Nika Kovac je zástupkyňou európskej iniciatívy občanov „Môj hlas, moja voľba“, ktorej cieľom je chrániť právo na bezpečné a dostupné umelé prerušenie tehotenstva v celej Európskej únii. Táto iniciatíva žiada Európsku komisiu, aby predložila návrh na finančnú podporu členským štátom EÚ na podporu dostupnosti a prístupnosti bezpečného a bezplatného ukončenia tehotenstva pre každého v Európe, kto stále nemá prístup k bezpečnému a legálnemu umelému prerušeniu tehotenstva.
Otázka: Ako ste sa dostali k myšlienke zorganizovať európsku iniciatívu občanov?
Nika Kovac: Vediem skupinu s názvom Inštitút 8. marca, ktorú tvoria väčšinou mladé ženy bojujúce za sociálnu spravodlivosť. V Slovinsku sa nám podarilo zmeniť niekoľko zákonov zbieraním podpisov na uliciach.
Keď som žil v USA, rozhodnutie Najvyššieho súdu zrušiť Roe v. Wade (rozhodnutie Najvyššieho súdu z roku 1973, ktoré rozhodlo, že ústava Spojených štátov vo všeobecnosti chráni právo na potrat, Ed.) ma skutočne ovplyvnilo. Vďaka tomu som si ja a jedna z mojich najbližších kamarátok Sarah uvedomili, že niečo podobné sa môže stať aj v Európe. Začali sme teda uvažovať o tom, ako by sme tomu mohli zabrániť, a prišli sme s myšlienkou začať európsku iniciatívu občanov.
„Spája v sebe všetko, čo milujeme: boj za zmenu, využívanie právnych a demokratických prostriedkov, organizovanie ľudí a budovanie hnutia plného láskavosti a nádeje.“
Európska iniciatíva občanov je jediným nástrojom, ktorý občanom umožňuje navrhovať zmeny právnych predpisov EÚ. Je to pre nás spôsob, ako zabezpečiť, aby boli hlasy občanov vypočuté na inštitucionálnej úrovni.
Otázka: Už v priebehu niekoľkých mesiacov ste zozbierali viac ako polovicu potrebných podpisov, čím ste prekročili minimálnu prahovú hodnotu v 10 členských štátoch EÚ. Čo bolo doteraz kľúčom k vášmu úspechu?
Nika: Kľúčom k nášmu úspechu bola tvrdá práca. Odkedy sme začali zbierať podpisy, nezastavili sme sa. Máme viac ako 300 organizácií, ktoré podporujú našu kampaň, koordinátorov vo väčšine európskych krajín a dobrovoľníkov, ktorí neúnavne pracujú na uliciach. Je to masívny stroj, ktorý nikdy neodpočíva – neexistujú žiadne skratky. Bolo to veľa bezsenných nocí a odhodlania.
Viac príkladov úspešných kampaní nájdete v úspešných príbehoch 10 európskych iniciatív občanov, ktoré zozbierali viac ako 1 milión overených podpisov.
Otázka: Ako je organizovaná práca v toľkých krajinách? Máte nejaké rady pre ostatných organizátorov o tom, ktorý prístup by mohol fungovať najlepšie?
Nika: Vo väčšine krajín sme organizovaní prostredníctvom národných koordinátorov. Títo úžasní ľudia spájajú občiansku spoločnosť, politiku a jednotlivcov na vnútroštátnej úrovni a organizujú podujatia a momenty na zbieranie podpisov.
„Mojou radou pre ostatných organizátorov je dôverovať sile ľudí!“
Aj keď jeden človek zozbiera len niekoľko podpisov, stále sa to počíta. Tiež odstráňte svoje ego a zamerajte sa na konečný cieľ – dosiahnuť 1 milión podpisov.
Otázka: Mohli by ste opísať svoju fundraisingovú stratégiu? Ako zabezpečujete finančnú podporu potrebnú na realizáciu tejto iniciatívy?
Nika: Spočiatku sme sa priblížili k rôznym základom pre podporu a našťastie sme dostali niektoré. Po prvýkrát však robíme aj veci, ako je predaj tovaru prostredníctvom nášho internetového obchodu. Pomáha to financovať kampaň. Mnohé z našich zdrojov pochádzajú aj z individuálnych darov. Žiadame ľudí, aby prispeli, a každé 5 € alebo 10 € pomáha.
Veríme v silu ľudí. Vieme, že niektorí ľudia nemajú čas zbierať podpisy, ale stále nás môžu finančne podporiť. Pomáha nám to tlačiť materiály, nahrávať videá a viesť kampaň. Náš internetový obchod ponúka reklamný tovar ako tričká a poháre so sloganom „Môj hlas, moja voľba“. Je naozaj výnimočné ísť do iného mesta a vidieť niekoho, kto nosí jedno z našich tričiek. Vytvára zmysel pre komunitu.
Vždy môžete použiť viac finančných prostriedkov, ale je tiež možné, aby sa veci stali s obmedzenými zdrojmi, množstvom energie a bezsennými nocami.
„Mojou radou je mať silnú myšlienku a vec, v ktorú hlboko veríte, pretože to bude najdlhšia kampaň vášho života. Je to nepretržitá kampaň a budete unavení, rovnako ako ľudia okolo vás. Príčina sa vám musí natoľko páčiť, že ste v prípade potreby ochotní pracovať zadarmo.“
Otázka: Ktoré časti práce si vyžadujú najväčšiu časť vášho rozpočtu?
Nika: Najväčšia časť nášho rozpočtu ide na právne zdroje, tlač materiálov, organizovanie podujatí a cestovné výdavky. Plánovali sme vycestovať do rôznych krajín, aby sme zorganizovali spoločné podujatia, čo si vyžaduje finančné prostriedky spolu s právnou podporou potrebnou na riadne vedenie kampane.
Otázka: Akú radu by ste poskytli budúcim organizátorom európskych iniciatív občanov?
Nika: Moja rada pre budúcich organizátorov je nečakať, že to bude jednoduché. Je to neuveriteľne ťažká práca. Musíte myslieť na všetky európske krajiny a rôznych ľudí, ktorých sa to týka. Hoci sme jednou z najrýchlejších iniciatív, pokiaľ ide o zhromažďovanie podpisov, všetko je stále pomalé. Buďte trpezliví a pripravte sa na dlhú a náročnú kampaň!
Sledujte Niku Kovacovú a expertku na získavanie finančných prostriedkov Anne Hardtovú, ako diskutujú o získavaní finančných prostriedkov:
Odoslať komentár
Aby ste mohli pridávať poznámky, musíte sa prihlásiť alebo zaregistrovať.