Направо към основното съдържание
Форум на Европейската гражданска инициатива

Корпорациите следва да плащат по-високи такси за вода в сравнение с домакинствата

Автор: Inactive user |
Актуализирано на: 05 September 2022 |
Брой прегледи: 409

Недостигът на вода в крайна сметка се превърна в реалност (а не само песимистичен сценарий). Нуждаем се от действия тук и сега, за да осигурим достъп до чиста вода за всеки гражданин. Водата е силно подценена. Цената ѝ не отразява напълно разходите за водоснабдителна инфраструктура и почистване. Добавянето на допълнителна такса за вода за големите производители ще ги принуди да инвестират в по-ефективни по отношение на водата технологии и да прилагат процеси за борба с разхищаването на вода. Какво мислите?

0
Глас

Оставете коментар

За да можете да добавяте коментари, трябва да влезете в системата или да се регистрирате.

Коментари

emrah chris | 28 October 2022

През 20-и век използването на водните ресурси се е увеличило шесткратно, въпреки трикратното увеличение на световното население. Междувременно, въпреки че някои от ограничените водни ресурси се потребяват бързо и несъзнателно в резултат на индустриализацията и бързата урбанизация, някои от тях са замърсени и неизползваеми и причиняват вреда на околната среда. В резултат на това над 1 милиарда души в света понастоящем не разполагат с чиста питейна вода. Над 2 милиарда души не разполагат с водата, необходима за здравеопазване и канализация.

Един от глобалните проблеми е, че водните ресурси на земята не са равномерно разпределени във времето и пространството. В някои райони има голямо количество вода, докато други страдат от недостиг на вода. Например количеството вода, което се влива от река Амазонка в Атлантическия океан за една минута, е равно на потреблението на вода в Ню Йорк за три години.

Предвид сериозността на ситуацията, в Декларацията на хилядолетието на ООН целта за намаляване наполовина на световното население, което не разполага с безопасна питейна вода, и в плана за действие, публикуван в резултат на Световната среща на върха за устойчиво развитие (log9), целта за намаляване наполовина на населението, което не разполага с необходимата вода за здравеопазване и канализация, беше поставена до 2015 г., а организациите на държавите — членки на ООН, и всички заинтересовани страни се призовават да положат усилия за постигането на тези цели.

Друга причина, поради която водата заема челно място в международния дневен ред през последните години, е, че доклади и сценарии, изготвени от някои държави, различни мозъчни тръстове, академични кръгове и някои неправителствени организации (НПО), показват, че някои от конфликтите през 21-ви век ще възникнат поради недостиг на вода и вода. Съществуват мнения и твърдения, че конфликтите ще застрашат стабилността и мира в света. Успоредно с това бяха ускорени проучванията относно механизмите за управление на евентуални бъдещи кризи във водите и за предотвратяване на конфликти.

Ще бъде полезно да се направи оценка на Третия световен форум по въпросите на водата и министерската конференция, която се проведе в Киото на 16—23 март 2003 г., с домакин Япония и в сътрудничество със Световния съвет по водите (WWC), в светлината на това развитие. Участието на над 6000 души извън Япония, 182 държави, повече от 100 министри, 43 международни организации и стотици НПО извън Япония, дори в контекста на войната в Ирак, подчерта значението, което се отдава на въпросите, свързани с водите, във форума и министерската конференция, на които световната общност придава голямо значение.