Prejsť na hlavný obsah
Fórum európskej iniciatívy občanov

Zapojenie národných občianskych platforiem môže podporiť zapojenie občanov do európskych iniciatív občanov

Dátum aktualizácie: 08 March 2021

Práca v oblasti občianskych technológií už viac ako päť rokov mi poskytla dostatok príležitostí zamyslieť sa nad motiváciou ľudí angažovať sa, voliť a vyjadrovať svoj postoj rôznymi digitálnymi a nedigitálnymi prostriedkami. Keď sa objavia diskusie o nevyužitom potenciáli angažovania sa na úrovni EÚ, dostatok ľudí často naznačuje, že motivácia aktívneho občana EÚ s najväčšou pravdepodobnosťou vychádza z jeho vlastných skúseností s miestnymi demokratickými cvičeniami, či už v ich krajine alebo meste, alebo dokonca na ulici, na ktorej žijú.

Táto teória, ktorá ešte nie je dokázaná, naznačuje, že ak sa ľudia cítia byť schopní zmeniť alebo ovplyvniť veci, ktoré sú v ich blízkosti, budú sa cítiť schopní vyjadriť svoj postoj k otázkam a politikám súvisiacim s Európou. Napríklad vyjadriť svoje názory na poľnohospodárstvo šetrné voči včelám alebo zákaz praktík hromadného biometrického sledovania. Obe európske iniciatívy občanov sú v súčasnosti aktívne v procese zberu podpisov spolu s dvanástimi ďalšími.   

Všetko to ma viedlo k otázke – mohli by mať zlyhania miestneho občianskeho aktivizmu vplyv na našu angažovanosť v otázkach, ktoré sú od nás oveľa vzdialenejšie, na úrovni EÚ?

Motivácia na účasť

V záujme trochu ďalšieho riešenia možného vzťahu medzi rôznymi úrovňami zapojenia by bolo užitočné pozrieť sa na všeobecnú motiváciu a faktory, ktoré prispievajú k aktivizmu ľudí. Akademickí pracovníci navrhujú niekoľko faktorov, ktoré prispievajú k ochote ľudí zapojiť sa do vytvárania a prerozdeľovania verejných statkov, vrátane vyjadrenia ich politického názoru na konkrétne otázky. Po prvé, rôzne komunity a siete, ku ktorým jednotlivec prirodzene patrí (napr. narodením v konkrétnej rodine) alebo dobrovoľne (napr. univerzita alebo náboženská komunita), môžu ovplyvniť motiváciu a odhaľovať viac možností, aby osoba vyjadrila svoj názor alebo sa pokúsila ovplyvniť rozhodnutia, ako zdôraznil lotyšský výskumný pracovník J. Nikisins vo svojej štúdii z roku 2019 s názvom Individuálne a kolektívne zapojenie do riešenia problémov relevantných pre komunitu a spoločnosť.

Ďalším prístupom k pochopeniu motivácie aktivizmu, ktorý navrhol J. Nikisins, je, že ľudia konajú a snažia sa dosiahnuť zmenu vo svojom bezprostrednom alebo širšom susedstve v reakcii na problém alebo novú potrebu, ktorá sa týka jednotlivca ako zástupcu sociálnej skupiny. Ľudia sa v podstate stávajú aktívni tam, kde pociťujú priepasť medzi želanou a skutočnou situáciou a nespokojnosť, ktorú prináša. 

Všimol som si však, že žiadna z týchto teórií nenaznačuje široké rozdelenie medzi aktivizmom na rôznych úrovniach a na rôznych úrovniach. Posilňujú len univerzálne motivačné faktory, ktoré ľuďom umožňujú zaangažovať sa. Nezáleží na tom, či má obhajovať práva ľudí v určitej obci alebo v regióne, v ktorom žijú. Nemusí ísť nevyhnutne o minulé miestne skúsenosti osoby. Ide skôr o všeobecnú motiváciu zapojiť sa v záujme zmeny vecí k lepšiemu. 

Ak sa osoba nejakým spôsobom cíti impulzom na občiansky aktivizmus, môže tak urobiť aj na úrovni EÚ alebo na celosvetovej úrovni. Samozrejme, vždy závisí od konkrétnej formy aktivizmu, keďže niektoré z nich môžu znamenať obetovanie osobných zdrojov osoby, ako je čas alebo dokonca peniaze. Nedisponovanie týmito zdrojmi môže byť prekážkou pre ďalšie zapojenie sa do občianskych aktivít. Ďalším pomerne dôležitým je nedostatok informácií o súčasných politických otázkach týkajúcich sa konkrétnych skupín alebo spoločnosti a o možnostiach zapojiť sa do diskusií o nich. 

Manabals

Posunúť otázky EÚ na miestnu úroveň

Keď sa pozrieme na európsku iniciatívu občanov, ktorá je osobitnou formou aktivizmu občanov na úrovni EÚ, otázky prístupnosti a dosahu vždy znepokojujú EÚ a občiansku spoločnosť Európy. 

A otázka, ako zlepšiť efektívnosť a dosah európskej iniciatívy občanov, nebola nikdy naliehavejšia ako v súčasnosti, keď Európa zúfalo hľadá viac spôsobov, ako sa priblížiť k svojim občanom.

Jedným zo spôsobov, ako by prenos informácií mohol fungovať efektívnejšie, by bol prístup zdola nahor, ktorým by sa všetky informácie o európskych iniciatívach občanov poskytovali predovšetkým prostredníctvom národných občianskych platforiem. Z technického hľadiska by to znamenalo mať veľmi dobre fungujúce a spoľahlivé vnútroštátne platformy v každom členskom štáte EÚ, pričom by sa k nim pridal európsky rozmer. Odstránenie duševných prekážok medzi otázkami vnútroštátnych štátov, ktoré sa týkajú len ich občanov, a otázkami na úrovni EÚ, ktoré sú podľa všetkého relevantné len pre subjekty s rozhodovacou právomocou.

V tomto modeli by platformy na vnútroštátnej úrovni slúžili ako most medzi členskými štátmi a EÚ. Problém, ktorý tu treba riešiť, zrejme nie je nedostatok motivácie. Ide o existujúci nedostatok informácií o prebiehajúcich iniciatívach občanov na úrovni EÚ a o tom, prečo sú relevantné pre každodenný život ľudí. Posunutie úrovne EÚ na miestnu úroveň a začlenenie otázok EÚ do digitálneho prostredia, ktoré už poznajú a chápu, môže výrazne zvýšiť mieru účasti. Môže pomôcť zapojiť občanov do otázok na úrovni EÚ a zároveň sa venovať každodenným občianskym aktivitám vo svojich domovských mestách.

Niektoré komunity, ktoré stoja za iniciatívami, už teraz robia dobrú prácu, pokiaľ ide o využívanie svojich sietí na spustenie toku informácií vo viacerých členských štátoch. Napríklad iniciatíva zameraná na poľnohospodárstvo šetrné voči včelám vytvorila sieť s podpornými organizáciami, a to tematicky aj z hľadiska infraštruktúry. Týmto organizáciám poskytuje interaktívne widgety na podpísanie iniciatívy. Tieto widgety možno umiestniť do lokalít na vnútroštátnej alebo miestnej úrovni a môžu slúžiť ako infraštruktúra na výrazné zvýšenie úrovne zozbieraných podpisov.

Annija

Prispievatelia

Annija Emersone

Annija je skúseným odborníkom v oblasti digitálnej demokracie a občianskych technológií. Má viac ako päť rokov manažérskych skúseností v jednej z popredných európskych organizácií digitálnej demokracie MyVoice so sídlom v Lotyšsku. Má ďalšie odborné znalosti v oblasti zapojenia komunity, komunikácie a rozvoja podnikania. Aktivista v oblasti udržateľnosti podľa srdca.

Spojte sa s ňou na fóre!

Odoslať komentár

Aby ste mohli pridávať poznámky, musíte sa prihlásiť alebo zaregistrovať.