Pāriet uz galveno saturu
Eiropas pilsoņu iniciatīvas forums

Ella Jakubowska “Reclaim Your Face”: Mēs izvēlējāmies uzsākt Eiropas pilsoņu iniciatīvu, jo tā ir patiesi spēcīgs demokrātiskais process

Atjaunināšanas datums: 09/03/2022

Ella Jakubowska ir viena no Eiropas pilsoņu iniciatīvas “Reclaim Your Face” koordinatoriem, kuras mērķis ir aizliegt biometrisku masveida novērošanu Eiropā. Viņa darbojas kā Eiropas digitālo tiesību politikas un kampaņu speciāliste.

Kampaņa “Reclaim Your Face” 2021. gada 21. jūnijā saņēma milzīgu atbalstu, kad Eiropas Datu aizsardzības kolēģija (EDAK) un Eiropas Datu aizsardzības uzraudzītājs (EDAU) aicināja aizliegt mākslīgā intelekta (MI) izmantošanu cilvēka īpašību automatizētai atzīšanai.

ella 2

Q:  Kā jūs izvirzījāt ideju uzsākt Eiropas pilsoņu iniciatīvu?

Ella:  Mēs aplūkojām daudz dažādu iespēju, kā mēs varam iesaistīt cilvēkus visās ES dalībvalstīs. Ir ļoti grūti atrast veidus, kā panākt pārmaiņas, kas sniedzas pāri dalībvalsts robežām; tāpēc, kad mēs piedalījāmies Eiropas pilsoņu iniciatīvā, tā mūs patiešām aicināja, jo tas ir formāls process, lai cilvēki zinātu, ka, parakstoties, paudot savu viedokli, viņi patiešām tiks uzklausīti valsts līmenī un ES līmenī, lai iespēja ietekmēt ES tiesību aktus un panākt, ka mūsu viedoklis tiek uzklausīts visaugstākajā ES līmenī, mums patiešām būtu patiesi pievilcīga.

Mēs patiešām pievērsāmies tam, ka Eiropas pilsoņu iniciatīva ļauj mums potenciāli ietekmēt ES tiesību aktus. Tā ir masveidīga lieta, un,kā jūs zināt, “dažkārt ES var šķist tālu no cilvēkiem, un ne vienmēr ir skaidrs, kā ES darbs savienojas ar cilvēku dzīvi”.

Eiropas pilsoņu iniciatīva, kas ir process, kuru var sākt ikviens un kam vajadzīgi viena miljona cilvēku paraksti, nozīmē, ka tā ir patiesi plaša, tā ir patiesi lielisks veids, kā iesaistīt cilvēkus, kuri, iespējams, neapzinās, ka viņiem faktiski ir iespēja ietekmēt ES izstrādātos tiesību aktus. Mēs izvēlējāmies uzsākt Eiropas pilsoņu iniciatīvu, jo tā ir patiesi spēcīgs demokrātiska procesa veids, kas ļauj cilvēkiem, kuri citādi ES uztver kā kaut ko attālināti, faktiski apzināties, ka viņiem ir iespēja tikt uzklausītiem, un ietekmēt tiesību aktus, kas ietekmē visu mūsu dzīvi. Tāpēc mēs jūtāmies, ka Eiropas pilsoņu iniciatīva ir tik spēcīga salīdzinājumā ar citiem lūgumrakstu veidiem vai citiem kampaņas rīkiem, ar kuriem mēs varētu sastapties.

Q:  Kāda bija jūsu pieredze iniciatīvas reģistrēšanā, kādas bija tās visproblemātiskākās daļas, kas jums noderēja vislabāk? Kā jūs konsultējat potenciālos nākamos organizatorus, no kā viņiem būtu jāmēģina izvairīties vai mācīties?

Ella: Tuvojoties Eiropas pilsoņu iniciatīvas reģistrācijai, es domāju, ka galvenā lieta, ko mēs jūtām sākumā, bija nedaudz pārslogota. Ir pieejams milzīgs informācijas apjoms, un faktiski jūs piedalāties juridiski atzītā procesā, tāpēc tas ir daudz smagāks nekā citi kampaņas rīki, ko mēs varētu būt izmantojuši pagātnē, un tāpēc lielākais mans skatījums no procesa sākuma ir saprast tik daudz, cik labi var saprast visu procesu, pirms jūs sākāt, un patiesi izmantot tur esošos tīklus, kas var sniegt jums padomu, jo tikai tad, ja runājat ar cilvēkiem, kuri iepriekš bija piedalījušies šajā procesā, un uzrunājot konsultāciju komandu, mēs patiešām spējam pilnībā izprast ne tikai procesa intricītus, bet arī to, kā vislabāk to izmantot.

Kad mēs sākām pirmo reizi reģistrēt mūsu Eiropas pilsoņu iniciatīvu, domāju, ka mēs neesam pilnībā novērtējuši procesa sarežģītību, jo tas ir juridiski atzīts process, un jums ir jārūpējaspar to, kā jūs rakstīt savu priekšlikumu un kā to iesniegt, tāpēc “mans lielākais solis patiešām ir saņemt tik daudz padomu, cik jums, iespējams, ir ļoti lieli resursi Eiropas pilsoņu iniciatīvas forumā”.

Kad mēs sākām izmantot tās priekšrocības, tās kļuva daudz vieglākas. Mēs sapratām, ka šajā procesā ir tik daudz citu cilvēku, kuri ir vēlējušies ar mums runāt un gūt labumu no mācībām, un mums ir arī patiesi pozitīva pieredze, saņemot juridiskas konsultācijas no EPI foruma komandas, jo mums bija jāpārliecinās, ka mūsu iniciatīva ir Eiropas Komisijas kompetencē, un kā pilsoņu grupai, kas var būt diezgan grūts uzdevums nodrošināt, lai mēs to sasniegtu. Spēja sarunāties ar šo īpašo komandu, kas mums palīdzēja, kas mums varētu sniegt padomus un teikt, ka “neietver šo lietu, ne arī to”, bija ļoti noderīga un patiešām palīdzēja mums reģistrēt mūsu iniciatīvu.

rec

Q: Kāds bija vissvarīgākais ieteikums, ko saņēmāt no foruma?

Ella: Viena no problēmām, ar ko saskaramies, kad mēs centāmies reģistrēt savu Eiropas pilsoņu iniciatīvu, bija tas, kurš Līguma pamats varētu būt juridiskais pamats prasībai, ko mēs iesniedzām Komisijai un pilsoņu organizatoru grupai, kasir kaut kas, par ko mēs neesam pilnībā apmierināti ar sevi, tāpēc faktiski spējam vērsties EPI forumā un lūgt viņu padomu, “viņu juridiskās konsultācijas bija patiesi, patiešām spēcīgas un mainījušās no lietām, par kurām mēs neesam pārliecināti”.

Viņi mums spēja sniegt dažus ieteikumus par mūsu pieprasījuma juridisko pamatu, kā rezultātā mūsu iniciatīva galu galā tika reģistrēta, tāpēc ieteikumi bija nenovērtējami, un mēs droši vien nezinātu, ko tieši pieprasīt, ja tas nebūtu noticis. ES domāju, ka EPI foruma labākais elements bija “Skažu padomdevēja” funkcija, kurā ir ļoti noderīga, draudzīga un specializēta cilvēku grupa, kas jums sniedz padomus par jautājumiem, kādi jums varētu būt.

Q: Kādas bija lielākās problēmas, ar kurām saskārāties kampaņās Covid-19 laikā?

Ella: Kampaņas jebkurā laikā ir grūts uzdevums, mēģinot mobilizēt cilvēkus, un “pārveidot to, kas ir diezgan smags politiskais vēstījums, lai palīdzētu cilvēkiem saprast, kāpēc šis temats faktiski ietekmē viņu ikdienas dzīvi”.

Parakstot Eiropas pilsoņu iniciatīvu, cilvēkiem ir jāsniedz vairāk personas datu nekā regulāriem lūgumrakstiem, tāpēc dažas no problēmām mums ir bijušas, cenšoties nodrošināt, lai cilvēki patiešām apzinātos, kāpēc mēs prasām tik daudz datu, un pārliecinātu, ka tie būs droši, un mēs konstatējām, ka tas ir palīdzējis cilvēkiem patiesi saprast, ko mēs darām un ko mēs prasām no viņiem. Turklāt “mēs konstatējām, ka mūsu tīkla un koalīcijas veidošana mums patiešām ir palīdzējusi paust viedokli par mūsu Eiropas pilsoņu iniciatīvu”.

Mūsu koalīcijā pašlaik ir 50 organizācijas, un mēs katru dienu iesaistām jaunas organizācijas, jo Eiropas pilsoņu iniciatīvas īstenošana nav mazs uzdevums. Panākt, lai šajā jautājumā būtu pietiekami daudz cilvēku, lai viņi par to varētu parakstīties, tas ir izaicinājums, un mēs konstatējam, ka jo vairāk mēs varam palīdzēt cilvēkiem izprast šo jautājumu savas valsts kontekstā, jo labāk, jo tas ir tas, kā mēs jūtamies reāli cilvēkiem, nevis tikai kaut kas tāls vai abstrakts.

Tas, ka uz vietas esošie valstu partneri ir paveikuši darbu, mums ir bijis patiesi pozitīvs un jo īpaši tādu uzticamu organizāciju atrašana, kurām ir labs līdzjutēju pamats, ko tās var risināt. Viens no mūsu atrastajiem veidiem ir visefektīvākais, vai tas notiek, izmantojot tiešos e-pastus, informatīvos biļetenus, sociālos plašsaziņas līdzekļus, protams, tāpēc, ka tagad Covid-19 laikā ir grūtāk tur izkļūt, mēs nevaram vadīt notikumus tā, kā mēs varētu būt darījuši normāli, mēs nevaram sasniegt cilvēkus protestos, tāpēc mums ir jābūt radošiem un jāizmanto tiešsaistes līdzekļi, kas mums ir pieejami, lai sasniegtu cilvēkus. Tas ir ļoti svarīgi.

Savā pieredzē ar Eiropas pilsoņu iniciatīvu mēs konstatējām, ka ir daudz darāmā, lai palielinātu informētību par to, ka mēs to darām, lai palīdzētu cilvēkiem saprast, ko nozīmē un kāpēc tas viņiem ir tik svarīgi, un viens no mūsu atrastajiem veidiem, kā to izdarīt, ir valsts līmeņa pilsoniskās sabiedrības grupu un citu organizāciju koalīciju veidošana, kas var palīdzēt iegūt vēstījumu par dažādiem tematiem un palīdzēt dažādām kopienām un dažādām grupām saprast, kā šis jautājums ir saistīts ar viņiem.

Piemēram, Vācija mums ir patiesi svarīga valsts, jo ne tikai šis temats ir ļoti aktuāls, mēs redzam, ka Vācijā notiek liela biometriskā masveida novērošana, bet mums tur ir patiesi spēcīga pilsoniskās sabiedrības klātbūtne, un mēs konstatējām, ka, manuprāt, aptuveni puse no mūsu parakstiem līdz šim ir nākuši no Vācijas. Tas liecina, ka mūsu ieguldījumi stratēģijās Vācijā patiešām darbojas. ES tiešām ieteiktu ikvienam, kas apsver vai sāk īstenot Eiropas pilsoņu iniciatīvu, rūpīgi pārdomāt, kā veidojat savu koalīciju, kā jūs veidojat šo kustību, kuras valstis jums ir vissvarīgākās ne tikai klātbūtnes, bet arī politiskā ziņā, un kuras ir valstis, kas varētu jums palīdzēt panākt politiskas pārmaiņas, kad esat sasniedzis miljonu parakstu, jo Eiropas pilsoņu iniciatīvas mērķis ir panākt reālas demokrātiskas pārmaiņas un pēc tam, kad savāc vienu miljonu parakstu, jūs vēlaties to darīt. “Jo lielāks politiskais atbalsts jums ir ietekmīgākās valstīs, jo labāks.”

Mēs izvēlamies neizmantot apmaksātu mērķtiecīgu reklāmu, tāpēc mēs nereklām Facebook, jo esam digitālo tiesību organizācija un mēs nevēlamies, lai uz cilvēkiem vērstos mūsu reklāmas, kas mums rada papildu problēmas, jo tas bieži vien ir veids, kā sasniegt daudz vairāk cilvēku. Mums bija jādomā diezgan radoši par to, kā mēs varam iegūt daļu no sava satura, un virzāmies sociālajos plašsaziņas līdzekļos, kā arī par to, ka “mēs konstatējām, ka patiešām efektīvs ir tas, ka mēs rīkojam kampaņas par lietām, kas notiek jaunumos, jo tieši tur cilvēki, šķiet, ir visinteresantākie”.

Mēs esam atvērti attiecīgiem stāstiem, jo īpaši pārsteidzošiem, tāpēc savā kontekstā mums nesen bija liels biometrisko un citu drošības kameru trūkums no tehnoloģiju starta ASV. Mēs to varējām izmantot, lai iesaistītu daudz cilvēku, kuri patiešām interesējās par šo uzlaušanu, lai informētu viņus par to, ka mēs rīkojām kampaņu, lai apturētu šāda veida notikumus nākotnē. Tā bija viena no metodēm, kā palīdzēt palielināt mūsu sociālo plašsaziņas līdzekļu ietekmi.  Vēl viena taktika, ko mēs konstatējām, patiešām palīdz mums gūt izpratni par mūsu kampaņu, ir politisko grupu atbalsts. Lai gan mēs esam politiski neitrāli un mēs neesam saistīti ne ar vienu politisku organizāciju vai grupu, jo mēs tajās esam publiskojušisavu informāciju, tas, kas mums ļauj darīt, ir politiskās grupas, “politiskās vienības, politiķi sniedz atbalstu mūsu kampaņai neatkarīgi no mums un tas ir viens no veidiem, ko cilvēki patiešām ņem vērā”.

Ja jums ir ietekmīgs politiķis, kurš saka “Šis ir svarīgs”, cilvēki, visticamāk, ņems vērā, un mums ir arī cita veida nacionālie skaitļi, kas patiešām ir palīdzējuši mūsu kampaņas atpazīstamībai, daloties ar faktu, ka viņi to atbalsta. Mums Serbijā bija datu aizsardzības amatpersona vai bijusī datu aizsardzības amatpersona, kas atbalstīja kampaņu, un tas mums palīdzēja ievērojami palielināt mūsu atpazīstamību Serbijā, kas ir viena no valstīm, kurās notiek kampaņa, lai gan pašlaik tās nav ES dalībvalsts, bet šīs augstās iecienītās personas organiski uzzina par savu kampaņu un atbalsta to, ka mūsu parakstu skaits ir ievērojami pieaudzis, lai mums tas būtu patiešām efektīvs. Mēs pašlaik cenšamies to darīt vēl vairāk, mēs skatāmies vēl plašāk, ne tikai valsts līmenī, bet pat domājot par to, vai ir slavenības, vai ir komēdāni, vai ir augsta līmeņa žurnālisti, kas var mums palīdzēt vēstījuma izkļūšanai?

Mēs patiešām cenšamies dažādos veidos domāt, kas ir cilvēki, kuriem ir uzticamība, ka cilvēki uzklausīs, ja viņi apgalvo, ka tas ir svarīgi, un ļoti svarīgi, kā mēs viņus varam pārliecināt, ka mūsu motīvs ir svarīgs, lai viņi varētu par to informēt cilvēkus, kas seko viņiem. Jautājums par miljoniem dolāru, protams, ir par to, kā pārliecināt cilvēkus, ka tas ir svarīgs temats, un, lai gan mēs parasti esam uz tiesībām balstīta organizācija, pamattiesības ir mūsu darbības pamatā, mēs esam paveikuši lielu ziņapmaiņas darbu un ziņojumu pārbaudi, lai saprastu, kas ir tas, kas rezonē ikdienā un viņu ikdienas dzīvē, un mēs esam konstatējuši, ka runa par tādām lietām kā tiesības uz privātumu un datu aizsardzību abstrakti nepadara to cilvēku labā, jo ir ļoti grūti iedomāties, ko tas nozīmē jūsu dzīvei. Jūs, iespējams, zināt, ka jums ir tiesības uz privātumu, bet vai patiesībā jūs mobilizēsiet un liks jums rīkoties? Diemžēl mēs bieži vien konstatējām, ka tas tā nav, tāpēc “mēs cenšamies to darīt, un mēs esam saņēmuši šo vēstījumu visā mūsu kampaņas vizuālos attēlos, sociālajos plašsaziņas līdzekļos, mūsu tīmekļa vietnē, kur mēs cenšamies koncentrēties uz to, ko mēs patiesībā cenšamies aizsargāt”.

Runa ir par sabiedriskām vietām, tiesībām publiski paust savu viedokli, neatkarīgi no tā, kā jūs runājat par reliģiskiem simboliem, ko nēsājāt, par to, kā jūs stilāt savus matus vai lietas, piemēram, brīvību protestēt sabiedrībā, lai tev būtu tiesības tikai ierasties publiskā laukumā, pacelt savu viedokli un pateikt saviem līderiem par lietām, kas jums ir svarīgas. Tās ir taustāmas darbības, ko mēs varam izmantot, lai palīdzētu cilvēkiem saprast, ka gadījumā, ja mums ir biometriska masveida novērošana mūsu ielās, tās ir ikdienas darbības, kas tiks ietekmētas. Tas ir “tulkojums no valodas, kas balstīta uz tiesībām, un no politikas valodas uz to, ko tas nozīmē man kā indivīdam un kā tas var kaitēt maniem bērniem, manai vecmaimai vai maniem draugiem, ir tas, ko mēs uzskatījām par daudz spēcīgākiem un efektīvākiem”,un tas mums palīdzēja virzīties ārpus mūsu tradicionālās to cilvēku bāzes, kuri nodarbojas ar privātumu un datu aizsardzību, un faktiski sasniegt daudz plašāku auditoriju, kā arī palīdzēt viņiem izprast privātuma un datu aizsardzības nozīmi.

Eiropas pilsoņu iniciatīvā mēs aicinām Eiropas Komisiju ierosināt jaunu tiesību aktu, kas novērsīs “pelēkās zonas” un novērsīs pašreizējās nepilnības biometriskās masveida novērošanas regulēšanā. Ar to mēs saprotam tādas lietas kā policijas īstenota sejas atpazīšana, cita veida atpazīšana, kājāmiešana un lietas, kas saistītas ar to, kā mēs izskatāmies, un tas, kā mēs rīkojamies sabiedriskās vietās, bibliotēkās, koncerta vietās, skolās un visur, ka mums būtu jāspēj brīvi doties kā cilvēkiem, lai varētu piedalīties sabiedrības dzīvē.

“Mēs domājam, ka šo biometrisko sejas atpazīšanas tehnoloģiju izmantošanas pieaugums mūsu publiskajās vietās mūs apdraud, un mēs domājam, ka, ja mēs vēlamies aizsargāt mūsu demokrātiju un aizsargāt cilvēku tiesības, ir ļoti svarīgi, lai mums būtu likumīgs aizliegums, un Eiropas Komisija un citas ES iestādes šo jautājumu uztver ļoti nopietni un uzklausa pilsoniskās sabiedrības un ES iedzīvotāju balsis, nevis rūpniecības viedokļus, ko mēs pašlaik dzirdam skaļāk.

Q: Kāds no jūsu pieredzes ir vissvarīgākais ieteikums, ko jūs varat sniegt citiem pašreizējo un turpmāko iniciatīvu organizatoriem?

Ella:   Atcerieties, cik svarīgi ir plānot un patiesi organizēt un nenovērtēt, cik daudz darba ir iesaistīts Eiropas pilsoņu iniciatīvā! Daži sākumā man minēja, ka šis ir liels darbs, un es domāju, ka man bija diezgan grūti saprast, ko tas nozīmē, bet praksē es domāju, ka jums patiešām ir vajadzīgs laiks, lai panāktu labu rezultātu ar jūsu Eiropas pilsoņu iniciatīvu, lai sākumā pārliecinātos, ka esat sapratis visus pienākumus, kas jums ir saistoši, un pieliku daudz laika un pūļu, lai nodrošinātu, ka jūsu priekšlikums ir Eiropas Komisijas juridiskā kompetencē, un lūgtu padomu, lai palīdzētu jums pārliecināties, ka jūs par to domājat ne tikai no Eiropas Komisijas perspektīvas, bet arī no to personu viedokļa, kas pēc tam to parakstīs.

“Vai esat saņēmis laimīgu nosaukumu? Vai cilvēki sapratīs savus mērķus?”

Šajos agrīnos posmos ir daudz padomā, un pēc tam ir daudz lēmumu par to, kā gribat savākt parakstus, un, protams, par savām stratēģijām par to, kā veidot impulsu, kā iesaistīt citus savā koalīcijā, kā jūs par to informēsiet dažādās dalībvalstīs un kā vēstījums var faktiski atšķirties dažādos kontekstos. Tas viss nozīmē, ka, jo vairāk laika var ieguldīt sākumā, plānojot, kā jūs tos izdarīsiet un kur jums ir lietderīgi pielikt pūles, izmaksās dividendes ilgtermiņā, jo tad būs daudz vieglāk, kad sāksiet savu Eiropas pilsoņu iniciatīvu, ja jau zināt, ka jums ir daudz organizāciju, uz kurām paļauties, un jums ir labi kampaņas materiāli un pievilcīga tīmekļa vietne, un jūs esat pārbaudījis, ka tā ir saprotama ikdienas un visiem šiem mazajiem jautājumiem. Ir tikai jāapzinās, ka tas ir vērtīgs, bet tas ir ļoti svarīgi, un jums ir jābūt gatavam patiešām pielikt pūles. Nesen mēs eksperimentam ar to, kā panākt, lai vairāk cilvēku iesaistītos/iesaistītu ar savu EPI, izmantojot mūsu jaunās “Bootcamps”, kuras ir pārsteidzoši reaģējušas no cilvēkiem visā Eiropā, kuri vēlas atbalstīt šo iniciatīvu! Plašāka informācija par “Bootcamps” ir pieejama šeit: https://reclaimyourface.eu/bootcamp/

Q: Kā jūs personīgi iesaistījāties šajā iniciatīvā?

Ella: Man ir diezgan daudzveidīga izcelsme. ES mācījos angļu literatūrā un pēc tam turpināju strādāt inženierzinātņu un tehnoloģiju uzņēmumā gandrīz piecus gadus, kad biju iesaistīts komandā, kas nodarbojas ar mākslīgo intelektu un datu zinātni, kura man patiešām interesējās par tehnoloģijām, bet pēc tam es arī nolēmu, ka vēlos iesaistīties cilvēktiesību jomā no juridiskā un socioloģiskā viedokļa, un tas man lika pievērsties Eiropas digitālajām tiesībām aptuveni pirms pusotra gada. Tā bija fantastiska, jo no cilvēktiesību viedokļa es saskaros ar jaunām tehnoloģijām un datu un tehnoloģiju ietekmi uz mūsu sabiedrību.

Skatīties “Meet-And-Greet Initiative Organisers” (Meet-And-Greet Initiative Organisers) ar Ella Jakubowska

 

Autori

Ella Jakubowska ir viena no Eiropas pilsoņu iniciatīvas “Reclaim Your Face” koordinatoriem, kuras mērķis ir aizliegt biometrisku masveida novērošanu Eiropā. Viņa darbojas kā Eiropas digitālo tiesību politikas un kampaņu speciāliste.

 

Ierakstīt komentāru

Lai varētu pievienot komentārus, jums ir jāautentificējas vai jāreģistrējas.
Atruna: EPI forumā paustie viedokļi atspoguļo tikai to autoru uzskatus un nekādā gadījumā nav uzskatāmi par Eiropas Komisijas vai Eiropas Savienības nostāju.