Направо към основното съдържание
Форум на Европейската гражданска инициатива

Първият по рода си Ден на ЕГИ в областта на цифровите технологии отбелязва постиженията, очертава необходимостта от подобрение

Актуализирано на: 20/07/2021

Денят на ЕГИ, организиран ежегодно от Европейския икономически и социален комитет, обединява нови активисти и дългогодишни застъпници на Европейската гражданска инициатива. При нормални обстоятелства на 3 юни 2021 г. ще бъдат резервирани влакове, полети и конферентни зали в Европейския икономически и социален комитет (ЕИСК). Тази година обаче Денят на ЕГИ се проведе изцяло онлайн. За 10-ото издание на проявата участниците и ораторите направиха критичен преглед на списъка на постиженията на ЕГИ, както и разгледаха пречките и възможностите за подобрение, като например нейното политическо въздействие и стойността ѝ за европейската демокрация.

Democracy International, European Citizen Action Service, The ECI Campaign, Bertelsmann Stiftung и Европейският комитет на регионите са постоянни партньори на проявата и имах честта да модерирам откриването на сесията на високо равнище от името на Democracy International и постоянните партньори. Тазгодишното откриване включваше Криста Швенг, председател на Европейския икономически и социален комитет, и Педру Силва Перейра, заместник-председател на Европейския парламент, отговарящ за европейската демокрация и ЕГИ. Вера Йоурова, заместник-председател на Европейската комисия, отговарящ за ценностите и прозрачността, изпрати видео послание.

ECI day2

Кредит: ЕИСК 2021 Г.

Ораторите обсъдиха развитието на ЕГИ от стартирането ѝ през 2012 г. насам с акцент върху въздействието на инициативите, вдъхновявайки тазгодишния Ден на ЕГИ „Овластяване на гражданите да окажат въздействие върху бъдещето на Европа“. Първите два законодателни акта, мотивирани от ЕГИ, влязоха в сила през 2021 г.: Директивата за питейната вода, повлияна от инициативата „Право на вода „(Right2Water), и прозрачността на оценката на ЕС на риска в Регламента за хранителната верига, която е продължение на инициативата „Забрана на глифозата“. Въпреки че тази година друга успешна инициатива Minority Safepack не получи положителен отговор от Комисията, г-жа Schweng повтори, че е необходимо да се засили диалогът и Комисията да обясни подробно причините, поради които не предприема действия.

Инициативите обаче все още могат да вдъхновят законодателството на ЕС в бъдеще, независимо дали са успешни или не. С Единния комуникационен акт за премахване на таксите за роуминг, приет през 2012 г., който не постигна успех по отношение на подписите, задейства законодателството на ЕС, което влезе в сила през 2017 г. и служи като чудесен пример за това как идеите на гражданите могат да окажат политическо въздействие върху бъдещето на Европа. Г-жа Йоурова също призна това във видео изявлението си, като призна, че е необходимо време, за да се реализират осезаемите резултати от инициативите поради естеството на процеса на вземане на решения в ЕС, но че различни елементи от тези инициативи получиха и незаконодателни последващи действия.

Г-н Silva Pereira приветства положителното развитие на правилата на ЕГИ, включително опростяването и гъвкавостта при подписването и стартирането на ЕГИ. Както г-жа Schweng, така и г-н Silva Pereira се съгласиха, че новият регламент предлага повече възможности, а г-жа Schweng посочи по-специално как по-дългият период на разглеждане от 3 до 6 месеца предоставя възможност за провеждане на по-широки дебати по инициативите. Въпреки това г-н Silva Pereira изрази неудовлетворение от броя на успешните инициативи и повтори, че успешните ЕГИ трябва да се приемат сериозно и да види подходящи последващи действия.

Междувременно инициативата End the Cage Age получи отговор от Комисията, която обяви положително, че ЕС ще приеме предложението на инициативата и ще се ангажира да прекрати отглеждането в клетки. До края на 2023 г. ще бъде представено законодателно предложение за постепенно премахване и в крайна сметка забрана на използването на клетки за всички селскостопански животни, посочени в инициативата. Това е положителна стъпка напред за ЕГИ и ясно указание за това къде инициативите могат да окажат пряко въздействие върху политиката!

Все още е необходим допълнителен диалог в рамките на ЕГИ, за да се укрепи връзката между организаторите и институциите на ЕС. По време на дискусионната дискусия попитах ораторите за това кои са по-нататъшните начини за диалог, на които те отговориха, че участието на националните парламенти е един от начините за започване на диалог, който може да доведе до по-голямо въздействие на инициативата. Друго предложение за подобряване на диалога е организаторите да бъдат включени в по-голяма степен в дейностите на Комисията в областта на тяхната ЕГИ, след като Комисията даде първоначалното си становище. Освен това дебатите относно ЕГИ в Европейския парламент придават по-голяма видимост и политическо значение на инициативите.

По въпросите, свързани с ролята на ЕГИ в Конференцията за бъдещето на Европа, г-жа Швенг се съгласи, че Конференцията следва да направи оценка на наличните възможности за участие на гражданите на ЕС, включително ЕГИ, и дали е необходимо тя да бъде подобрена или да се добавят допълнителни инструменти.

Като цяло откриването на 10-ото издание на Деня на ЕГИ даде възможност на приятелите на ЕГИ заедно с ключови членове от институциите на ЕС да разгледат и разгледат успехите на ЕГИ, включително новия регламент за ЕГИ и новото законодателство на ЕС, вдъхновено от ЕГИ, неуспехите на ЕГИ, включително липсата на осведоменост и липсата на политическо въздействие, както и пътят напред, включително Конференцията за бъдещето на Европа. Участниците и ораторите са съгласни: ЕГИ ще изисква още по-големи инвестиции в бъдеще, за да се справи със слабостите си по отношение на политическото въздействие и осведомеността и да засили силните си страни на участието на гражданите в ЕС.

Очакваме отново да се срещнем лично през следващата година по повод 10-ата годишнина на ЕГИ!

Всички доклади и презентации от Деня на ЕГИ през 2021 г. са публикувани тук.

Daniela

Автори

Daniela Vancic

Даниела Ванчич е мениджър европейски програми в Democracy International — неправителствена организация, която насърчава по-активното участие на гражданите във вземането на политически решения и има опит с европейската гражданска инициатива от създаването на инструмента. Даниела има четиригодишен опит в организирането на кампании и мрежи, като през последните три години тя провежда европейските кампании на Democracy International. Даниела работи активно по Европейската гражданска инициатива — от предлагането на кампании и съвети за набиране на средства на организаторите, до застъпването за по-стриктно прилагане на регулирането на инструмента, до повишаването на осведомеността на гражданите за него.

Оставете коментар

За да можете да добавяте коментари, трябва да влезете в системата или да се регистрирате.
Отказ от отговорност: мненията, споделени във Форума на ЕГИ, изразяват единствено гледната точка на техните автори и по никакъв начин не може да се смята, че изразяват позицията на Европейската комисия или Европейския съюз.