać nałożone sankcje. Nasza zależność nie może jednak zostać wyeliminowana tylko w jednej sekundzie, a tam się pójdzie, podobne wąskie gardło, jakie mamy obecnie z rosyjskim gazem.

Aby dodać uwagi, należy się uwierzytelnić lub zarejestrować.
Petko GEORGIEV | 07/04/2022

Uważam, że polityka handlowa i praktyka handlowa UE powinny być ściśle dostosowane do wartości europejskich, które są w niej cenione.

Sugerowałbym przekształcenie obecnego systemu sankcji handlowych nakładanych indywidualnie wobec dyktatur naruszających prawo międzynarodowe i prawa człowieka w pełnoprawny ogólnounijny kodeks postępowania w zakresie handlu i inwestycji. Kodeks ten określałby środki handlowe i inwestycyjne podejmowane przeciwko dyktaturom i agresorom i nie pozwalałby na powrót do dotychczasowego postępowania po zakończeniu działań wojennych. UE powinna również współpracować z innymi demokracjami światowymi, aby przyłączyć się do tego kodeksu i ustanowić globalny system handlowy gwarantujący, że przestrzeganie prawa międzynarodowego i praw człowieka jest warunkiem wstępnym handlu z krajami demokratycznymi.

UE ma władzę rynkową do narzucania takich zasad, zwłaszcza jeśli działa wspólnie z resztą świata demokratycznego. Łączny PKB UE wynosi 17,1 Trillion, czyli blisko 20,89 bln USD. Wraz z innymi demokracjami, takimi jak Japonia (5,06 bln USD), Wielka Brytania (2,67 bln USD), Kanada (1,64 bln USD), Australia (132 bln USD), Korea Południowa (1,63 bln USD), świat demokratyczny jest zdecydowanie największym rynkiem na świecie; jeżeli działa wspólnie, jest w stanie zapewnić swoją niezależność w zakresie dostaw energii i strategicznych surowców oraz narzucić normy etycznego handlu na całym świecie.  Dla porównania PKB Rosji (przed wojną) wyniósł 1,48 bln USD. Zakup gazu i surowców z Rosji na warunkach Rosji nie powinien już być opcją. Prawdziwie zjednoczona w oparciu o wspólne wartości UE ma potencjał i powinna znaleźć wolę odstraszania agresorów.  

Aby dodać uwagi, należy się uwierzytelnić lub zarejestrować.
Rolf Citizen | 09/04/2022

Dziękujemy Petko. Całkowicie zgadzam się z tym stwierdzeniem.

Nasze reaktywne podejście do sankcji należy rozszerzyć o bardziej proaktywne podejście poprzez przekierowanie naszej zależności gospodarczej do partnerów podzielających nasze demokratyczne wartości. A nawet wtedy zdecydowanie zachęcam do wydobycia na naszej europejskiej glebie tam, gdzie to możliwe, ale przynajmniej nasz kluczowy import pochodziłby z wiarygodnych źródeł.

A nasz rynek będzie musiał zaakceptować fakt, że import od partnerów demokratycznych jest nieco droższy, ponieważ istnieje ku temu powód: w krajach demokratycznych obowiązują przepisy bezpieczeństwa dla swoich pracowników w przemyśle, surowo zabraniają pracy dzieci, nie represjonują swoich obywateli i wspierają wolność słowa. Podobnie jak wszystkie formy jakości, również jakość demokracji wiąże się z określoną ceną, którą moim zdaniem warto zapłacić, ponieważ już teraz uczymy się z Rosji.

Aby dodać uwagi, należy się uwierzytelnić lub zarejestrować.
gap selarzi | 13/07/2022

Mam kilka pytań, jeśli nie jest to zbyt wiele kłopotów pouczy mnie o tym. Pytania te wyświetlają sięponiżej:
 

https://citizens-initiative-forum.europa.eu/discuss/idea/making-calculation-codice-fiscale-easier-citizens-italy_it

Sprzętowe, aby umożliwić najbardziej odpowiednią reakcję natychmiastową. Jestem w tym miejscu nadmierniezrozumiany.

Aby dodać uwagi, należy się uwierzytelnić lub zarejestrować.
Zastrzeżenie prawne: Opinie wyrażone na forum europejskiej inicjatywy obywatelskiej odzwierciedlają wyłącznie punkt widzenia ich autorów i w żaden sposób nie mogą być utożsamiane ze stanowiskiem Komisji Europejskiej ani Unii Europejskiej.
Chcesz przystąpić do rejestracji inicjatywy?

Zamierzasz poprzeć inicjatywę? Szukasz informacji o trwających lub zakończonych inicjatywach?