Põhisisu juurde
Euroopa kodanikualgatuse foorum

Aktiivsuse vabastamine: Strateegiad Teie Euroopa kodanikualgatusega hõlmamata isikuteni jõudmiseks ja nende aktiveerimiseks

Uuendatud: 08 August 2024

Nende kodanike kaasamine Euroopa kodanikualgatustesse, kes tavaliselt ei osale kodanikuaktiivsuses, toob kaasa ainulaadseid probleeme, nagu pealkiri viitab, kuid võib olla ka uute võimaluste võti. Hiljutises veebiseminaris pealkirjaga „UnlockingEngagement: „Strateegiad, mille abil jõuda oma Euroopa kodanikualgatusega hõlmamata inimesteni ja neid aktiveerida“,jagasid algatuse korraldajad ja kaasamiseksperdid oma seisukohti selles olulises küsimuses. Veebiseminaril osalesid Alessandra Cardaci (programmitöö ja operatsioonide juht organisatsioonist Debating Europe), Gauthier Hansel (Euroopa kodanikualgatuse „Suure rikkuse maksustamine ökoloogilise ja sotsiaalse ülemineku rahastamiseks“ (Tax the Rich) korraldaja) ning Kristina Krajnc (algatuse „Minu hääl, minu valik“ kommunikatsioonijuht: Turvalise ja kättesaadava abordi algatus. Üheskoos uurisid nad mitmesuguseid strateegiaid ja õppetunde, mis saadi nende jõupingutustest mobiliseerida kodanikke kogu Euroopas.

Screenshot of June webinar speakers

Juuni veebiseminari esinejatepilt: Alessandra Cardaci, Kristina Krajnc ja Gauthier Hansel

Probleemi mõistmine

Kaasamata kodanike kaasamine nõuab uuenduslikke lähenemisviise, mis lähevad kaugemale traditsioonilistest meetoditest. Euroopa-teemalise arutelu programmi- ja tegevusjuht Alessandra Cardaci rõhutas, kui oluline on kasutada katsetatud metoodikat kodanike tõhusaks kaasamiseks oma projektidesse. Euroopa sõprade üksuse kodanike kaasamise üksus „Debating Europe“ töötab dialoogi ja kodanike ideede edendamise nimel ning edastab need otse poliitikakujundajatele, et luua kaasavam, kestlikum ja tulevikku suunatud Euroopa. Üks viis, kuidas Euroopa-teemaline arutelu kodanikke kaasab, on kasutada fookusrühmi – meetodit, mis võimaldab osalejatel pidada põhjalikke ja sisukaid arutelusid. Need fookusrühmad viiakse nüüd läbi mitmes keeles, et tagada kaasatus, kuna „kõik ei saa inglise keeles nii ladusalt suhelda“. Alessandra Cardaci rõhutas, et Euroopa kodanikualgatuse korraldajad peaksid võimaluse korral oma kampaania tõlkima, et jõuda kodanikeni, kes ei valda inglise keelt. Kohalik lähenemisviis on keskse tähtsusega nende kodanike kaasamisel, kes ei pruugi teie kampaaniast teadlikud olla. 

Alessandra Cardaci rõhutas, kui oluline on võtta osalemisest ja kaasamisest kaugemale ulatuvaid järelmeetmeid, „et protsess oleks selge ja inimesed mõistaksid, mida te nende andmetega teete“. Euroopa kodanikualgatuse korraldamisel on oluline teavitada kodanikke, kes on teie kodanikualgatust toetanud, sellest, mis toimub järgmisena ja mida te palute poliitikakujundajatel teha. See tekitab kodanikes tunde, et neid võetakse kuulda ja et nad on osa teie kampaaniast, mis võib kaasa tuua suurema kaasatuse. 

Gauthier Hansel tõstis esile digistrateegiate rolli laiema publikuni jõudmisel. Üks eriti tõhus meetod, mida Tax the Rich kampaania kasutab, on e-posti teavitustegevus. E-kirjad, märkis ta oma kogemustest, kipuvad rohkem tähelepanu pöörama ja kutsuma esile paremaid vastuseid võrreldes sotsiaalmeedia postitustega. Ta tõi ühe olulise näite selle kohta, kuidas Oxfam International, kellel oli X-il üle 800 000 jälgija, toetas algatust Tax the Rich sotsiaalmeediakampaaniaga, mille tulemuseks oli vaid mõnisada allkirja. See näide näitab, et ulatuslik jälgimine sotsiaalmeedias ei pruugi alati kaasa tuua suuremat toetust või palju allkirju. Siiski on oluline meeles pidada, et e-posti lähenemisviis nõuab ulatuslikku kontaktide andmebaasi, mida saab luua partnerluste kaudu Euroopa kodanikualgatust toetavate organisatsioonidega.

E-kiri ei tohiks sisaldada liiga palju teksti ja keel peaks olema lihtne, et sõnumit saaks tõhusalt edastada ja mõista. Rikkaliku maksu e-kirjas on ka selged juhised koos piltidega, mis selgitavad, kuidas algatust allkirjastada.

Illustration of megaphone

Partnerluste roll

Partnerlustel on oluline roll Euroopa kodanikualgatuse ulatuse laiendamisel. Alessandra Cardaci märkis, et koostöö kodanikuühiskonna organisatsioonidega on väga oluline. Need organisatsioonid toovad kokku oma võrgustikud ja sihtrühmad, aidates mitmekesistada kaasatud kodanike ringi. Lisaks traditsioonilistele partneritele, nagu föderalistlikud organisatsioonid, teeb Debating Europe koostööd paljude partneritega alates üliõpilasrühmadest kuni LGBTQ+ organisatsioonideni, et tagada laialdane ja kaasav kaasatus. 

Stiimulid, näiteks lubadused annetada osalemise korral heategevusorganisatsioonidele, võivad aidata suurendada huvi ja kaasatust. Nagu märkis Alessandra Cardaci: „Kui nad on kohal, naudivad nad tegelikult kogemust, sest kodanikud tahavad rääkida ja jagada.“

Näiteks tehakse algatuse „Rikaste maksustamine“ raames koostööd mitmesuguste poliitiliste ja ühiskondlike organisatsioonidega kogu Euroopas. Need liidud mitte ainult ei laienda oma haaret, vaid tugevdavad ka oma eesmärgi legitiimsust. Lisaks võimaldas partnerlus Oxfam Denmarkiga uudiskirjade saatmiseks algatusel Tax the Rich oluliselt suurendada nende haaret ja kaasatust: „Taanis kogutud vähestelt allkirjadelt oleme kogunud üle 8000 allkirja ja oleme jõudmas riikliku künniseni.“

Illustration of people submitting signature campaign forms

Gauthier Hansel selgitas siiski ka, et kuigi algatuse käivitas Belgia Sotsialistliku Partei juht Paul Magnette ja Prantsusmaa Euroopa Parlamendi liige Aurore Lalucq, mis tõi algatusele märkimisväärse toetuse, võib see hirmutada ka mõningaid organisatsioone, kes eelistavad jääda poliitiliselt sõltumatuks. Algatusi võiks käivitada neutraalsemal viisil, minimeerides poliitilist toetust, et „esitada kaebus laiemale publikule ja tagada toetus suuremalt hulgalt organisatsioonidelt“.

Kristina Krajnc jagas oma kogemust rohujuuretasandi mobiliseerimisega. Algatuse „Minu hääl, minu valik“ raames on loodud üle 250 toetava organisatsiooni võrgustik. Kristina Krajnc mainib mullist väljamurdmise ideed, mis käesoleva algatuse puhul oleks reproduktiivtervise organisatsioonid või tervishoiuteenuste osutajad, valdkondadesse, mis võivad tunduda väga kauged. Kampaaniat on toetanud Tšehhi Vabariigi ronimisühing, samuti mõjukad hääled, näitlejad ja ansamblid. See strateegia võimaldab algatusel jõuda sihtrühmadeni, kes ei tegutse abordiõiguste valdkonnas. 

Takistuste ületamine

Iga kõneleja juhtis tähelepanu erinevatele takistustele kaasamisel ja sellele, kuidas nad nendega tegelesid. Alessandra Cardaci märkis vajadust pöörata tähelepanu kasutatavale keelele, kuna sõnastus peaks olema kättesaadav ja arusaadav, st „Kas oleksite valmis oma autost loobuma?“, selle asemel et küsida otse kodanike arvamust Euroopa rohelise kokkuleppe kohta.

Gauthier Hansel arutas digitaalse kampaania korraldamise logistilisi väljakutseid. Algatuse jaoks spetsiaalselt loodud veebisait tagab korraldajatele täieliku kontrolli oma teabevahetuse üle. Visuaale ja kirjeldusi saab isikupärastada ja muuta köitvamaks. Spetsiaalne veebisait toimib keskse keskusena, kust toetajad leiavad kogu vajaliku teabe algatuse ja võimaliku osalemise kohta, näiteks otselingi algatuse allkirjastamisele, aga ka lühikesed integreeritud videod, teabe korraldajate ja partnerite kohta ning rubriigi „Korduma kippuvad küsimused“. 

 Kristina Krajnc rõhutas, kui oluline on muuta allkirjastamine võimalikult lihtsaks, sest „ühe miljoni allkirja saamine on keeruline“. Algatuse „Minu hääl, minu valik“ puhul seisneb peamine väljakutse pigem muutmises kui nähtavuses ja kaasamises: 2 miljonist veebisaidi külastusest muudeti ainult veerand allkirjadeks.

Saadud õppetunnid ja edasiliikumine

Veebiseminaril sõnavõtjad rõhutasid mitmeid olulisi õppetunde kaasamata kodanike edukaks kaasamiseks:

1. Digivahendite võimendamine: Kasutage e-kirju ja uudiskirju, et saada tähelepanu ja juhtida osalemist.

2. Tugevate partnerluste loomine: Tehke koostööd erinevate organisatsioonidega, et laiendada haaret ja usaldusväärsust.

3. Kohanemine kultuuriliste erinevustega: Eri liikmesriikide kaasamise kultuuriliste nüansside äratundmine ja nendega kohanemine.

4. Lihtsustada osalemist: Muutke inimeste osalemine lihtsaks ja mugavaks, kasutades juurdepääsetavat ja võrreldavat suhtlust.

Kokkuvõttes nõuab kaasamata kodanike kaasamine Euroopa kodanikualgatuse protsessi mitmetahulist lähenemisviisi, mis ühendab traditsioonilised meetodid uuenduslike digistrateegiatega. Tugevate partnerluste loomine erinevate organisatsioonidega, nagu üliõpilasrühmad või LGBTQ+ organisatsioonid, võib oluliselt laiendada algatuste ulatust ja legitiimsust. Kultuuriline tundlikkus on otsustava tähtsusega; eri riikide erineva kaasatuse taseme tunnustamine ja sellega kohanemine tagab kaasavuse. Seda on võimalik saavutada, kui tagate, et teie kampaania on mitmes keeles, ning kasutate juurdepääsetavat ja arusaadavat keelt.

Digivahendid on tänapäevase kaasamise jaoks üliolulised. Näiteks kampaania "Rikaste maksustamine" leidis, et e-posti teavitustegevus on tõhusam kui sotsiaalmeedia. Edukad e-posti kampaaniad ja uudiskirjad nõuavad tugevat andmebaasi, mis on loodud partnerluste kaudu ning peaks olema selge, kokkuvõtlik ja visuaalselt kaasahaarav, et püüda tähelepanu ja juhtida osalemist. Osalemisprotsessi lihtsustamine, näiteks lihtsate juhistega kasutajasõbralike veebisaitide kaudu, aitab muuta huvi tegudeks.

Veebiseminaril rõhutati, et õigete strateegiate ja kaasatusele pühendumisega on võimalik mobiliseerida mitmekesine ja kaasatud kodanikkond kogu Euroopas. Kombineerides traditsioonilisi meetodeid uuenduslike digitaalsete lähenemisviisidega, kohanedes kultuuriliste erinevustega ja lihtsustades osalemist, võivad algatused märkimisväärselt suurendada nende ulatust ja mõju, edendades kaasavamat ja kaasavamat Euroopa Liitu.

Vaata kogu veebiseminari

 

Loe lähemalt

 

Autorid

Hector Drake

Euroopa demokraatia praktikant ECAS-es

Kategooriad

Kommenteerige

Kommentaaride esitamiseks peate end autentima või registreerima.