
2018 m. lapkričio 8 d. 13.30–17:30:Europos Komisijos atstovybė Prancūzijoje (Paryžius)
Europos piliečių iniciatyvatęsia savo kelionę po Europą ir Paryžiuje sustojo pusdienio dalijimuisi žiniomis apie Europos piliečių iniciatyvą, kad susitiktų su dalyvaujamosios demokratijos srityje aktyviais piliečiais. Praktinis seminaras yra Europos piliečių iniciatyvos veiksmų plano, kurio tikslas – didinti ES piliečių informuotumą apie šią priemonę, dalis. Kelio paroda jau aplankyta Bulgarijoje, Lietuvoje, Lenkijoje ir Čekijoje ir iki 2018 m. pabaigos bus sustabdyta Portugalijoje ir Austrijoje.
Europos piliečių iniciatyvos komanda surengė pusdienį trunkantį dalijimosi žiniomis seminarą, kuriame dalyvavo ankstesnių ir vykdomų iniciatyvų atstovai. Tai buvo galimybė dalyviams, aktyviai veikiantiems dalyvaujamosios demokratijos srityje, susitikti su šiais atstovais ir pasimokyti iš jų patirties įgyvendinant Europos piliečių iniciatyvą.
Seminarą sudarė trys dalys: viktorina, kurioje pristatoma Europos piliečių iniciatyva, podiumo diskusija apie priemonę ir pertraukų užsiėmimai praktiniais klausimais, susijusiais su Europos piliečių iniciatyva.
Viktoriną surengė Europos Komisijos atstovė Olga Kurpisz. Per viktoriną Olga Kurpisz uždavė klausimų apie pagrindinius priemonės elementus ir suteikė dalyviams galimybę patikrinti savo žinias apie Europos piliečių iniciatyvą. Olga Kurpisz taip pat atkreipė dėmesį į siūlomus Europos piliečių iniciatyvos reformos patobulinimus.
„Europos piliečių iniciatyva yra daugiau nei tik peticija“
Iniciatyvos „End the Cage Age“ atstovė Léopoldine Charbonneaux pradėjo podiumo diskusiją apie Europos piliečių iniciatyvos galias ES piliečiams. Charbonneaux norėjo pabrėžti, kad Europos piliečių iniciatyva yra daug daugiau nei tik peticija. Taip sukuriamas tikras piliečių dalyvavimas nacionaliniu ir ES lygmenimis.
Po to ji kalbėjo apie savo, kaip tebevykdomos piliečių iniciatyvos atstovės, patirtį. Ji aptarė sunkumus ir kliūtis, su kuriomis susiduria jos komanda ir ji, siekdama surinkti 1 mln. parašų. Didžiausias nustatytas uždavinys yra tas pats. Iš tiesų organizatoriai turi vienus metus, kad pasiektų 1 mln. parašų ribą. „Léopoldine Charbonneaux“ paaiškino, kad organizatoriai turi atlaikyti visą kampanijos trukmę ir tęsti reklamos veiklą visus metus. „Negalime prarasti kampanijos pradžios entuziazmo“, – sakė ji. Jos pasiūlytas sprendimas – iš anksto užtikrinti gerą organizavimą, t. y. nustatyti partnerius, parengti informacinę medžiagą, sukurti interneto svetainę parašams rinkti ir t. t. Kad būtų galima pasiekti kuo daugiau žmonių, darbas turi būti parengtas.
Kitas iššūkis, kurį paminėjo M. Charbonneaux, yra potencialių pasirašiusiųjų skepticizmas. Kai kurie žmonės kartais nenoriai dalijasi savo asmens duomenimis, o tai kelia papildomų sunkumų organizatoriams. Sprendimas – pateikti teisingus argumentus prie stalo, pateikti svarų paaiškinimą ir argumentus, įtikinančius pasirašiusius asmenis.
„Europos piliečių iniciatyva – tai galimybė pateikti žinią ir būti išklausytai“
Podiumo diskusijos metu kalbėjo iniciatyvos „STOP FRAUD and abuse of EU FUNDS“ atstovas Bernard Guille. Bernard Guille savo kalboje daugiausia dėmesio skyrė sunkumams, susijusiems su parašų rinkimu, ir rastiems sprendimams.
Vienas iš jo nurodytų elementų yra teisinis pagrindas, kuriuo turi būti grindžiama iniciatyva. Iš tiesų kartais sunku suprasti ir nustatyti iniciatyvos teisinį pagrindą. Jis paaiškino, kad daugeliui ES piliečių, kurie nežino Europos Komisijos kompetencijos ir apskritai ES teisės, gali būti sunku rasti teisinį pagrindą ir net tai, ar Komisija turi kompetenciją veikti konkrečioje srityje, ar ne.
Bernard Guille pabrėžė, kad būtų įdomu ir naudinga teikti teisinę pagalbą Europos piliečių iniciatyvos organizatoriams. Olga Kurpisz pridūrė, kad galima gauti teisinę konsultaciją per Europos piliečių iniciatyvos forumą.
Guille taip pat pabrėžė galimą iniciatyvos poveikį. Jis paaiškino, kad tai, kas daroma ES lygmeniu, skiriasi nuo to, kas daroma vietos lygmeniu. Europos piliečių iniciatyva suteikia galimybę ES piliečiams susiburti ir dirbti formuojant Europos politiką, kuri daro poveikį jų kasdieniam gyvenimui nacionaliniu lygmeniu. Ši priemonė – tai „galimybė pateikti žinią ir būti išklausytai“. Bernard Guille savo kalbą baigė sakydamas, kad net jei piliečių iniciatyva nėra sėkminga, ji suteikia galimybę pradėti judėjimą ir pereiti prie idėjos, kuri vėliau seks savo keliu.
„Europos piliečių iniciatyva sukuriama Europos sinergija“
Podiumo diskusiją užbaigė sėkmingos iniciatyvos „Right2Water“ atstovė Anne-Marie Perret – viena iš keturių iniciatyvų, pasiekusių 1 mln. parašų ribą. Perret pasidalijo savo kampanijos patirtimi ir paaiškino, kad tai ilga ir sudėtinga kelionė, tačiau tai gali lemti „tikrą Europos sinergiją“. Ji paaiškino, kad ši priemonė yra „įvairumo“ forma, todėl reikia, kad piliečiai kartu kovotų siekiant bendro tikslo, net jei rezultatas nėra tas, kurio tikimasi.
Anne-Marie Perret paaiškino, kad norint pasiekti savo tikslą svarbu būti gerai pasirengusiems specialistams, kurie žino apie politiką, teisę, administracines procedūras ir t. t., ir kad reikia būti pasirengusiems bendrauti su išorės subjektais, galinčiais daryti įtaką iniciatyvos rezultatams, pavyzdžiui, lobistais. Ji teigė, kad kampanijos metu jie turėjo imtis veiksmų su lobistais, kurių tikslas – susilpninti savo žinią. Siekdama su tuo kovoti, ji rekomenduoja užmegzti tvirtus partnerystės ryšius su įtakingomis organizacijomis, kurios gali pernešti organizatorius per savo tinklą ir, svarbiausia, naudotis jų priemonėmis, kad padidintų žinutės poveikį.
Bendravimas siekiant dalytis patirtimi ir žiniomis
Po podiumo diskusijos vyko trys pertraukų posėdžiai, kurių pavadinimas – „Europos piliečių iniciatyva“ praktikoje: kaip dalytis žiniomis apie tai, kas veikia?“
Kaip surinkti lėšų savo kampanijai? (Moderatorius: Bernard Guille)
Deja, kadangi pertraukų seansai nepaskirstomi, kiekvienas dalyvis gali laisvai pasirinkti, kurią temą jis pageidauja, todėl dalyviai šioje sesijoje nedalyvavo. Pertraukų seanso vedėjas ir seminaro vedėjas dalyvavo ir aptarė pagrindinius klausimus šia tema.
Kaip ieškoti partnerių jūsų iniciatyvai ir kampanijai paremti? (Moderatorius: Anne-Marie Perret)
Grupė nurodė, kad svarbiausias uždavinys ieškant partnerių yra informuotumo didinimas. Pagrindiniai jų diskusijų metu parengti sprendimai buvo šie:
- Sukurti bendrą vertybių rinkinį, kad būtų galima pasiekti piliečius ir vartotojus (vandens atveju);
- Sukurti tinklą (o ne lobizmą), suburiantį įvairios aplinkos subjektus (piliečius, labdaros organizacijas, NVO ir t. t.);
- Užmegzti ryšius su nustatytais partneriais, kad jie būtų atsakingi už iniciatyvos idėjos perdavimą.
Po to grupė aptarė Parlamento narių vaidmenį. Jie paaiškino, kad organizatoriai turi naudotis EP narių įtaka ir pasiekiamumu, taip pat jų parama ir žiniomis, tačiau organizatoriai turi būti atsargūs, kad jais pernelyg nesitikėtų. Jie nėra vieninteliai svarbūs partneriai, galintys pakeisti padėtį.
Grupė suformulavo mintį, kad prieš pradedant įgyvendinti iniciatyvą patartina atlikti rinkos tyrimą, kad būtų galima išbandyti vandenis ir nustatyti, ar yra suinteresuotumas 7–10 šalių, palengvinant parašų rinkimą. Tai beveik ekonomiškas požiūris, tačiau gali būti labai naudingas siekiant užtikrinti sėkmingą iniciatyvą. Tokiu būdu organizatoriai gali pamatyti, ar partneriai būtų suinteresuoti skleisti informaciją savo tinklui.
Grupė sutiko, kad geriausias metodas nebūtinai yra orientuotis į dideles šalis, kuriose susidomėjimas gali būti didesnis, bet kuriose kvotos yra daug didesnės. Rekomenduojama orientuotis į mažas šalis, kurioms taikomos mažesnės kvotos.
Galutinė grupės idėja yra ta, kad partneriai turi būti nustatyti pačioje kampanijos pradžioje. Uždavinys – parodyti komiteto patikimumą. Vienas iš būdų tai padaryti yra tai, kad organizatoriai priklauso didesniam tinklui (pvz., Europos asociacija, atstovaujanti kitoms asociacijoms).
Kaip propaguoti jūsų piliečių iniciatyvą? (Moderatorius: Léopoldine Charbonneux)
Grupė nusprendė sutelkti dėmesį į tai, kaip išspręsti šį klausimą, nustatydama labai praktinius iniciatyvos skatinimo būdus. Kai kurie iš jų yra:
Parengti informacinį biuletenį siekiant užtikrinti geresnį iniciatyvos propagavimą vietos lygmeniu;
- Kurdami skaitmeninę platformą organizatoriai turi kuo geriau išnaudoti skaitmeninį amžių, kuriame gyvename;
- Informuotumo didinimo renginių organizavimas;
- Sukurti partnerių tinklą;
- Pačių iniciatyvos rėmėjų priskyrimą pasirašiusiems subjektams;
- Nuomonės formuotojų nustatymas;
Tada grupė nustatė problemas, su kuriomis susiduria iniciatyvos organizatoriai. Nustatyti du pagrindiniai uždaviniai:
- Ištisus metus:
Pagrindinis rūpestis šiuo atveju yra gebėjimas išlaikyti reklamos pastangas ištisus metus ir neprarasti kampanijos pradžios dinamikos. Pagrindinis nustatytas sprendimas turi būti gerai parengtas prieš pradedant įgyvendinti iniciatyvą. Svarbiausia – parengti struktūrizuotą ir išsamų visų metų planą. Jei organizatoriai yra gerai pasirengę, jie gali sustabdyti laiko iššūkį. Léopoldine Charbonneaux paaiškino, kad labai svarbu turėti gerą rinkodaros planą, pateikti svarių argumentų ir suburti partnerius.
- Pasiekti platų piliečių ratą, o ne nišą:
Čia siekiama ne tik sutelkti dėmesį į piliečius, kurie jau išreiškė susidomėjimą kampanijos idėja, bet ir pasiekti platesnę auditoriją. Todėl svarbu supaprastinti žinią, protingai bendrauti su priešiškomis grupėmis, kad iniciatyvai būtų suteiktas tarptautinis aspektas.
Kitas svarbus paminėtas klausimas – didinti pasitikėjimą šia iniciatyva. Pateikti faktus, argumentus, pokalbius, diskusijas ir t. t.
Grupė parengė trijų etapų koncepciją „Pasirengimas, sutelkimas ir pasitikėjimo didinimas“.
- Kategorijos
Pateikite komentarą
Norėdami parašyti komentarą turite prisijungti arba prisiregistruoti.