Pāriet uz galveno saturu
Eiropas pilsoņu iniciatīvas forums

ES līmenī uzspiedīsim NUTRI-SCORE!

Atjaunināšanas datums: 31/07/2019

 

Saskaroties ar aizvien daudzveidīgāku, bet nepārredzamāku pārtikas piedāvājumu, Eiropas Savienības iedzīvotājiem tagad vairāk nekā jebkad agrāk ir jāzina, ko viņi patērē, jo īpaši tāpēc, ka pārtikas ietekme uz veselību ir kļuvusi par prioritāti tādu slimību kā aptaukošanās, diabēta u. c. skaita palielināšanās. Daudziem pārtikas produktiem ir raksturīga slikta uzturvērtība, kas var postoši ietekmēt patērētāju veselību.

 

Lai gan uztura marķēšana Eiropā 2016. gadā tika noteikta par obligātu, tā ir pārāk sarežģīta, un lielākā daļa patērētāju to bieži vien pārprata. Citi uzturvērtības marķējuma veidi ir atļauti, bet tikai fakultatīvi. To noteikšana ir atsevišķu dalībvalstu ziņā, un tas neļauj standartizēt attiecīgo informāciju. Šāda situācija neļauj patērētājiem izdarīt apzinātu un apzinātu pārtikas izvēli un nemudina ražotājus uzņemties patiesas saistības attiecībā uz pārredzamību vai produktu uzlabošanu.

NUTRI-SCORE: zinātniski likumīga...

Nutri-SCORE ir ekspertu darba rezultāts, un tā pamatā ir vērtējums, kurā ņemts vērā gan reklamējamo komponentu saturs (šķiedra, olbaltumvielas, augļi un dārzeņi), gan to komponentu saturs, kuri ir jāierobežo (kalorijas, piesātinātās taukskābes, cukuri un sāls). Šo uzturvērtību pārtulko saskaņā ar vienkāršu un pievilcīgu krāsu kodēšanas sistēmu, kas ir no tumši zaļas līdz tumši oranžai un marķēta no A līdz E, kas ir piestiprināta iepakojumam. Tā ir arī pielāgota, lai ņemtu vērā dažu pārtikas grupu īpatnības, piemēram, pievienotos taukus (sviests, eļļa), sierus vai pat dzērienus.

[..] patērētāju interešu labā

NUTRI-SCORE, kas ir patiesi informatīvs instruments, sniedz patērētājiem atslēgas, kas palīdz izprast pārtikas produkta uzturvērtību, un dod viņiem iespēju ikdienā pilnībā iesaistīties sabalansēta uztura izvēlē. To jau ir pieņēmušas vairākas dalībvalstis (Francija, Beļģija, Spānija u. c.).

Tomēr, lai gan šī marķēšanas sistēma ir pierādījusi savu efektivitāti vairākos pētījumos, spēkā esošie Eiropas noteikumi neuzliek dalībvalstīm pienākumu to izvēlēties un vēl jo mazāk noteikt, ka tā ir obligāta. Tāpēc septiņas asociācijas, kas atbalsta Eiropas pilsoņu iniciatīvuPRO-NUTRI-SCORE, ir iecerējušas mudināt Komisiju nākt klajā ar priekšlikumu, lai tā būtu obligāta Eiropas Savienībā.

Savācot vienu miljonu parakstu, mūsu mērķis ir panākt, lai Komisija ierosinātu tiesību aktus par patērētāju veselību un labklājību, lai ikviens varētu izdarīt apzinātu izvēli par to, ko viņi ēd, un varētu apvienoties ar labu veselību.

Autori

Cédric Musso

Eiropas pilsoņu iniciatīvas “PRO-NUTRISCORE” pilsoņu komitejas pārstāvis. Eksperts, neatkarīgs, aktīvists. UFC-Que Choisir ir 1951. gadā izveidota bezpeļņas organizācija. Kopš 1961. gada tā ir publicējusi ikmēneša žurnālu Que Choisir par izmeklēšanu, testiem, juridiskām kaujām, lobēšanas darbībām u. c. Ar 149 vietējo apvienību tīklu UFC-Que Choisir kalpo patērētāju informēšanai, konsultēšanai un aizstāvēšanai, kā arī mobilizēšanai.

Ierakstīt komentāru

Lai varētu pievienot komentārus, jums ir jāautentificējas vai jāreģistrējas.
Atruna: EPI forumā paustie viedokļi atspoguļo tikai to autoru uzskatus un nekādā gadījumā nav uzskatāmi par Eiropas Komisijas vai Eiropas Savienības nostāju.