Přejít na hlavní obsah
Fórum evropské občanské iniciativy

Reforma evropské občanské iniciativy: hmatatelné zlepšení

Datum aktualizace: 12/02/2019

Téměř sedm let po zavedení evropské občanské iniciativy bylo dohodnuto, že pokud nebude reformována, stane se zastaralou. Brusel v uplynulém roce neustále ujišťoval organizátory občanské společnosti a evropské občany o tom, že mají v úmyslu jej zlepšit. Na cestě přirozeně existovaly strmé bariéry. Reformní proces a společný návrh reformy však ukazují, že záměrem Komise, Rady a Parlamentu je, aby evropská občanská iniciativa učinila krok správným směrem.

Zaprvé reforma řeší značné byrokratické překážky a technické nedostatky kritizované uživateli a nevládními organizacemi. Komise převezme odpovědnost za překlad znění navrhovaných iniciativ. Iniciativy mohou být nyní částečně zaregistrovány. Technické a právní požadavky na sběr podpisů budou harmonizovány a budou méně zatěžující a organizátoři budou mít větší ochranu, pokud jde o rizika související s odpovědností.

Za druhé, reforma zavádí a potvrzuje již existující a fungující Fórum evropské občanské iniciativy, což je online platforma pro spolupráci, která nabízí podporu občanům při organizování iniciativ.

Zatřetí bude probíhat širší proces slyšení a Evropský parlament bude hrát významnější úlohu. Například změnila svůj jednací řád tak, aby bylo zajištěno, že se o úspěšných iniciativách budou konat veřejné parlamentní rozpravy na plenárním zasedání. Celkově bude reforma hmatatelným zlepšením a občané budou moci snadněji zařazovat otázky do politického programu.

Evropská občanská iniciativa se (postupně) otevírá mladým lidem

Ačkoli evropská občanská iniciativa nebude tak daleko, jak je uvedeno v návrhu Komise, bude otevřena mladým lidem. Členské státy budou mít možnost snížit věkovou hranici účasti z 18 na 16 let. Tento zdánlivě malý krok by mohl přinést velkou změnu tím, že by podpořil větší účast mladých lidí na evropské úrovni.

To je jistě krok správným směrem. Jak jsme ukázali v našem politickém pokynu: pokud máte v úmyslu učinit Evropskou unii vstřícnější vůči občanům a bojovat proti skepsi EU, musíte zvýšit zapojení mladých lidí. Průzkumy EU ukazují, že mladí občané EU jednoznačně podporují evropskou myšlenku. Volební účast mladých lidí ve volbách do Evropského parlamentu však dramaticky poklesla, a proto je o to důležitější, aby EU tuto výzvu řešila. Nyní nastal čas, aby členské státy jednaly.

Quo vadis účasti EU?

Větší účast občanů, větší účast mladých lidí... pro EU by tato reforma mohla znamenat začátek většího otevření se a více se zamyslet nad novými formami účasti občanů. V konečném důsledku může vzniknout nová „architektura účasti“, která občanům EU umožní přístup k jiným formám účasti. V době rostoucího nacionalismu jsou jistě zapotřebí.

Přispěvatelé

Dr. Dominik Hierlemann

Dominik Hierlemann je odborníkem na Bertelsmann Stiftung a vedoucím projektu „Participation in Europe“. Přednáší nové metody účasti občanů na univerzitě v Konstanz v Německu.

Christian Huesmann je projektovým manažerem v rámci programu „Budoucnost demokracie“ Bertelsmanna Stiftunga.

Připojit komentář

Chcete-li vkládat připomínky, musíte provést ověření identity nebo se zaregistrovat.
Prohlášení o vyloučení odpovědnosti: Vyjádření uvedená na Fóru evropské občanské iniciativy odrážejí pouze názory jejich autorů a nelze je v žádném případě považovat za vyslovení postoje Evropské komise nebo Evropské unie.