Направо към основното съдържание
Форум на Европейската гражданска инициатива

Реформа на ЕГИ: осезаемо подобрение

Актуализирано на: 12/02/2019

Почти седем години след въвеждането на Европейската гражданска инициатива (ЕГИ) беше договорено, че ако не бъде реформирана, тя ще стане остаряла. През изминалата година Брюксел непрекъснато увери организаторите на гражданското общество и европейските граждани в намерението им да го подобрят. Естествено по пътя има прегради. Процесът на реформи и предложението за обща реформа обаче показват, че намерението на Комисията, Съвета и Парламента е ЕГИ да предприеме стъпка в правилната посока.

Първо, реформата е насочена към преодоляване на значителните бюрократични пречки и технически дефицити, критикувани от потребителите и НПО. Комисията ще поеме отговорността за превода на текстовете на предложените инициативи. Инициативите вече могат да бъдат частично регистрирани. Техническите и правните изисквания за събиране на подписи ще бъдат хармонизирани и ще станат по-малко обременяващи, а организаторите ще разполагат с по-голяма защита по отношение на рисковете, свързани с отговорността.

Второ, реформата въвежда и потвърждава вече съществуващия и функциониращ форум на Европейската гражданска инициатива — онлайн платформата за сътрудничество, която предлага подкрепа на гражданите при организирането на инициативи.

Трето, ще има по-широк процес на изслушване и Европейският парламент ще играе по-голяма роля. Например той измени своя процедурен правилник, за да гарантира провеждането на публични парламентарни пленарни разисквания по успешни инициативи. Като цяло реформата ще бъде осезаемо подобрение и гражданите ще могат по-лесно да включват въпроси в политическия дневен ред.

Европейската гражданска инициатива (ЕГИ) е (постепенно) отворена за младите хора

Макар и не толкова широкообхватна, колкото в предложението на Комисията, ЕГИ ще бъде отворена за младите хора. Държавите членки ще бъдат свободни да намалят възрастта за участие от 18 на 16 години. Тази привидно малка стъпка би могла да доведе до голяма промяна, като насърчи по-голямо участие на младите хора на европейско равнище.

Това със сигурност е стъпка в правилната посока. Както показахме в своя обзор на политиката: ако възнамерявате да направите Европейския съюз по-удобен за гражданите и да противодействате на скептицизма на ЕС, трябва да повишите участието на младите хора. Проучванията на ЕС показват, че младите граждани на ЕС са твърд поддръжник на европейската идея. Въпреки това избирателната активност на младите хора в изборите за Европейски парламент намаля драстично, което прави още по-важно ЕС да се справи с това предизвикателство. Сега е време държавите членки да предприемат действия.

Quo vadis EU участие?

По-голямо участие на гражданите, по-голямо участие на младите хора... за ЕС, тази реформа би могла да отбележи началото на все повече отваряне и да се помисли повече за нови форми на гражданско участие. В крайна сметка може да се появи нова „архитектура на участие“, която да предостави на гражданите на ЕС достъп до други форми на участие. В тези времена на нарастващ национализъм те със сигурност са необходими.

Автори

Д-р Dominik Hierlemann

Dominik Hierlemann е старши експерт в Bertelsmann Stiftung и ръководител на проекта „Участие в Европа“. Лектор за нови методи за гражданско участие в Университета в Констанц в Германия.

Christian Huesmann е ръководител на проект в програмата „Бъдещето на демокрацията“ на Bertelsmann Stiftung.

Оставете коментар

За да можете да добавяте коментари, трябва да влезете в системата или да се регистрирате.
Отказ от отговорност: мненията, споделени във Форума на ЕГИ, изразяват единствено гледната точка на техните автори и по никакъв начин не може да се смята, че изразяват позицията на Европейската комисия или Европейския съюз.