Nika Kovac je zástupkyní evropské občanské iniciativy „Můj hlas, moje volba“, jejímž cílem je chránit právo na bezpečné a dostupné umělé přerušení těhotenství v celé Evropské unii. Tato iniciativa žádá Evropskou komisi, aby předložila návrh finanční podpory členským státům EU na podporu dostupnosti a přístupnosti bezpečného a bezplatného ukončení těhotenství pro každého v Evropě, kdo stále nemá přístup k bezpečnému a legálnímu potratu.
Otázka: Jak jste narazili na myšlenku zorganizovat evropskou občanskou iniciativu?
Nika Kovacová: Vedu skupinu nazvanou Institut 8. března, která se skládá převážně z mladých žen bojujících za sociální spravedlnost. Ve Slovinsku se nám podařilo změnit několik zákonů sběrem podpisů na ulicích.
Když jsem žil v USA, rozhodnutí Nejvyššího soudu zrušit rozsudek Roe v. Wade (rozhodnutí Nejvyššího soudu z roku 1973, které rozhodlo, že ústava Spojených států obecně chrání právo na potrat, Ed.) mě opravdu ovlivnilo. To mě a jednu z mých nejbližších přátel, Sarah, uvědomil, že něco podobného by se mohlo stát v Evropě. Začali jsme tedy přemýšlet o tom, jak bychom tomu mohli zabránit, a přišli jsme s nápadem zahájit evropskou občanskou iniciativu.
„Spojuje vše, co milujeme: boj za změnu, využívání právních a demokratických prostředků, organizování lidí a budování hnutí naplněného laskavostí a nadějí.“
Evropská občanská iniciativa je jediným nástrojem, který občanům umožňuje navrhovat změny právních předpisů EU. Je to pro nás způsob, jak zajistit, aby hlasy občanů byly slyšet na institucionální úrovni.
Otázka: Za pouhých několik měsíců jste již shromáždili více než polovinu potřebných podpisů, což překračuje minimální prahovou hodnotu v 10 členských státech EU. Co bylo klíčem k vašemu dosavadnímu úspěchu?
Nika: Klíčem k našemu úspěchu byla tvrdá práce. Od té doby, co jsme začali sbírat podpisy, jsme nepřestali. Máme více než 300 organizací, které podporují naši kampaň, koordinátory ve většině evropských zemí a dobrovolníky, kteří neúnavně pracují na ulicích. Je to obrovská mašinérie, která nikdy neodpočívá – neexistují žádné zkratky. Bylo to hodně bezesných nocí a obětavosti.
Další příklady úspěšných kampaní najdete v úspěšných příbězích 10 evropských občanských iniciativ, které shromáždily více než 1 milion ověřených podpisů.
Otázka: Jak je práce organizována v tolika zemích? Máte nějakou radu pro ostatní organizátory ohledně toho, jaký přístup by mohl fungovat nejlépe?
Nika: Ve většině zemí jsme organizováni prostřednictvím národních koordinátorů. Tito úžasní lidé propojují občanskou společnost, politiku a jednotlivce na vnitrostátní úrovni a organizují akce a okamžiky za účelem shromáždění podpisů.
„Mou radou pro ostatní organizátory je důvěřovat moci lidí!“
I když jeden člověk shromáždí jen několik podpisů, stále se to počítá. Také odložte své ego stranou a zaměřte se na konečný cíl - dosáhnout 1 milionu podpisů.
Otázka: Můžete popsat svou fundraisingovou strategii? Jak zajišťujete finanční podporu potřebnou k realizaci této iniciativy?
Nika: Zpočátku jsme přistupovali k různým základům pro podporu a naštěstí jsme nějaké dostali. Ale také poprvé děláme věci, jako je prodej zboží prostřednictvím našeho internetového obchodu. To pomáhá financovat kampaň. Mnoho z našich zdrojů pochází také z individuálních darů. Žádáme lidi, aby přispěli, a každých 5 € nebo 10 € pomáhá.
Věříme v sílu lidí. Víme, že někteří lidé nemají čas sbírat podpisy, ale přesto nás mohou finančně podpořit. To nám pomáhá tisknout materiály, nahrávat videa a spustit kampaň. Náš internetový obchod nabízí reklamní předměty kampaně, jako jsou trička a šálky se sloganem „Můj hlas, moje volba“. Je opravdu zvláštní jít do jiného města a vidět někoho, kdo má na sobě jedno z našich triček. Vytváří pocit sounáležitosti.
Vždy můžete použít více finančních prostředků, ale je také možné, aby se věci staly s omezenými zdroji, velkým množstvím energie a bezesnými nocemi.
„Moje rada je mít silnou myšlenku a věc, v kterou hluboce věříte, protože to bude nejdelší kampaň vašeho života. Je to nepřetržitá kampaň a budete unaveni, stejně jako lidé kolem vás. Tuto věc musíte milovat natolik, že jste ochotni v případě potřeby pracovat zadarmo.“
Otázka: Které části práce vyžadují největší část vašeho rozpočtu?
Nika: Největší část našeho rozpočtu jde na právní zdroje, tiskoviny, pořádání akcí a cestovní výdaje. Plánovali jsme cestovat do různých zemí, abychom uspořádali společné akce, což vyžaduje finanční prostředky spolu s právní podporou nezbytnou k řádnému vedení kampaně.
Otázka: Jakou radu byste dal budoucím organizátorům evropských občanských iniciativ?
Nika: Moje rada pro budoucí organizátory je nečekat, že to bude snadné. Je to neuvěřitelně tvrdá práce. Musíte myslet na všechny evropské země a různé zúčastněné osoby. I když jsme jednou z nejrychlejších iniciativ, pokud jde o shromažďování podpisů, vše se stále zdá pomalé. Buďte trpěliví a připravte se na dlouhou a náročnou kampaň!
Podívejte se, jak Nika Kovac a expertka na fundraising Anne Hardt diskutují o fundraisingu:
Připojit komentář
Chcete-li vkládat připomínky, musíte provést ověření identity nebo se zaregistrovat.