Ugrás a fő tartalomra
Az európai polgári kezdeményezés fóruma

A pénzbírságok és szankciók hozzáigazítása a jövedelmi szinthez és a nettó értékhez

Szerző: Inactive user |
Frissítés dátuma: 01/06/2021 |
Megtekintések száma: 2069

Bírságokat szabnak ki annak érdekében, hogy visszatartsák a káros viselkedést, és minimálisra csökkentsék a társadalmainknak okozott általános károkat. A bírságok addig folytak, amíg az emberek szocializálódtak, de senki nem számolt azzal, hogy a rendkívül gazdag vállalatok és egyének kis csoportja egy nap a társadalmunk szabályai felett áll, és teljesen ellehetetleníti az eléjük rótt bírságokat.

A gazdag vállalatok és magánszemélyek számára a bírság nem erkölcsi küszöb a bűnözők és a káros viselkedés megállításához, hanem csak akadály. Ha a bírság az elérhető nyereséghez képest csupán miniscule, kevés magánszemély és szinte egyetlen vállalat sem változtatja meg magatartását.

Ha Bill Gates, Elon Musk vagy Jeff Bezos 500 euró értékű gyorsjegyet kap, akkor nem járnak gonddal, mert ezt a pénzt perc alatt már visszafizették, és így nem változtatják meg magatartásukat, ami gyakorlatilag a törvény felett áll. Az átlagember számára hatalmas problémát jelent az 500 eurós bírság, amely meghaladja havi költségvetésüket, sőt akár adósságot is keletkeztethet számukra. Azok a vállalatok, amelyek adózási kiskapukat használnak arra, hogy több milliárd eurónyi adót takarítsanak meg, és több év után csak a többmillió eurós tartományban kapnak bírságot, káros magatartásukat költség-haszon elemzéssé alakítják át.

A bírságokat az egyének és vállalatok jövedelmi szintjére és nettó jövedelmére kell kiszabnunk; minél magasabb a jövedelem és a nettó érték, annál magasabb a bírság.

Elon Musknak ahelyett, hogy 500 eurót kellene fizetnie a gyorshajtásért, éves jövedelmének 1 %-át kell fizetnie, ami több milliárd euró lenne. Ahelyett, hogy a Facebook 5 milliárd dolláros bírságot szabott ki a fogyasztók magánéletének megsértése miatt, 2019-es nettó vagyonuk 10 %-át, azaz 50 milliárd dollárt szabnak ki rájuk.A gyógyszeripari vállalatok, amelyek évtizedek óta forgalmaznak káros termékeket, és rendszeresen részt vesznek az illegális gyakorlatokban, éves bevételük után bírságot fizetnének, ami valójában arra késztetné őket, hogy megváltoztassák egészségtelen üzleti modelljüket.

Mivel az EU nemzetközi jogi hatáskörrel rendelkezik, ez lehet az első olyan intézmény, amely a jövedelemhez és a nettó jövedelemhez igazított bírságrendszert vezet be.

2
Szavazatok

Szóljon hozzá!

Észrevételek beírásához kérjük, jelentkezzen be vagy regisztráljon.

Hozzászólások

Julia Hadjikyriacou | 24/06/2021

Teljes mértékben egyetértek. Emellett a bírságoknak arányosnak kell lenniük az alacsonyabb jövedelmekkel. A világjárvány idején Ciprus aránytalanul magas, 300 eurós pénzbírságot alkalmazott azon polgárok tömegeinek ellenőrzésére, akik ezt nem tudták megfizetni. Míg a gazdagoknak megvolt a választási szabadságuk, hogy hozzájárulnak-e az intézkedésekhez, vagy sem, megfizethető bírságot fizettek-e maguknak, a kevésbé tehetős polgárok többi részének nem volt más választása, mint hogy megfeleljen. Ez etikátlan szuperhatalommal ruházza fel a kormányokat arra, hogy a kevésbé tehetős emberek tömegét szabályozzák, miközben minél nagyobb afluens szabadon élni. A bírságoknak arányosnak kell lenniük a vagyonnal. Miért kellene a gazdag embereknek szabad utat nyitniuk? 

Észrevételek beírásához kérjük, jelentkezzen be vagy regisztráljon.
Inactive user | 19/07/2021

Nem értek egyet ezzel. Ha 2 személy kárt okoz egy graffitival rendelkező üzletnek, ugyanazt a bírságot kell fizetnie, mivel ugyanaz a kár. És ugyanolyan gyorsforgalmi jeggyel kell rendelkezniük.

Itt úgy érzi, hogy egy másik bűncselekménnyel (gyorsító jegy) próbálja megfizetni a bűncselekményt (kiskaput használva). Ez azonban nincs így: Az adózási kiskapu az egyik dolog, a gyorsító jegy. Egyértelműen megkülönböztethetőknek kell lenniük.

 

 

Észrevételek beírásához kérjük, jelentkezzen be vagy regisztráljon.
Felelősségkizáró nyilatkozat: Az európai polgári kezdeményezés fórumán megosztott vélemények kizárólag a véleménynyilvánító személy álláspontját tükrözik, és semmiképp sem tekinthetők sem az Európai Bizottság, sem az Európai Unió hivatalos álláspontjának.
Készen áll egy kezdeményezés regisztrálására?

Támogatni szeretné valamelyik kezdeményezést? Bővebb információra van szüksége jelenlegi vagy korábbi kezdeményezésekről?