Pereiti prie pagrindinio turinio
Europos piliečių iniciatyvos forumas

Primekime NUTRI-SCORE ES lygmeniu!

Atnaujinta: 31/07/2019

 

Atsižvelgiant į vis įvairesnį, bet vis neskaidresnį maisto tiekimą, Europos Sąjungos piliečiams dabar reikia labiau nei bet kada žinoti, ką jie vartoja, ypač atsižvelgiant į tai, kad maisto poveikis sveikatai tapo prioritetiniu klausimu, nes daugėja tokių ligų kaip nutukimas, diabetas ir t. t. Iš tiesų daugelio maisto produktų maistinė kokybė yra prasta, o tai gali turėti pražūtingų padarinių vartotojų sveikatai.

 

Nors 2016 m. Europoje maistingumo ženklinimas tapo privalomas, jis pateikiamas kaip duomenų lentelė, kuri yra pernelyg sudėtinga ir kurią dauguma vartotojų dažnai neteisingai supranta. Leidžiama naudoti ir kitas maistingumo ženklinimo formas, tačiau tik neprivaloma. Jas turi apibrėžti atskiros valstybės narės, o tai užkerta kelią bet kokiam atitinkamos informacijos standartizavimui. Dėl tokios padėties vartotojai negali sąmoningai ir turėdami pakankamai informacijos rinktis maisto produktus, be to, gamintojai nėra skatinami prisiimti realių įsipareigojimų dėl skaidrumo ar produktų tobulinimo.

NUTRI-SCORE“ – moksliškai teisėta...

Įmonė „Nutri-SCORE“ yra ekspertų darbo rezultatas ir grindžiama balu, kuriame atsižvelgiama tiek į remtinų sudedamųjų dalių (pluoštas, baltymai, vaisiai ir daržovės), tiek į tas, kurios turi būti ribojamos (kalorės, sočiosios riebalų rūgštys, cukrus ir druska). Šis maistingumo rodiklis išverčiamas pagal paprastą ir patrauklią spalvinio kodavimo sistemą, kuri gali būti nuo tamsiai žalios iki tamsiai oranžinės spalvos ir žymima nuo A iki E, kuri tvirtinama ant pakuotės. Jis taip pat buvo pritaikytas siekiant atsižvelgti į tam tikrų maisto produktų grupių, pvz., pridėtų riebalų (sviesto, aliejaus), sūrių ar net gėrimų, ypatumus.

... vartotojo interesų tenkinimas

NUTRI-SCORE – tikrai informatyvi priemonė – suteikia vartotojams galimybę glaustai suprasti maisto produkto maistinę vertę ir suteikia jiems galimybę visapusiškai dalyvauti kasdien renkantis subalansuotą mitybą. Ją jau patvirtino kelios valstybės narės (Prancūzija, Belgija, Ispanija ir t. t.), kurią parėmė keli nacionaliniai ir tarptautiniai tyrimai.

Tačiau, nors atlikus keletą tyrimų paaiškėjo, kad ši ženklinimo sistema yra veiksminga, galiojantys Europos reglamentai neįpareigoja valstybių narių ją pasirinkti ir juo labiau padaryti ją privalomą. Todėl septynios asociacijos, remiančios Europos piliečių iniciatyvąPRO-NUTRI-SCORE, ketina paraginti Komisiją pateikti pasiūlymą, kad ji taptų privaloma ES.

Surinkę 1 mln. parašų, siekiame, kad Komisija pasiūlytų teisės aktus dėl vartotojų sveikatos ir gerovės, kad kiekvienas galėtų priimti informacija pagrįstą sprendimą, ką valgyti, ir maloniai susimaišyti su gera sveikata.

Autoriai

Cédric Musso

Piliečių komiteto atstovas, atsakingas už Europos piliečių iniciatyvą „PRO-NUTRISCORE“. Ekspertas, nepriklausomas, aktyvistas. UFC-Que Choisir yra 1951 m. įsteigta ne pelno asociacija. „UFC-Que Choisir“ nuo 1961 m. išleido mėnesinį žurnalą Que Choisir, kuriame aprašomi tyrimai, bandymai, teisinės kovos, lobistinė veikla ir t. t. Savo 149 vietos asociacijų tinkle UFC-Que Choisir padeda vartotojams juos informuoti, konsultuoti, ginti ir sutelkti.

Pateikite komentarą

Norėdami parašyti komentarą turite prisijungti arba prisiregistruoti.
Atsakomybės ribojimo pareiškimas. EPI forume pareikštos nuomonės atspindi tik jų autorių požiūrį ir jokiu būdu negali atspindėti Europos Komisijos arba Europos Sąjungos pozicijos.