
Novembra 2018 od 13.30 do 17.30 h Zastúpenie Európskej komisie vo Francúzsku, Paríž
Európska iniciatíva občanov pokračuje na ceste po celej Európe a zastavila v Paríži poldňový seminár o európskej iniciatíve občanov s cieľom stretnúť sa s občanmi aktívnymi v oblasti participatívnej demokracie. Seminár je súčasťou európskej iniciatívy občanov Cestovná výstava, ktorej cieľom je zvýšiť informovanosť občanov EÚ o tomto nástroji. Putshow už navštívilo Bulharsko, Litvu, Poľsko a Českú republiku a do konca roka 2018 zastaví v Portugalsku a Rakúsku.
Tím európskej iniciatívy občanov zorganizoval poldňový seminár o výmene poznatkov, na ktorom sa zúčastnili zástupcovia minulých a prebiehajúcich iniciatív. Bola to príležitosť pre účastníkov pôsobiacich v oblasti participatívnej demokracie stretnúť sa s týmito zástupcami a poučiť sa z ich skúseností s európskou iniciatívou občanov.
Seminár bol rozdelený na tri časti: kvíz predstavujúci európsku iniciatívu občanov, panelovú diskusiu o nástroji a diskusné stretnutia o praktických otázkach týkajúcich sa európskej iniciatívy občanov.
Kvíz uskutočnila Olga Kurpisz, zástupkyňa Európskej komisie. Počas kvízu Olga Kurpisz položili otázky o kľúčových prvkoch nástroja a umožnili účastníkom otestovať svoje znalosti o európskej iniciatíve občanov. Olga Kurpisz tiež zdôraznila zlepšenia navrhované v reforme európskej iniciatívy občanov.
„Európska iniciatíva občanov nie je len petíciou.“
Panelová diskusia, ktorú otvorila Léopoldine Charbonneaux, zástupkyňa iniciatívy „End the Cage Age“, hovorila o moci, ktorú európska iniciatíva občanov udeľuje občanom EÚ. Pani Charbonneaux chcela zdôrazniť, že európska iniciatíva občanov je oveľa viac než len petícia. Vytvára skutočnú angažovanosť občanov na vnútroštátnej úrovni a na úrovni EÚ.
Potom hovorila o svojich skúsenostiach ako zástupkyni prebiehajúcej iniciatívy občanov. Diskutovala o výzvach a prekážkach, ktorým jej tím a ona sama čelia v snahe zozbierať 1 milión podpisov. Najväčšou identifikovanou výzvou je výzva z časového hľadiska. Organizátori majú v skutočnosti jeden rok na to, aby dosiahli hranicu 1 milióna podpisov. Léopoldine Charbonneaux vysvetlil, že organizátori musia odolávať celému trvaniu kampane a počas celého roka pokračovať v propagačnom úsilí. „Nemôžeme stratiť nadšenie zo začiatku kampane“, povedala. Riešenie, ktoré navrhla, spočíva v zabezpečení dobrej organizácie vopred, čo znamená, že treba mať určených partnerov, pripraviť komunikačný materiál, vytvoriť webovú stránku na zber podpisov atď. Aby sa práca dostala k čo najväčšiemu počtu ľudí, musela byť navrhnutá.
Ďalšou výzvou, ktorú spomenula pani Charbonneaux, je skepticizmus potenciálnych signatárov. Niektorí ľudia sa niekedy zdráhajú zdieľať svoje osobné údaje, čo organizátorom prináša ďalšie výzvy. Riešením je predložiť k stolu správne argumenty, poskytnúť podrobné vysvetlenie a argumenty na presvedčenie signatárov.
„Európska iniciatíva občanov je príležitosťou predložiť posolstvo a byť vypočutá“
Bernard Guille, zástupca iniciatívy „STOP FRAUD a zneužívanie FUNDS EÚ“, bol ďalším rečníkom počas panelovej diskusie. Bernard Guille sa vo svojom prejave zameral na výzvy súvisiace so zberom podpisov a vypracovanými riešeniami.
Jedným z prvkov, ktoré predložil, je právny rámec, v ktorom musí iniciatíva nájsť svoj základ. Niekedy je ťažké pochopiť a určiť právny základ iniciatívy. Vysvetlil, že pre mnohých občanov EÚ, ktorí nepoznajú právomoci Európskej komisie a právo EÚ vo všeobecnosti, môže byť ťažké nájsť právny základ a dokonca aj to, či má Komisia právomoci konať v konkrétnej oblasti alebo nie.
Bernard Guille zdôraznil, že by bolo zaujímavé a užitočné poskytnúť organizátorom európskej iniciatívy občanov právnu pomoc. Olga Kurpisz k tomuto bodu dodala, že právne poradenstvo je možné získať prostredníctvom fóra európskej iniciatívy občanov.
Pán Guille tiež kládol dôraz na vplyv, ktorý môže mať iniciatíva. Vysvetlil, že to, čo sa robí na úrovni EÚ, nie je rovnaké ako to, čo sa robí na miestnej úrovni. Európska iniciatíva občanov umožňuje občanom EÚ spojiť sa a pracovať na formovaní európskych politík, ktoré ovplyvňujú ich každodenný život na vnútroštátnej úrovni. Tento nástroj „je príležitosťou predložiť posolstvo a byť vypočutý“. Bernard Guille ukončil svoj prejav tvrdením, že aj keď iniciatíva občanov nie je úspešná, umožňuje spustiť hnutie a dostať sa guľu okolo nápadu, ktorý potom navštívi vlastný kurz.
„Európska iniciatíva občanov vytvára európsku synergiu“
Panelovú diskusiu ukončila Anne-Marie Perret, zástupkyňa úspešnej iniciatívy Right2Water, jedna zo štyroch iniciatív, ktorá dosiahla hranicu 1 milióna podpisov. Pani Perret sa podelila o svoje skúsenosti z kampane a vysvetlila, že ide o dlhú a zložitú cestu, ktorá by však mohla viesť k „skutočnej európskej synergii“. Vysvetlila, že tento nástroj je formou „zmiernenia“, ktorá si vyžaduje zapojenie občanov do spoločného boja za spoločný cieľ, aj keď výsledkom nie je to, na čo človek dúfal.
Anne-Marie Perret vysvetlila, že na dosiahnutie cieľa je dôležité byť dobre pripravený, obklopený odborníkmi, ktorí vedia o politike, práve, administratívnych postupoch atď., a že musí byť pripravený čeliť vonkajším aktérom schopným ovplyvniť výsledok iniciatívy, ako sú loby. Uviedla, že počas kampane museli čeliť lobám s cieľom oslabiť ich posolstvo. V boji proti tomu odporúča vytvoriť silné partnerstvá s vplyvnými organizáciami, ktoré môžu organizátorom sprostredkovať svoju sieť, a čo je najdôležitejšie, využiť ich nástroje na znásobenie účinku posolstva.
Spájanie sa s cieľom podeliť sa o skúsenosti a poznatky
Po panelovej diskusii nasledovali tri diskusné stretnutia pod názvom Európska iniciatíva občanov v praxi: ako si vymieňať poznatky o tom, čo funguje?“
Ako získať finančné prostriedky na vašu kampaň? (Moderátor: Bernard Guille)
Bohužiaľ, keďže blokovanie nie je pridelené, každý účastník si môže slobodne vybrať, ktorú tému uprednostňuje, a preto sa na tomto stretnutí účastníci nezúčastnili. Moderátor prelomovej relácie a moderátor seminára sa zapojili a diskutovali o kľúčových otázkach týkajúcich sa tejto témy.
Ako hľadať partnerov na podporu vašej iniciatívy a kampane? (Moderátor: Anne-Marie Perret)
Skupina označila zvyšovanie informovanosti za hlavnú výzvu pri hľadaní partnerov. Kľúčové riešenia, ktoré vypracovali počas diskusie, boli:
- Vytvoriť spoločný súbor hodnôt, aby bolo možné osloviť občanov a spotrebiteľov (v prípade vody tu);
- Vytvoriť sieť (nie lobovanie) spájajúcu subjekty z rôznych prostredí (občania, charitatívne organizácie, mimovládne organizácie atď.);
- Vytvoriť kontaktné miesta s identifikovanými partnermi, aby prevzali zodpovednosť za šírenie posolstva iniciatívy.
Skupina potom diskutovala o úlohe poslancov Európskeho parlamentu. Vysvetlili, že organizátori musia využívať vplyv a dosah poslancov EP, ako aj svoju podporu a znalosti, ale organizátori musia byť opatrní, aby sa na ne príliš nespoliehali. Nie sú jedinými dôležitými partnermi, ktorí môžu priniesť zmenu.
Skupina vypracovala myšlienku, že by bolo vhodné uskutočniť prieskum trhu pred začatím iniciatívy s cieľom otestovať vody a zistiť, či existuje záujem v 7 až 10 krajinách, čím sa uľahčí zber podpisov. Ide o takmer hospodársky prístup, ktorý však môže byť veľmi užitočný na zaručenie úspešnej iniciatívy. Organizátori tak môžu zistiť, či by partneri mali záujem o propagáciu posolstva svojej siete.
Skupina súhlasila s tým, že najlepším prístupom nie je nevyhnutne zamerať sa na veľké krajiny, kde by záujem mohol byť väčší, ale kde sú kvóty oveľa vyššie. Odporúča sa zamerať sa na malé krajiny, ktoré majú menšie kvóty.
Poslednou myšlienkou skupiny je, že partneri musia byť identifikovaní na úplnom začiatku kampane. Výzvou je ukázať dôveryhodnosť výboru, pričom jedným zo spôsobov, ako to dosiahnuť, je ukázať, že organizátori sú súčasťou väčšej siete (napr.: európske združenie, ktoré zastupuje iné združenia).
Ako podporiť vašu iniciatívu občanov? (Moderátor: Léopoldine Charbonneux)
Skupina sa tu rozhodla zamerať sa na riešenie otázky identifikáciou veľmi praktických spôsobov podpory iniciatívy, z ktorých niektoré sú:
Vytvorenie informačného bulletinu na zabezpečenie lepšej propagácie iniciatívy na miestnej úrovni;
- Vytvorenie digitálnej platformy, organizátori musia čo najviac využívať digitálnu éru, v ktorej žijeme;
- Organizovanie podujatí na zvyšovanie informovanosti;
- Vytvorenie siete partnerov;
- Samotní signatári propagátori iniciatívy;
- Identifikovanie influencerov;
Skupina potom identifikovala výzvy, ktorým čelia organizátori iniciatívy. Identifikovali sa dve hlavné výzvy:
- Celý rok:
Hlavným záujmom je udržať propagačné úsilie počas celého roka a nestratiť dynamiku začiatku kampane. Hlavným identifikovaným riešením je, aby sa pred začatím iniciatívy dobre pripravilo. Kľúčom je vypracovať štruktúrovaný a podrobný plán na celý rok. Ak sú organizátori dobre pripravení, môžu odoprieť výzvu týkajúcu sa času. Léopoldine Charbonneaux vysvetlil, že je veľmi dôležité mať dobrý marketingový plán, vypracovať spoľahlivé argumenty a umožniť zblíženie partnerov.
- Oslovenie širokého spektra občanov namiesto okrajových skupín:
Zámerom nie je zamerať sa len na občanov, ktorí už prejavili záujem o posolstvo kampane, ale osloviť širšie publikum. Na tento účel je dôležité zjednodušiť posolstvo, rozumne komunikovať s protichodnými skupinami a dať iniciatíve medzinárodný rozmer.
Ďalším dôležitým bodom, ktorý sa spomína, je budovanie dôvery v iniciatívu. Uveďte fakty, argumenty, rozhovory, diskusie atď.
Skupina prišla s trojfázovou koncepciou „Príprava, spájanie a budovanie dôvery“.
- Kategórie
Odoslať komentár
Aby ste mohli pridávať poznámky, musíte sa prihlásiť alebo zaregistrovať.