Nika Kovac yra Europos piliečių iniciatyvos „Mano balsas, mano pasirinkimas“, kuria siekiama apsaugoti teisę į saugų ir prieinamą abortą visoje Europos Sąjungoje, atstovė. Šia iniciatyva Europos Komisijos prašoma pateikti pasiūlymą dėl finansinės paramos ES valstybėms narėms, kad būtų remiamas saugaus ir nemokamo nėštumo nutraukimo prieinamumas ir pasiekiamumas visiems Europoje, kurie vis dar neturi galimybės saugiai ir teisėtai nutraukti nėštumą.
Klausimas: Kaip kilo idėja organizuoti Europos piliečių iniciatyvą?
Nika Kovac: Kovo 8 d. vadovauju grupei „Institutas“, kurią daugiausia sudaro jaunos moterys, kovojančios už socialinį teisingumą. Slovėnijoje mums pavyko pakeisti keletą įstatymų renkant parašus gatvėse.
Kai aš gyvenau JAV, Aukščiausiojo Teismo sprendimas panaikinti Roe prieš Wade (Aukščiausiojo Teismo sprendimas nuo 1973 m., Kuris nusprendė, kad Jungtinių Valstijų Konstitucija paprastai apsaugo teisę į abortą, Ed.) tikrai paveikė mane. Tai privertė mane ir vieną iš mano artimiausių draugų, Sarah, suprasti, kad kažkas panašaus gali atsitikti Europoje. Taigi, pradėjome galvoti apie tai, kaip galėtume užkirsti tam kelią, ir sugalvojome idėją pradėti Europos piliečių iniciatyvą.
„Ji sujungia viską, ką mylime: kovodami už pokyčius, naudodamiesi teisinėmis ir demokratinėmis priemonėmis, organizuodami žmones ir kurdami gerumo ir vilties kupiną judėjimą.“
Europos piliečių iniciatyva yra vienintelė priemonė, kuria naudodamiesi piliečiai gali siūlyti ES teisės aktų pakeitimus. Tai būdas užtikrinti, kad piliečių balsas būtų išgirstas instituciniu lygmeniu.
Klausimas: Vos per kelis mėnesius jau surinkote daugiau kaip pusę reikiamų parašų, o tai viršija minimalią ribą 10 ES valstybių narių. Kas iki šiol buvo jūsų sėkmės raktas?
Nika: Raktas į mūsų sėkmę buvo sunkus darbas. Nuo tada, kai pradėjome rinkti parašus, nesustojome. Mes turime daugiau nei 300 organizacijų, remiančių mūsų kampaniją, koordinatorius daugelyje Europos šalių ir savanorius, kurie nenuilstamai dirba gatvėse. Tai masyvi mašina, kuri niekada nesiilsi – nėra greitkelių. Tai buvo daug nemigo naktų ir atsidavimo.
Daugiau sėkmingų kampanijų pavyzdžių rasite 10 EPI sėkmės istorijose, kuriose surinkta daugiau kaip 1 mln. patikrintų parašų.
Klausimas: Kaip darbas organizuojamas tiek daug šalių? Ar turite patarimų kitiems organizatoriams, koks metodas galėtų būti tinkamiausias?
Nika: Daugelyje šalių mus organizuoja nacionaliniai koordinatoriai. Šie nuostabūs žmonės jungia pilietinę visuomenę, politiką ir asmenis nacionaliniu lygmeniu, organizuodami renginius ir akimirkas parašams rinkti.
„Mano patarimas kitiems organizatoriams – pasitikėti žmonių galia!“
Net jei vienas asmuo surenka tik kelis parašus, jis vis tiek skaičiuojamas. Be to, atsiribokite nuo savo ego ir sutelkite dėmesį į galutinį tikslą – surinkti 1 mln. parašų.
Klausimas: Ar galėtumėte apibūdinti savo lėšų rinkimo strategiją? Kaip užsitikrinate finansinę paramą, kurios reikia šiai iniciatyvai įgyvendinti?
Nika: Iš pradžių mes kreipėmės į skirtingus paramos pagrindus, ir, laimei, gavome keletą. Tačiau mes taip pat darome pirmą kartą, pavyzdžiui, parduodame prekes mūsų internetinėje parduotuvėje. Tai padeda finansuoti kampaniją. Daugelis mūsų išteklių taip pat gaunami iš individualių aukų. Prašome žmonių prisidėti, o kas 5 ar 10 eurų padeda.
Mes tikime žmonių galia. Žinome, kad kai kurie žmonės neturi laiko rinkti parašų, tačiau jie vis dar gali mus finansiškai paremti. Tai padeda mums spausdinti medžiagą, įrašyti vaizdo įrašus ir vykdyti kampaniją. Mūsų internetinėje parduotuvėje siūloma reklaminių prekių, pavyzdžiui, marškinėlių ir puodelių su šūkiu „Mano balsas, mano pasirinkimas“. Labai svarbu nuvykti į kitą miestą ir pamatyti vieną iš mūsų marškinėlių vilkintį žmogų. Tai sukuria bendruomeniškumo jausmą.
Visada galite panaudoti daugiau lėšų, tačiau taip pat įmanoma, kad viskas vyktų turint ribotus išteklius, daug energijos ir bemieges naktis.
„Mano patarimas – turėti tvirtą idėją ir priežastį, kuria giliai tikite, nes tai bus ilgiausia jūsų gyvenimo kampanija. Kampanijos vyksta be perstojo, ir jūs, kaip ir jus supantys žmonės, pavargsite. Turite taip mylėti šį reikalą, kad prireikus norite dirbti nemokamai.“
Klausimas: Kurioms darbo dalims reikia didžiausios jūsų biudžeto dalies?
Nika: Didžioji mūsų biudžeto dalis skiriama teisiniams ištekliams, spausdinimo medžiagoms, renginių organizavimui ir kelionės išlaidoms. Planavome vykti į įvairias šalis, kad surengtume bendrus renginius, o tam reikia lėšų ir teisinės paramos, būtinos tinkamai vykdyti kampaniją.
Klausimas: Ką patartumėte būsimiems Europos piliečių iniciatyvų organizatoriams?
Nika: Mano patarimas būsimiems organizatoriams yra nesitikėti, kad tai bus lengva. Tai neįtikėtinai sunkus darbas. Turite galvoti apie visas Europos šalis ir įvairius dalyvaujančius žmones. Nors, kalbant apie parašų rinkimą, esame viena iš sparčiausiai įgyvendinamų iniciatyvų, viskas vis dar vyksta lėtai. Būkite kantrūs ir būkite pasiruošę ilgai, sudėtingai kampanijai!
Žiūrėti Nika Kovac ir lėšų rinkimo ekspertė Anne Hardt aptaria lėšų rinkimą:
- Kategorijos
Pateikite komentarą
Norėdami parašyti komentarą turite prisijungti arba prisiregistruoti.