Przejdź do treści głównej
Forum europejskiej inicjatywy obywatelskiej

Pierwszy w historii cyfrowy Dzień Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej obchodzi osiągnięcia, wskazuje na potrzebę poprawy

Data aktualizacji: 20 July 2021

W Dniu Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej, organizowanym co roku przez Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny, uczestniczą nowi działacze i długoterminowi obrońcy europejskiej inicjatywy obywatelskiej. W normalnych okolicznościach 3 czerwca 2021 r. zostaną zarezerwowane pociągi, loty i sale konferencyjne w Europejskim Komitecie Ekonomiczno-Społecznym (EKES). W tym roku Dzień Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej odbył się jednak całkowicie online. Podczas 10. edycji wydarzenia uczestnicy i prelegenci krytycznie zapoznali się z listą osiągnięć europejskiej inicjatywy obywatelskiej, a także rozważyli trudności i możliwości poprawy, takie jak jej wpływ polityczny i wartość dla demokracji europejskiej.

Demokracja International, European Citizen Action Service, The ECI Campaign, Bertelsmann Stiftung oraz Europejski Komitet Regionów są stałymi partnerami tego wydarzenia i miałem zaszczyt moderować sesję inauguracyjną wysokiego szczebla w imieniu Democracy International i stałych partnerów. W tegorocznej sesji inauguracyjnej udział wzięli Christa Schweng, przewodnicząca Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego, oraz Pedro Silva Pereira, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego odpowiedzialny za demokrację europejską i europejską inicjatywę obywatelską. Věra Jourová, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej odpowiedzialna za wartości i przejrzystość, przekazała nagranie wideo.

ECI day2

Kredyt: EKES 2021

Prelegenci zastanowili się nad rozwojem europejskiej inicjatywy obywatelskiej od czasu jej uruchomienia w 2012 r., koncentrując się na wpływie inicjatyw, inspirując tegoroczny Dzień Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej pod hasłem „Wzmocnienie pozycji obywateli w zakresie wpływu na przyszłość Europy”. W 2021 r. weszły w życie dwa pierwsze akty prawne motywowane europejskimi inicjatywami obywatelskimi: dyrektywa w sprawie wody pitnej, na którą wpływ miała inicjatywa Right2Water, oraz przejrzystość unijnej oceny ryzyka w rozporządzeniu w sprawie łańcucha żywnościowego, która jest kontynuacją inicjatywy na rzecz zakazu stosowania glifosatu. Podczas gdy inna udana inicjatywa Minority Safepack nie otrzymała w tym roku pozytywnej odpowiedzi ze strony Komisji, Christa Schweng powtórzyła, że istnieje potrzeba wzmocnienia dialogu, a Komisja powinna dokładnie wyjaśnić powody niepodjęcia działań.

Inicjatywy mogą jednak nadal stanowić inspirację dla prawodawstwa UE w przyszłości, niezależnie od tego, czy odniosą one sukces, czy też nie. Wprowadzona w 2012 r. ustawa o jednolitej taryfie komunikacyjnej w sprawie zniesienia opłat roamingowych, która nie okazała się skuteczna pod względem podpisów, uruchomiła prawodawstwo UE, które weszło w życie w 2017 r. i stanowi wspaniały przykład tego, w jaki sposób pomysły obywateli mogą mieć wpływ polityczny na przyszłość Europy. Věra Jourová również uznała to w swoim oświadczeniu wideo, przyznając, że osiągnięcie konkretnych rezultatów inicjatyw wymaga czasu ze względu na charakter procesu decyzyjnego UE, ale różne elementy takich inicjatyw zostały podjęte również w następstwie działań nieustawodawczych.

Silva Pereira z zadowoleniem przyjął pozytywne zmiany w przepisach dotyczących europejskiej inicjatywy obywatelskiej, w tym uproszczenie i elastyczność w podpisywaniu i uruchamianiu europejskiej inicjatywy obywatelskiej. Zarówno Christa Schweng, jak i Silva Pereira zgodzili się, że nowe rozporządzenie stwarza więcej możliwości, a Christa Schweng przedstawiła w szczególności, w jaki sposób dłuższy okres rozpatrywania wniosków z 3 do 6 miesięcy umożliwia przeprowadzenie szerszej debaty na temat inicjatyw. Silva Pereira wyraził jednak niezadowolenie z liczby udanych inicjatyw i powtórzył, że udane europejskie inicjatywy obywatelskie muszą być traktowane poważnie i należy podjąć odpowiednie działania następcze.

W międzyczasie inicjatywa „End the Cage Age” otrzymała odpowiedź od Komisji, która z zadowoleniem ogłosiła, że UE zaakceptuje propozycję tej inicjatywy i zobowiąże się do zaprzestania chowu klatkowego. Do końca 2023 r. zostanie przedłożony wniosek ustawodawczy mający na celu stopniowe wycofanie, a ostatecznie zakaz stosowania klatek w odniesieniu do wszystkich zwierząt gospodarskich wymienionych w inicjatywie. Jest to pozytywny krok naprzód dla europejskiej inicjatywy obywatelskiej i wyraźne wskazanie, gdzie inicjatywy mogą mieć bezpośredni wpływ na politykę!

Dalszy dialog w ramach europejskiej inicjatywy obywatelskiej jest nadal konieczny, aby wzmocnić powiązania między organizatorami a instytucjami UE. Podczas dyskusji panelowej zapytałem mówców o dalsze możliwości dialogu, na które odpowiedzieli, że zaangażowanie parlamentów narodowych jest jedną z możliwości otwarcia dialogu, co może doprowadzić do większego oddziaływania inicjatywy. Inna propozycja usprawnienia dialogu polega na większym zaangażowaniu organizatorów w działania Komisji prowadzone w dziedzinie ich europejskiej inicjatywy obywatelskiej, po tym jak Komisja wyda wstępną opinię. Ponadto debaty nad europejską inicjatywą obywatelską w Parlamencie Europejskim zwiększają widoczność inicjatyw i ich znaczenie polityczne.

W kwestiach dotyczących roli europejskiej inicjatywy obywatelskiej w konferencji w sprawie przyszłości Europy Christa Schweng zgodziła się, że konferencja powinna ocenić dostępne opcje udziału obywateli UE, w tym europejską inicjatywę obywatelską, oraz czy istnieje potrzeba jej udoskonalenia lub dodania dodatkowych narzędzi.

Ogólnie rzecz biorąc, podczas sesji inauguracyjnej 10. edycji Dnia Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej przyjaciele europejskiej inicjatywy obywatelskiej wraz z kluczowymi członkami instytucji UE spotkali się w celu dokonania przeglądu i przeanalizowania sukcesów europejskiej inicjatywy obywatelskiej, w tym nowego rozporządzenia w sprawie europejskiej inicjatywy obywatelskiej i nowego prawodawstwa UE inspirowanego europejskimi inicjatywami obywatelskimi, komplikacji europejskiej inicjatywy obywatelskiej, w tym braku świadomości i wpływu politycznego, a także przyszłej drogi, w tym konferencji w sprawie przyszłości Europy. Uczestnicy i prelegenci zgadzają się: Europejska inicjatywa obywatelska będzie wymagała jeszcze większych inwestycji w przyszłości, aby zaradzić słabościom związanym z oddziaływaniem politycznym i świadomością polityczną oraz wzmocnić mocne strony uczestnictwa obywateli w UE.

Z niecierpliwością oczekujemy, że w przyszłym roku spotkamy się osobiście z dziesiątą rocznicą europejskiej inicjatywy obywatelskiej!

Wszystkie sprawozdania i prezentacje z Dnia Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej 2021 są publikowane tutaj.

Daniela

Autorzy

Daniela Vancic

Daniela Vancic jest kierowniczką programu europejskiego w Democracy International, organizacji pozarządowej promującej większy udział obywateli w podejmowaniu decyzji politycznych. Ma doświadczenie w pracy na rzecz europejskiej inicjatywy obywatelskiej od czasu jej powstania. Daniela ma cztery lata doświadczenia w budowaniu kampanii i sieci, a od trzech lat prowadzi kampanie europejskie organizowane przez Democracy International. Daniela intensywnie pracowała nad europejską inicjatywą obywatelską, począwszy od oferowania organizatorom kampanii i pozyskiwania funduszy, po opowiadanie się za ściślejszym wdrożeniem rozporządzenia w sprawie tego narzędzia, a skończywszy na poprawie znajomości tego narzędzia wśród obywateli.

Napisz komentarz

Aby dodać uwagi, należy się uwierzytelnić lub zarejestrować.