Prejsť na hlavný obsah
Fórum európskej iniciatívy občanov

Reforma európskej iniciatívy občanov: hmatateľné zlepšenie

Dátum aktualizácie: 12 February 2019

Takmer sedem rokov po zavedení európskej iniciatívy občanov (EIO) sa dohodlo, že pokiaľ sa nezreformuje, stane sa zastaranou. V priebehu minulého roka Brusel neustále ubezpečil organizátorov občianskej spoločnosti a európskych občanov o ich zámere zlepšiť ho. Na ceste sa prirodzene objavili prekážky. Reformný proces a návrh spoločnej reformy však ukazujú, že zámerom Komisie, Rady a Parlamentu je, aby európska iniciatíva občanov urobila krok správnym smerom.

Po prvé, reforma rieši značné byrokratické prekážky a technické nedostatky, ktoré kritizujú používatelia a mimovládne organizácie. Komisia prevezme zodpovednosť za preklad textov navrhovaných iniciatív. Iniciatívy sa teraz môžu čiastočne zaregistrovať. Technické a právne požiadavky na zber podpisov budú harmonizované a budú menej zaťažujúce a organizátori budú mať väčšiu ochranu, pokiaľ ide o riziká spojené so zodpovednosťou.

Po druhé, reformou sa zavádza a potvrdzuje už zavedené a fungujúce fórum európskej iniciatívy občanov, online platforma spolupráce, ktorá občanom poskytuje podporu pri organizovaní iniciatív.

Po tretie, bude existovať širší proces vypočutia a Európsky parlament bude zohrávať významnejšiu úlohu. Napríklad zmenila svoj rokovací poriadok s cieľom zabezpečiť, aby sa verejné plenárne rozpravy Parlamentu konali o úspešných iniciatívach. Celkovo bude reforma hmatateľným zlepšením a občania budú môcť ľahšie zaradiť otázky do politického programu.

Európska iniciatíva občanov sa (postupne) otvára mladým ľuďom

Hoci iniciatíva občanov nie je taká ďaleko, ako sa uvádza v návrhu Komisie, otvorí sa mladým ľuďom. Členské štáty budú môcť znížiť vek účasti z 18 na 16 rokov. Tento zdanlivo malý krok by mohol priniesť veľkú zmenu tým, že sa podporí väčšia účasť mládeže na európskej úrovni.

Určite ide o krok správnym smerom. Ako sme ukázali v našej politickej správe: ak máte v úmysle zabezpečiť, aby bola Európska únia ústretovejšia voči občanom a bojovať proti skepticizmu EÚ, musíte zvýšiť zapojenie mladých ľudí. Prieskumy EÚ ukazujú, že mladí občania EÚ pevne podporujú európsku myšlienku. Účasť mladých ľudí vo voľbách do Európskeho parlamentu sa však dramaticky znížila, v dôsledku čoho je o to dôležitejšie, aby EÚ riešila túto výzvu. Nastal čas, aby členské štáty konali.

Quo vadis účasť EÚ?

Väčšia účasť občanov, väčšia účasť mládeže... pre EÚ by táto reforma mohla znamenať začiatok otvorenia sa viac a viac premýšľania o nových formách účasti občanov. V konečnom dôsledku môže vzniknúť nová „architektúra účasti“, ktorá občanom EÚ umožní prístup k iným formám účasti. V týchto časoch rastúceho nacionalizmu sú určite potrebné.

Prispievatelia

Dr Dominik Hierlemann

Dominik Hierlemann je vedúci odborník na Bertelsmann Stiftung a vedúci projektu „Účasť v Európe“. Prednáša nové metódy účasti občanov na Univerzite v Konstanzi v Nemecku.

Christian Huesmann je projektovým manažérom programu Bertelsmann Stiftung „Budúcnosť demokracie“.

Odoslať komentár

Aby ste mohli pridávať poznámky, musíte sa prihlásiť alebo zaregistrovať.