Nika Kovac jest przedstawicielem europejskiej inicjatywy obywatelskiej „Mój głos, mój wybór”, której celem jest ochrona prawa do bezpiecznej i dostępnej aborcji w całej Unii Europejskiej. W inicjatywie tej wzywa się Komisję Europejską do przedłożenia wniosku w sprawie wsparcia finansowego dla państw członkowskich UE w celu wsparcia dostępności bezpiecznego i bezpłatnego przerwania ciąży dla każdego w Europie, kto nadal nie ma dostępu do bezpiecznej i legalnej aborcji.
Pyt.: W jaki sposób natknęli się Państwo na pomysł zorganizowania europejskiej inicjatywy obywatelskiej?
Nika Kovac: Prowadzę grupę o nazwie Instytut 8 marca, która składa się głównie z młodych kobiet walczących o sprawiedliwość społeczną. W Słowenii udało nam się zmienić kilka ustaw, zbierając podpisy na ulicach.
Kiedy mieszkałem w Stanach Zjednoczonych, decyzja Sądu Najwyższego o unieważnieniu wyroku w sprawie Roe przeciwko Wade (decyzja Sądu Najwyższego z 1973 r., która orzekła, że Konstytucja Stanów Zjednoczonych generalnie chroni prawo do aborcji, Ed.) naprawdę mnie dotknęła. To sprawiło, że ja i jedna z moich najbliższych przyjaciółek, Sarah, zdaliśmy sobie sprawę, że coś podobnego może się zdarzyć w Europie. Zaczęliśmy więc zastanawiać się, w jaki sposób możemy temu zapobiec, i wpadliśmy na pomysł uruchomienia europejskiej inicjatywy obywatelskiej.
„Łączy w sobie wszystko, co kochamy: walcząc o zmiany, wykorzystując środki prawne i demokratyczne, organizując ludzi i budując ruch pełen dobroci i nadziei”.
Europejska inicjatywa obywatelska jest jedynym narzędziem umożliwiającym obywatelom proponowanie zmian w prawie UE. Jest to dla nas sposób na upewnienie się, że głos obywateli jest słyszalny na szczeblu instytucjonalnym.
Pyt.: W ciągu zaledwie kilku miesięcy zebrano już ponad połowę wymaganych podpisów, przekraczając minimalny próg w 10 państwach członkowskich UE. Co było do tej pory kluczem do Twojego sukcesu?
Nika: Kluczem do naszego sukcesu była ciężka praca. Odkąd zaczęliśmy zbierać podpisy, nie zatrzymaliśmy się. Mamy ponad 300 organizacji wspierających naszą kampanię, koordynatorów w większości krajów europejskich i wolontariuszy pracujących niestrudzenie na ulicach. To ogromna maszyna, która nigdy nie odpoczywa – nie ma skrótów. To było wiele nieprzespanych nocy i poświęcenia.
Więcej przykładów udanych kampanii można znaleźć w „Historiach sukcesu” 10 europejskich inicjatyw obywatelskich, w ramach których zebrano ponad milion zweryfikowanych podpisów.
Pyt.: W jaki sposób praca jest organizowana w tak wielu krajach? Czy mają Państwo jakieś rady dla innych organizatorów dotyczące tego, jakie podejście może być najlepsze?
Nika: W większości krajów jesteśmy zorganizowani przez koordynatorów krajowych. Ci niesamowici ludzie łączą społeczeństwo obywatelskie, politykę i jednostki na szczeblu krajowym, organizując wydarzenia i chwile, aby zebrać podpisy.
„Moją radą dla innych organizatorów jest zaufać sile ludzi!”
Nawet jeśli jedna osoba zbierze tylko kilka podpisów, nadal się liczy. Odłóż swoje ego na bok i skup się na ostatecznym celu - zdobyciu miliona podpisów.
Pyt.: Czy mógłbyś opisać swoją strategię pozyskiwania funduszy? W jaki sposób zapewniają Państwo wsparcie finansowe potrzebne do realizacji tej inicjatywy?
Nika: Na początku podchodziliśmy do różnych podstaw wsparcia i na szczęście je otrzymaliśmy. Ale robimy też rzeczy po raz pierwszy, takie jak sprzedaż towarów za pośrednictwem naszego sklepu internetowego. Pomaga to sfinansować kampanię. Wiele naszych zasobów pochodzi również z darowizn indywidualnych. Prosimy ludzi o wniesienie wkładu, a każde 5 lub 10 euro pomaga.
Wierzymy w siłę ludzi. Wiemy, że niektórzy ludzie nie mają czasu na zbieranie podpisów, ale nadal mogą nas wspierać finansowo. Pomaga nam to drukować materiały, nagrywać filmy i prowadzić kampanię. Nasz sklep internetowy oferuje towary związane z kampanią, takie jak koszulki i kubki z hasłem „Mój głos, mój wybór”. Wyjazd do innego miasta i zobaczenie kogoś w jednej z naszych koszulek jest naprawdę wyjątkowy. Tworzy poczucie wspólnoty.
Zawsze można wykorzystać więcej środków, ale można również sprawić, by rzeczy się działy przy ograniczonych zasobach, dużej ilości energii i bezsennych nocach.
„Moją radą jest posiadanie silnego pomysłu i sprawy, w którą głęboko wierzysz, ponieważ będzie to najdłuższa kampania w twoim życiu. To nieustanna kampania, a ty się zmęczysz, podobnie jak ludzie wokół ciebie. Musisz kochać sprawę tak bardzo, że w razie potrzeby jesteś gotów pracować za darmo”.
Pyt.: Które części pracy wymagają największej części budżetu?
Nika: Największa część naszego budżetu przeznaczana jest na zasoby prawne, drukowanie materiałów, organizację wydarzeń i koszty podróży. Planowaliśmy podróżować do różnych krajów, aby organizować wspólne wydarzenia, a to wymaga funduszy, a także wsparcia prawnego niezbędnego do prawidłowego prowadzenia kampanii.
Pyt.: Jakiej rady udzieliłby Pan przyszłym organizatorom europejskich inicjatyw obywatelskich?
Nika: Moja rada dla przyszłych organizatorów brzmi: nie oczekujcie, że będzie to łatwe. To niesamowicie ciężka praca. Trzeba myśleć o wszystkich krajach europejskich i różnych zaangażowanych ludziach. Mimo że jesteśmy jedną z najszybszych inicjatyw pod względem zbierania podpisów, wszystko nadal wydaje się powolne. Bądź cierpliwy i gotowy na długą, pełną wyzwań kampanię!
Zobacz, jak Nika Kovac i ekspert ds. pozyskiwania funduszy Anne Hardt omawiają pozyskiwanie funduszy:
Napisz komentarz
Aby dodać uwagi, należy się uwierzytelnić lub zarejestrować.