Направо към основното съдържание
Форум на Европейската гражданска инициатива

Адаптиране на глобите и санкциите към равнището на доходите и нетната стойност

Автор: Inactive user |
Актуализирано на: 01/06/2021 |
Брой прегледи: 2069

Съществуват глоби, които да демотивират вредното поведение и да сведат до минимум цялостната вреда, нанесена на нашите общества. Глобите са ограничени, докато хората се социализират, но никой не очаква, че малка група изключително богати корпорации и физически лица биха могли един ден да надвишат правилата на нашето общество и напълно да се откажат от всички глоби, които са им били наложени.

За богатите корпорации и физически лица глобата не е морален праг за спиране на криминално и вредно поведение, а само пречка. Ако глобата е само минимална в сравнение с печалбата, която може да бъде реализирана, малко физически лица и почти нито едно корпоративно предприятие не променят поведението си.

Ако Бил Гейтс, Елон Муск или Джеф Безос получат билет за превишена скорост в размер на 500 EUR, те няма да бъдат внимателни, защото вече са си възстановили тези пари за по-малко от минута и следователно няма да променят поведението си, което на практика надхвърля закона. За средностатистическото лице глоба от 500 EUR е огромен проблем и надхвърля техния месечен бюджет, може би дори ги задлъжняло. Предприятията, които използват „вратички“ в данъчното облагане, за да спестяват милиарди евро от данъци, а след няколко години биват глобени в диапазона от няколко милиона евро, превръщат вредното си поведение в анализ на разходите и ползите.

Трябва да увеличим размера на глобите до равнищата на доходите и нетната стойност на физическите лица и корпорациите; колкото по-високи са приходите и нетната стойност, толкова по-висока е глобата.

Вместо Elon Musk да плаща 500 EUR за превишена скорост, той трябва да плати 1 % от годишния си доход, който би бил няколко милиарда евро. Вместо Фейсбук да глобява 5 милиарда долара за нарушаване на неприкосновеността на личния живот на потребителите, те получават глоба в размер на 10 % от нетната си стойност за 2019 г., т.е. 50 милиарда долара.Фармацевтичните дружества, които в продължение на десетилетия разпространяват вредни продукти и редовно участват в незаконни практики, ще плащат глоби за годишните си приходи, което всъщност би ги накарало да променят нездравословния си бизнес модел.

Тъй като ЕС има международни правни правомощия, той може да се превърне в първата институция, която прилага система за глоби, адаптирана към доходите и нетната стойност.

2
Гласа

Оставете коментар

За да можете да добавяте коментари, трябва да влезете в системата или да се регистрирате.

Коментари

Julia Hadjikyriacou | 24/06/2021

Напълно съм съгласен. Освен това глобите трябва да бъдат пропорционални за по-ниските доходи. По време на пандемията Кипър използва непропорционално висока глоба от 300 EUR, за да контролира масите от граждани, които не са могли да си го позволят. Макар богатият да разполага със свободата на избор дали да даде съгласието си за мерките или не чрез плащане на глоба на достъпна цена за себе си, останалите граждани, които са по-малко богати, не са имали друг избор, освен да се съобразят с тях. Това дава на правителствата неетични суперсили да контролират масите на по-бедните хора, докато колкото по-заможни могат да живеят свободно. Глобите трябва да бъдат пропорционални на богатството. Защо богатите хора трябва да се движат свободно? 

За да можете да добавяте коментари, трябва да влезете в системата или да се регистрирате.
Inactive user | 19/07/2021

Не съм съгласен с това. Ако двама души повредят магазин с графити, те следва да платят същата глоба, тъй като това е една и съща вреда. И те следва да получат един и същ билет за превишена скорост.

Тук смятате, че се опитвате да накарате дадено лице да плати за престъпление (като използва „вратичка в данъчното облагане“), като използва друго престъпление (билет за превишена скорост). Това е неправилно: Пропускът в данъчното облагане е едно нещо, а другият билет за превишена скорост. Те трябва да бъдат ясно разграничени.

 

 

За да можете да добавяте коментари, трябва да влезете в системата или да се регистрирате.
Отказ от отговорност: мненията, споделени във Форума на ЕГИ, изразяват единствено гледната точка на техните автори и по никакъв начин не може да се смята, че изразяват позицията на Европейската комисия или Европейския съюз.
Готови сте да регистрирате вашата инициатива?

Искате да подкрепите инициатива? Искате да научите повече за текущи и минали инициативи?