Põhisisu juurde
Euroopa kodanikualgatuse foorum

Euroopa kodanikualgatus praktikas: Euroopa kodanikualgatusega seotud varasematest ja praegustest kogemustest õppimine

Uuendatud: 08 January 2019

November 2018 kell 13.30–17.30 Euroopa Komisjoni esindus Prantsusmaal, Pariis

Euroopa kodanikualgatus kulgeb läbi Euroopa ja tegi Pariisis peatuse, kus toimus poolepäevane teadmiste jagamise seminar Euroopa kodanikualgatuse teemal, et kohtuda kodanikega, kes tegutsevad osalusdemokraatia valdkonnas. Seminar on osa Euroopa kodanikualgatusest „Teenäitus“, mille eesmärk on suurendada ELi kodanike teadlikkust kõnealusest vahendist. Teenäitus on juba külastanud Bulgaariat, Leedut, Poolat ja Tšehhi Vabariiki ning 2018. aasta lõpuks peatub Portugalis ja Austrias.

 Photo 1.jpg

Euroopa kodanikualgatuse meeskond korraldas poolepäevase teadmiste jagamise seminari, kus osalesid varasemate ja käimasolevate algatuste esindajad. See andis osalusdemokraatia valdkonnas tegutsevatele osalejatele võimaluse kohtuda nende esindajatega ja õppida oma kogemustest Euroopa kodanikualgatusega.

Seminar jagati kolmeks osaks: viktoriin, milles tutvustatakse Euroopa kodanikualgatust, paneelarutelu vahendi üle ja kokkuvõtted Euroopa kodanikualgatusega seotud praktilistes küsimustes.

Viktoriini korraldas Euroopa Komisjoni esindaja Olga Kurpisz. Viktoriini ajal esitas Olga Kurpisz küsimusi vahendi põhielementide kohta ja võimaldas osalejatel katsetada oma teadmisi Euroopa kodanikualgatusest. Olga Kurpisz rõhutas ka Euroopa kodanikualgatuse reformis soovitatud parandusi.

„Euroopa kodanikualgatus on midagi enamat kui lihtsalt petitsioon“

Algatuse „Lõpp puuriajastule!“ esindaja Léopoldine Charbonneaux’ algatatud paneelarutelul rääkis Euroopa kodanikualgatuse mõjust ELi kodanikele. Pr Charbonneaux rõhutas, et Euroopa kodanikualgatus on palju enamat kui lihtsalt petitsioon. See loob kodanike tõelise kaasamise riiklikul ja ELi tasandil.

Seejärel rääkis ta oma kogemusest käimasoleva kodanikualgatuse esindajana. Ta arutas oma meeskonna ja enda ees seisvaid probleeme ja takistusi, et koguda miljon allkirja.  Suurim tuvastatud probleem on aeg. Korraldajatel on tõepoolest aega üks aasta, et jõuda 1 miljoni allkirja künniseni. Léopoldine Charbonneaux selgitas, et korraldajad peavad vastu pidama kogu kampaania kestusele ja jätkama müügiedenduspüüdlusi kogu aasta jooksul. „Kedagi ei tohi kaotada kampaania alguse entusiasm,“ ütles ta. Tema pakutud lahendus on tagada eelnevalt hea korraldus, mis tähendab partnerite kindlakstegemist, teabematerjali koostamist, allkirjade kogumiseks veebisaidi väljatöötamist jne. Selleks et jõuda võimalikult paljude inimesteni, peab töö olema välja töötatud.

Veel üks ülesanne, mida pr Charbonneaux mainis, on võimalike allakirjutanute skeptitsism. Mõned inimesed ei soovi mõnikord oma isikuandmeid jagada, mis tekitab korraldajatele lisaprobleeme. Lahenduseks on tuua õiged argumendid, pakkuda tugevaid selgitusi ja argumente allakirjutanute veenmiseks.

Photo 3

„Euroopa kodanikualgatus annab võimaluse esitada sõnum ja olla ära kuulatud“

Paneelarutelul võttis sõna algatuse „STOP FRAUD ja ELi FUNDSi kuritarvitamine“ esindaja Bernard Guille. Bernard Guille keskendus oma kõnes probleemidele, mis on seotud allkirjade kogumise ja leitud lahendustega.

Üks tema esitatud element on õiguslik raamistik, millele algatus peab tuginema. Mõnikord on algatuse õiguslikku alust raske mõista ja kindlaks teha. Ta selgitas, et paljude ELi kodanike jaoks, kes ei tea Euroopa Komisjoni pädevust ja ELi õigust üldiselt, võib olla keeruline leida õiguslikku alust ja isegi seda, kas komisjonil on pädevus konkreetses valdkonnas tegutseda või mitte.

Bernard Guille rõhutas, et oleks huvitav ja kasulik pakkuda Euroopa kodanikualgatuse korraldajatele õigusalast abi. Olga Kurpisz lisas, et õigusnõu on võimalik saada Euroopa kodanikualgatuse foorumi kaudu.

Guille rõhutas ka algatuse võimalikku mõju. Ta selgitas, et ELi tasandil tehtav ei ole sama, mida tehakse kohalikul tasandil. Euroopa kodanikualgatus võimaldab ELi kodanikel kokku tulla ja töötada selle nimel, et kujundada Euroopa poliitikat, mis mõjutab nende igapäevaelu riiklikul tasandil. See vahend on „võimalus esitada sõnum ja olla ära kuulatud“. Bernard Guille lõpetas oma kõne, öeldes, et isegi kui kodanikualgatus ei ole edukas, võimaldab see käivitada liikumise ja liikuda edasi idee ümber, mis seejärel järgib oma kurssi.

Photo 4

„Euroopa kodanikualgatus loob Euroopa sünergia“.

Paneelarutelu lõpetas eduka algatuse „Right2Water“ esindaja Anne-Marie Perret, mis on üks neljast algatusest, mis on jõudnud 1 miljoni allkirja künniseni. Pr Perret jagas oma kampaaniakogemust ja selgitas, et see on pikk ja keeruline teekond, kuid see võib viia tõelise Euroopa sünergiani. Ta selgitas, et vahend on „inimväärsuse“ vorm, mis nõuab kodanike kaasamist, et võidelda koos ühise eesmärgi nimel, isegi kui tulemus ei ole loodetav.

 Anne-Marie Perret selgitas, et oma eesmärgi saavutamiseks on oluline olla hästi ette valmistatud, ümbritsetud spetsialistidega, kes teavad poliitikast, õigusest, haldusmenetlustest jne, ning et nad peavad olema valmis tegelema väliste osalejatega, kes võivad mõjutada algatuse tulemusi, näiteks lobitööd. Ta jagas, et kampaania ajal pidid nad tegelema lobitööga, et nende sõnumit nõrgestada. Selle vastu võitlemiseks soovitab ta luua tugevad partnerlussuhted mõjukate organisatsioonidega, kes saavad korraldajaid nende võrgustiku kaudu ellu viia ja – mis kõige tähtsam – kasutada oma vahendeid sõnumi mõju mitmekordistamiseks. 

Photo 5

Koostöö kogemuste ja teadmiste jagamiseks

Paneelarutelule järgnesid kolm aruteluvooru pealkirjaga „Euroopa kodanikualgatus praktikas: kuidas jagada teadmisi selle kohta, mis toimib?“.

Kuidas koguda kampaania jaoks rahalisi vahendeid? (Moderaator: Bernard Guille)

Kahjuks on igal osalejal vabadus valida, millist teemat ta eelistab, kuna vahesessioone ei jaotatud, mistõttu osalejad sellel istungil ei osalenud. Aruteluseansi moderaator ja seminari moderaator kaasasid ja arutasid selleteemalisi põhiküsimusi. 

Kuidas otsida partnereid, et toetada teie algatust ja kampaaniat? (Moderaator: Anne-Marie Perret)

Rühm pidas partnerite otsimisel peamiseks probleemiks teadlikkuse suurendamist. Arutelu käigus välja töötatud peamised lahendused olid järgmised:

  • Luua ühised väärtused, et jõuda kodanike ja tarbijateni (vee puhul);
  • Luua võrgustik (mitte lobitöö), mis koondaks erineva taustaga osalejaid (kodanikud, heategevusorganisatsioonid, valitsusvälised organisatsioonid jne);
  • Luua kontaktid kindlaksmääratud partneritega, et nad vastutaksid algatuse sõnumi edastamise eest.

Seejärel arutas rühm parlamendiliikmete rolli. Nad selgitasid, et korraldajad peavad kasutama Euroopa Parlamendi liikmete mõju ja haaret ning nende toetust ja teadmisi, kuid korraldajad peavad olema ettevaatlikud, et nad ei tugineks neile liiga suurel määral. Nad ei ole ainsad olulised partnerid, kes saavad olukorda muuta.

Töörühm töötas välja idee, et enne algatuse käivitamist oleks soovitatav viia läbi turu-uuring, et katsetada veekogusid ja uurida, kas 7–10 riigis on huvi, mis hõlbustab allkirjade kogumist. Tegemist on peaaegu majandusliku lähenemisviisiga, kuid see võib olla väga kasulik eduka algatuse tagamiseks. Seda tehes saavad korraldajad näha, kas partnerid oleksid huvitatud sõnumi edastamisest oma võrgustikule.

Töörühm nõustus, et parim lähenemisviis ei ole ilmtingimata keskenduda suurtele riikidele, kus huvi võib olla suurem, kuid kus kvoodid on palju suuremad. Soovitatav on keskenduda väikestele riikidele, kellel on väiksemad kvoodid. 

Photo 6

Lõplik idee, mille rühm välja töötas, on see, et partnerid tuleb kindlaks määrata juba kampaania alguses. Väljakutse on näidata komisjoni usaldusväärsust. Üks võimalus seda teha on näidata, et korraldajad kuuluvad suuremasse võrgustikku (nt Euroopa ühing, mis esindab teisi ühendusi).

Kuidas edendada oma kodanikualgatust? (Moderaator: Léopoldine Charbonneux)

Töörühm otsustas keskenduda sellele küsimusele lahenduste leidmisele, selgitades välja väga praktilised viisid algatuse edendamiseks, millest mõned on järgmised:

Uudiskirja koostamine, et tagada algatuse parem tutvustamine kohalikul tasandil;

  • Digiplatvormi loomine tähendab, et korraldajad peavad kasutama digiajastut, milles me elame kõige rohkem;
  • Korraldada teadlikkuse suurendamise üritusi;
  • Partnerite võrgustiku loomine;
  • Algatusele allakirjutanute endi tegemine;
  • Mõjutajate tuvastamine;

Seejärel tegi rühm kindlaks algatuse korraldajate ees seisvad probleemid. Tehti kindlaks kaks peamist probleemi: 

  • Kestev terve aasta:

Peamine eesmärk on säilitada müügiedenduspüüdlused terve aasta jooksul ja mitte kaotada kampaania alguse dünaamikat. Peamine väljaselgitatud lahendus on enne algatuse käivitamist hästi ette valmistatud. Oluline on töötada välja struktureeritud ja üksikasjalik kava kogu aastaks. Kui korraldajad on hästi ette valmistatud, võivad nad ajaprobleemist loobuda. Léopoldine Charbonneaux selgitas, et väga oluline on hea turustuskava olemasolu, tugevate argumentide esitamine ja partnerite kokkuviimine.

  • Niši asemel suure hulga kodanikeni jõudmine:

Eesmärk ei ole keskenduda üksnes kodanikele, kes on juba väljendanud huvi kampaania sõnumi vastu, vaid jõuda laiema publikuni. Selleks on oluline sõnumit lihtsustada, suhelda vastanduvate rühmadega arukalt, et anda algatusele rahvusvaheline mõõde.

Veel üks oluline punkt, mida mainitakse, on suurendada usaldust algatuse vastu. Faktide, argumentide, vestluste, arutelude jms esitamine. 

Rühm töötas välja kolmeetapilise kontseptsiooni „ettevalmistamine, ühendamine ja usalduse loomine“.

Kategooriad

Kommenteerige

Kommentaaride esitamiseks peate end autentima või registreerima.