Nika Kovac esindab Euroopa kodanikualgatust „Minu hääl, minu valik“, mille eesmärk on kaitsta õigust ohutule ja kättesaadavale abordile kogu Euroopa Liidus. Algatuses palutakse Euroopa Komisjonil esitada ettepanek rahalise toetuse kohta ELi liikmesriikidele, et toetada ohutu ja tasuta raseduse katkestamise kättesaadavust ja juurdepääsetavust kõigile Euroopas, kellel puudub endiselt juurdepääs ohutule ja seaduslikule abordile.
K: Kuidas tulite mõttele korraldada Euroopa kodanikualgatus?
Nika Kovac: Juhin 8. märtsi instituudi nimelist rühma, mis koosneb peamiselt noortest naistest, kes võitlevad sotsiaalse õigluse eest. Sloveenias oleme suutnud muuta mitmeid seadusi, kogudes tänavatel allkirju.
Kui ma elasin USA-s, mõjutas mind tõesti ülemkohtu otsus tühistada Roe vs Wade (kõrgeima kohtu 1973. aasta otsus, mis otsustas, et Ameerika Ühendriikide põhiseadus kaitseb üldiselt õigust abordile, Ed.). See pani mind ja üht mu lähimat sõpra Sarah't mõistma, et Euroopas võib midagi sarnast juhtuda. Niisiis hakkasime mõtlema, kuidas saaksime seda ära hoida, ja tulime välja ideega käivitada Euroopa kodanikualgatus.
„See ühendab kõike, mida me armastame: muutuste eest võitlemine, seaduslike ja demokraatlike vahendite kasutamine, inimeste organiseerimine ning lahkust ja lootust täis liikumise ülesehitamine.“
Euroopa kodanikualgatus on ainus vahend, mis võimaldab kodanikel teha ettepanekuid ELi õiguse muutmiseks. See on meie viis tagada, et kodanike hääli võetakse institutsioonilisel tasandil kuulda.
K: Juba mõne kuuga olete kogunud üle poole vajalikest allkirjadest, ületades miinimumkünnise kümnes ELi liikmesriigis. Mis on seni olnud teie edu võti?
Nika: Meie edu võti on olnud raske töö. Alates allkirjade kogumisega alustamisest ei ole me peatunud. Meil on üle 300 organisatsiooni, kes toetavad meie kampaaniat, koordinaatorid enamikus Euroopa riikides ja vabatahtlikud, kes töötavad väsimatult tänavatel. See on massiivne masin, mis kunagi ei puhka – otseteed puuduvad. On olnud palju unetuid öid ja pühendumist.
Rohkem näiteid edukate kampaaniate kohta leiate kümne Euroopa kodanikualgatuse edulugudest, mis kogusid üle miljoni kontrollitud allkirja.
K: Kuidas on töö korraldatud nii paljudes riikides? Kas teil on nõuandeid teistele korraldajatele selle kohta, milline lähenemisviis võiks kõige paremini toimida?
Nika: Enamikus riikides on meie tegevus korraldatud riiklike koordinaatorite kaudu. Need hämmastavad inimesed ühendavad kodanikuühiskonda, poliitikat ja üksikisikuid riiklikul tasandil, korraldades üritusi ja hetki allkirjade kogumiseks.
„Minu nõuanne teistele korraldajatele on usaldada inimeste võimu!”
Isegi kui üks inimene kogub vaid mõned allkirjad, loeb see ikkagi. Samuti pange oma ego kõrvale ja keskenduge lõppeesmärgile – koguda miljon allkirja.
K: Kas võiksite kirjeldada oma rahakogumisstrateegiat? Kuidas tagate selle algatuse elluviimiseks vajaliku rahalise toetuse?
Nika: Alguses pöördusime toetuse saamiseks erinevate aluste poole ja õnneks saime mõned. Kuid me teeme ka asju esimest korda, näiteks müüme kaupu meie veebipoe kaudu. See aitab kampaaniat rahastada. Paljud meie ressursid tulevad ka individuaalsetest annetustest. Kutsume inimesi üles panustama ja iga 5-10 € aitab.
Me usume inimeste jõusse. Teame, et mõnel inimesel ei ole aega allkirju koguda, kuid nad saavad meid siiski rahaliselt toetada. See aitab meil materjale printida, videoid salvestada ja kampaaniat korraldada. Meie veebipood pakub kampaaniakaupu, nagu T-särgid ja tassid loosungiga „Minu hääl, minu valik“. Väga eriline on minna teise linna ja näha kedagi meie särke kandmas. See loob kogukonnatunde.
Võite alati kasutada rohkem rahalisi vahendeid, kuid asju on võimalik teha ka piiratud ressursside, suure energia ja unetute öödega.
„Minu nõuanne on, et teil oleks tugev idee ja põhjus, millesse te sügavalt usute, sest see on teie elu pikim kampaania. See on pidev kampaania ja sa väsid, nagu ka sind ümbritsevad inimesed. Sa pead seda üritust nii väga armastama, et oled valmis vajaduse korral tasuta töötama.“
K: Millised töövaldkonnad vajavad teie eelarvest kõige suuremat osa?
Nika: Suurim osa meie eelarvest läheb juriidilistele ressurssidele, trükimaterjalidele, ürituste korraldamisele ja reisikuludele. Kavatsesime ühisürituste korraldamiseks reisida erinevatesse riikidesse ja selleks on vaja rahalisi vahendeid koos kampaania nõuetekohaseks läbiviimiseks vajaliku õigusabiga.
K: Millist nõu annaksite tulevastele Euroopa kodanikualgatuste korraldajatele?
Nika: Minu soovitus tulevastele korraldajatele ei ole see, et see oleks lihtne. See on uskumatult raske töö. Peate mõtlema kõigile Euroopa riikidele ja erinevatele asjaga seotud inimestele. Kuigi me oleme üks kiiremaid algatusi allkirjade kogumisel, tundub kõik ikka veel aeglane. Ole kannatlik ja valmis pikaks ja väljakutsuvaks kampaaniaks!
Vaata, kuidas Nika Kovac ja rahakogumise ekspert Anne Hardt arutavad rahakogumist:
- Kategooriad
Kommenteerige
Kommentaaride esitamiseks peate end autentima või registreerima.