Направо към основното съдържание
Форум на Европейската гражданска инициатива

Поуки от осемгодишния опит на Европейската гражданска инициатива

Автор: Forum Team |
Актуализирано на: 02/04/2020 |
Брой прегледи: 2014

Какви са поуките от осемгодишния опит на Европейската гражданска инициатива, която може да вдъхнови и да информира други граждански инициативи за демокрация на местно, национално и/или европейско равнище?  

Моля, споделете мнението си по тази идея.

 

0
Глас

Оставете коментар

За да можете да добавяте коментари, трябва да влезете в системата или да се регистрирате.

Коментари

Inactive user | 30/04/2020

През първите години от съществуването си европейската гражданска инициатива е в процес на дефиниране. Мисля, че той също така става все по-конкретен по отношение на целите, които той може да служи като инструмент за участие в списъка на каналите за определяне на програми на ЕС. Ясно е, че ЕГИ не е инструмент за извършване на бързи промени. Това е дълъг процес и предимството му е, че организаторите и институциите разполагат с достатъчно време, за да се опознаят, да направят кръстосана проверка на целите си и да се подготвят за евентуална промяна. ЕГИ може да доведе до задълбочен компромис по различни правни въпроси, ако бъде достигнат пълният му потенциал и ако се тълкува като положителен инструмент в законодателния жизнен цикъл. Основното ми наблюдение е още едно, повече от гледна точка на меката компетентност. Щастлив съм да наблюдавам ЕГИ от институционална гледна точка от първите години насам. Винаги е било ясно, че гражданската инициатива принадлежи на гражданите по име и по подразбиране, но гражданите не действат по никакъв начин. Те също така избират този инструмент за оказване на влияние, въздействие, повишаване на интереса и за постигането му, от множество различни заинтересовани страни, от които се нуждаят, за да проявят интерес и подкрепа. Ето защо основната ми поука, научена в този коментар, ще бъде „сътрудничество“. Въпреки че ЕГИ принадлежи на гражданите на ЕС, които са литературни, означава, че все още съществуват възможности за подобрение от гледна точка на сътрудничеството между самите институции, между организациите на гражданското общество, между организаторите на ЕГИ и между националните правителства. В зависимост от компетентността институциите искат да направят видим техния собствен начин за подкрепа на ЕГИ, организациите на гражданското общество искат да докажат на своите членове собствените си индивидуални вноски и т.н., но истинският факт е, че ЕГИ може да бъде успешна само ако тези отделни граждани, които вярват в тяхната кауза, получават една и съща помощ, независимо от първоначалния контакт, към който се обръщат. Що се отнася до институционалната страна, нещата се подобряваха — създадохме междуинституционална мрежа от администратори на ЕГИ, за да обменяме редовно информация, но тя е само малка. Забелязвам, че от страна на гражданското общество също се стига до по-задълбочено разбиране на стойността на сътрудничеството, тъй като фактът е, че нито една организация не може да помогне за всички европейски граждански инициативи. Активните граждани предприемат действия навсякъде, но откриват по-кратки или по-дълги начини за намиране на контакт с ЕГИ в рамките на институцията, мрежите за ЕГИ или форума за ЕГИ. Затова извлечените от мен поуки (и моето желание) за ЕГИ са по-широко и прозрачно сътрудничество и гъста мрежа от ЕГИ с цел насърчаване на активното и добре осведомено гражданство.

Inactive user | 12/05/2020

Отлична работа на Анна, която подчертава значението на сътрудничеството и ролята, която ЕГИ играе за сближаването на гражданите и институциите. Дългосрочните ползи от ЕГИ понякога се пропускат като бавни политически колела на европейския ред. ЕГИ е важна, но само една част от начините, по които гражданите могат да се опитат да повлияят на политиката в ЕС. Едно нещо, което ще добави, е, че ЕС все още се нуждае от повече точки за контакт и средства за оказване на влияние върху гражданите. Това ще помогне за изграждането на мрежата на Европейската гражданска инициатива. Нови демократични възможности — прегледи на гражданската инициатива, по-засилен процес на консултации, граждански събрания и т.н. — могат да се използват и надграждат върху ЕГИ. Установяването на връзка между ЕГИ и консултациите на ЕС би било добра следваща стъпка. Има ли други приоритети?

Inactive user | 12/05/2020

Една точка за обучение (или още едно напомняне) от опита с ЕГИ е доколко важни са държавите членки. Пример за това е, че Франция премахна своите обременяващи изисквания в края на миналата година, което оказа голямо въздействие върху ЕГИ в тази страна. Все още има и други подобрения, които държавите членки биха могли да направят по отношение на управлението на ЕГИ, и също така трябва да направят много по-положително популяризиране на ЕГИ. Предприети са стъпки на равнището на държавите членки, но за да може ЕГИ да реализира потенциала си, тя не е само институциите на ЕС, които трябва да продължат да развиват своя подход. По-важно е държавите членки да приемат изцяло и да популяризират ЕГИ.

Inactive user | 30/12/2020

Европейската гражданска инициатива може да бъде по-лесна за разглеждане на местни инициативи — службата за общинската инициатива

0

Отказ от отговорност: мненията, споделени във Форума на ЕГИ, изразяват единствено гледната точка на техните автори и по никакъв начин не може да се смята, че изразяват позицията на Европейската комисия или Европейския съюз.