Ugrás a fő tartalomra
Az európai polgári kezdeményezés fóruma

Az elköteleződés feloldása: Stratégiák az Ön európai polgári kezdeményezésében részt nem vevő személyek elérésére és aktiválására

Frissítés dátuma: 08 August 2024

Az olyan polgárok bevonása az európai polgári kezdeményezésekbe, akik általában nem vesznek részt polgári aktivizmusban, amint azt a cím is sugallja, egyedi kihívásokat jelent, de az új lehetőségek kulcsa is lehet. Egy közelmúltbeli webináriumon, amelynek címe: „Azelköteleződés felszabadítása: Strategies to Reach and Activate the Unengaged for Your ECI”(Stratégiák az európai polgári kezdeményezésben részt nem vevő személyek eléréséhez és aktiválásához) című közleményében a kezdeményezés szervezői és a szerepvállalással foglalkozó szakértők megosztották meglátásaikat ezzel a kulcsfontosságú témával kapcsolatban. A webináriumon részt vett Alessandra Cardaci, az „Európa megvitatása” programért és műveletekért felelős vezetője, Gauthier Hansel, a „Nagy vagyon megadóztatása az ökológiai és társadalmi átállás finanszírozása érdekében” (Tax the Rich) kezdeményezés európai polgári kezdeményezésének szervezője, valamint Kristina Krajnc, „Az én hangom, az én választásom: A biztonságos és hozzáférhető abortuszra irányuló kezdeményezés. Együtt megvizsgálták a különböző stratégiákat és a polgárok Európa-szerte történő mozgósítására irányuló erőfeszítéseik során levont tanulságokat.

Screenshot of June webinar speakers

Képernyőkép a júniusi webinárium előadóiról: Alessandra Cardaci, Kristina Krajnc és Gauthier Hansel

A kihívás megértése

A nem elkötelezett polgárok bevonásához olyan innovatív megközelítésekre van szükség, amelyek túlmutatnak a hagyományos módszereken. Alessandra Cardaci, a Debating Europe programozási és műveleti vezetője hangsúlyozta annak fontosságát, hogy tesztelt módszertant alkalmazzanak annak érdekében, hogy a polgárokat hatékonyan bevonják projektjeikbe. Az Európa Barátai kezdeményezés belső polgári szerepvállalási egysége, a Debating Europe azon dolgozik, hogy előmozdítsa a párbeszédet és a polgárok elképzeléseit, és közvetlenül közvetítse azokat a politikai döntéshozók felé egy befogadóbb, fenntarthatóbb és előrelátóbb Európa megteremtése érdekében. Az „Európa megvitatása” egyik módja, hogy bevonja a polgárokat a fókuszcsoportokon keresztül, amely módszer lehetővé teszi a résztvevők közötti mélyreható és érdemi megbeszéléseket. Ezeket a fókuszcsoportokat most már több nyelven végzik az inkluzivitás biztosítása érdekében, mivel „nem mindenki képes ilyen folyékonyan angolul részt venni”. Alessandra Cardaci hangsúlyozza, hogy az európai polgári kezdeményezések szervezőinek lehetőség szerint le kell fordítaniuk kampányukat, hogy elérjék azokat a polgárokat, akik nem folyékonyan beszélnek angolul. A helyi megközelítés kulcsfontosságú az olyan polgárok bevonásakor, akik esetleg nincsenek tisztában az Ön kampányával. 

Alessandra Cardaci hangsúlyozta, hogy a részvételen és az elkötelezettségen túlmutató nyomon követésre van szükség annak érdekében, hogy „világossá tegyük a folyamatot, és lehetővé tegyük az emberek számára, hogy megértsék, mit csinálnak az adataikkal”. Egy európai polgári kezdeményezés megszervezésekor fontos tájékoztatni azokat a polgárokat, akik támogatták az Ön európai polgári kezdeményezését arról, hogy mi fog történni, és mit kér a politikai döntéshozóktól. Ezáltal a polgárok úgy érzik, hogy meghallgatják őket, és részt vesznek az Ön kampányában, ami nagyobb szerepvállalást eredményezhet. 

Gauthier Hansel kiemelte a digitális stratégiák szerepét a szélesebb közönség elérésében. A Tax the Rich kampány egyik különösen hatékony módszere az e-mail elérés. Tapasztalatai szerint az e-mailek nagyobb figyelmet kapnak, és jobb válaszokat váltanak ki, mint a közösségi média posztok. Egy kulcsfontosságú példát hoz fel arra, hogy az Oxfam International – amely X-en több mint 800 000 követővel rendelkezik hogyan támogatta a „Tax the Rich” kezdeményezést egy közösségimédia-kampány keretében, amely csak néhány száz aláírást eredményezett. Ez a példa azt mutatja, hogy a közösségi médiában megjelenő nagyszámú követés nem mindig vezet fokozott támogatáshoz vagy sok aláíráshoz. Fontos azonban megjegyezni, hogy az e-mailes megközelítéshez a kapcsolatok jelentős adatbázisára van szükség, amelyet az európai polgári kezdeményezést támogató szervezetekkel kialakított partnerségek révén lehet kiépíteni.

Az e-mail nem tartalmazhat túl sok szöveget, és a nyelvnek egyszerűnek kell lennie, hogy az üzenetet hatékonyan lehessen kommunikálni és megérteni. A Tax the Rich e-mail egyértelmű utasításokat és képeket is tartalmaz, amelyek elmagyarázzák, hogyan kell aláírni a kezdeményezést.

Illustration of megaphone

A partnerségek szerepe

A partnerségek döntő szerepet játszanak az európai polgári kezdeményezések hatókörének kiterjesztésében. Alessandra Cardaci rámutat arra, hogy elengedhetetlen a civil társadalmi szervezetekkel való együttműködés. Ezek a szervezetek saját hálózatokat és közönséget hoznak létre, elősegítve az elkötelezett polgárok körének diverzifikálását. A hagyományos partnereken, például a föderalista szervezeteken túl a Debating Europe a partnerek széles körével működik együtt, a hallgatói csoportoktól az LMBTQ+ szervezetekig, a széles körű és inkluzív szerepvállalás biztosítása érdekében. 

Az olyan ösztönzők, mint például a jótékonysági szervezeteknek nyújtott adományok ígérete részvétel esetén, segíthetnek az érdeklődés és az elkötelezettség megerősítésében. Amint Alessandra Cardaci megjegyezte, „ha már bent vannak, élvezik az élményt, mert a polgárok beszélni akarnak és meg akarják osztani másokkal.”

A „gazdagok megadóztatása” kezdeményezés például Európa-szerte különböző politikai és társadalmi szervezetekkel működik együtt. Ezek a szövetségek nemcsak kiterjesztik hatókörüket, hanem megerősítik ügyük legitimitását is. Ezenkívül az Oxfam Denmark-val való együttműködés hírlevelek küldésére lehetővé tette a Tax the Rich kezdeményezés számára, hogy jelentősen növelje elérésüket és elkötelezettségüket: „Egy maroknyi dániai aláírásból több mint 8000 aláírás gyűlt össze, és a nemzeti küszöbérték elérésének küszöbén állunk”.

Illustration of people submitting signature campaign forms

Gauthier Hansel azonban azt is kifejtette, hogy bár a kezdeményezést Paul Magnette, a Belga Szocialista Párt vezetője és Aurore Lalucq francia európai parlamenti képviselő indította el, amely jelentős támogatást nyújtott a kezdeményezéshez, ez megrémíthet néhány olyan szervezetet is, amelyek inkább politikailag függetlenek maradnak. A kezdeményezéseket semlegesebb módon lehetne elindítani a politikai támogatottság minimalizálásával annak érdekében, hogy „a szélesebb közönséghez forduljanak, és a szervezetek szélesebb körétől szerezzenek támogatást”.

Kristina Krajnc megosztotta tapasztalatait az alulról szerveződő mozgósítással kapcsolatban. A „My Voice, My Choice” kezdeményezés több mint 250 támogató szervezetből álló hálózatot hozott létre. Kristina Krajnc megemlíti a „buborékból való kitörés” gondolatát, amely e kezdeményezés esetében reproduktív egészségügyi szervezetek vagy egészségügyi szolgáltatók lennének, olyan területekre, amelyek nagyon távolinak tűnhetnek. A kampányt egy csehországi hegymászó egyesület, valamint befolyásos hangok, színészek és zenekarok támogatták. Ez a stratégia lehetővé teszi, hogy a kezdeményezés olyan közönségeket érjen el, akik nem aktívak az abortuszhoz való jog területén. 

Az akadályok leküzdése

Minden felszólaló kiemelte a szerepvállalás különböző akadályait és azok kezelésének módját. Alessandra Cardaci megjegyzi, hogy figyelmet kell fordítani a használt nyelvre, mivel a megfogalmazásnak hozzáférhetőnek és érthetőnek kell lennie, azaz „Készen áll-e arra, hogy lemondjon autójáról?” ahelyett, hogy közvetlenül megkérdezné a polgárok véleményét az európai zöld megállapodásról.

Gauthier Hansel a digitális kampányok logisztikai kihívásairól beszélt. A kifejezetten a kezdeményezés számára kialakított weboldal biztosítja, hogy a szervezők teljes mértékben ellenőrizhessék kommunikációjukat. A vizuális elemek és a leírások személyre szabhatók és vonzóbbá tehetők. Egy erre a célra létrehozott weboldal központi platformként szolgál, ahol a támogatók megtalálhatják a kezdeményezéssel és a lehetséges részvétellel kapcsolatos összes szükséges információt, például a kezdeményezés aláírására mutató közvetlen linket, de rövid integrált videókat, a szervezőkre, a partnerekre vonatkozó információkat és a „Gyakran ismételt kérdések” rovatot is. 

 Kristina Krajnc kiemelte annak fontosságát, hogy az aláírás a lehető legegyszerűbb legyen, mivel „egymillió aláírás megszerzése kihívást jelent”. A „My Voice My Choice” kezdeményezés esetében a fő kihívás inkább az átalakításban rejlik, mintsem a láthatóságban és az elkötelezettségben: A honlapon tett 2 millió látogatásnak csak egynegyedét alakították át aláírássá.

Tanulságok és továbblépés

A webinárium felszólalói számos kulcsfontosságú tanulságot emeltek ki a nem elkötelezett polgárok sikeres bevonásához:

1. A digitális eszközök kiaknázása: Használja az e-maileket és hírleveleket a figyelem felkeltésére és a részvétel ösztönzésére.

2. Erős partnerségek kiépítése: Együttműködés a szervezetek széles körével a hatókör és a hitelesség bővítése érdekében.

3. Alkalmazkodás a kulturális különbségekhez: A különböző tagállamok szerepvállalásában rejlő kulturális árnyalatok felismerése és az azokhoz való alkalmazkodás.

4. A részvétel egyszerűsítése: Könnyítse meg és tegye kényelmessé az emberek számára, hogy akadálymentes és megfelelő kommunikációval vegyenek részt.

Összefoglalva, a nem elkötelezett polgárok bevonása az európai polgári kezdeményezés folyamatába sokrétű megközelítést igényel, amely ötvözi a hagyományos módszereket az innovatív digitális stratégiákkal. A különböző szervezetekkel, például hallgatói csoportokkal vagy LMBTQ+ szervezetekkel való erős partnerségek kialakítása nagymértékben növelheti a kezdeményezések hatókörét és legitimitását. Kulcsfontosságú a kulturális érzékenység; a különböző országok eltérő szerepvállalási szintjeinek elismerése és az azokhoz való alkalmazkodás biztosítja az inkluzivitást. Ezt úgy érheti el, ha biztosítja, hogy a kampány több nyelven, valamint hozzáférhető és rokonnyelvű nyelven készüljön.

A digitális eszközök elengedhetetlenek a modern szerepvállaláshoz. A "Tax the Rich" kampány például hatékonyabbnak találta az e-mail elérést, mint a közösségi médiát. A sikeres e-mail kampányok és hírlevelek szilárd, partnerségeken alapuló adatbázist igényelnek, és világosnak, tömörnek és vizuálisan vonzónak kell lenniük, hogy megragadják a figyelmet és ösztönözzék a részvételt. A részvételi folyamat egyszerűsítése – például egyszerű utasításokat tartalmazó, felhasználóbarát weboldalak révén – elősegíti az érdeklődés tettekre váltását.

A webinárium kiemelte, hogy a megfelelő stratégiákkal és az inkluzivitás iránti elkötelezettséggel Európa-szerte megvalósítható a sokszínű és elkötelezett polgárság mozgósítása. A hagyományos módszerek és az innovatív digitális megközelítések ötvözésével, a kulturális különbségekhez való alkalmazkodással és a részvétel egyszerűsítésével a kezdeményezések jelentősen növelhetik azok hatókörét és hatását, előmozdítva az inkluzívabb és részvételen alapuló Európai Uniót.

Tekintse meg a teljes webináriumot

 

Bővebben

 

Közreműködők

Hector Drake

Európai Demokrácia gyakornok az ECAS-nál

Kategória

Szóljon hozzá!

Észrevételek beírásához kérjük, jelentkezzen be vagy regisztráljon.