Pāriet uz galveno saturu
Eiropas pilsoņu iniciatīvas forums

Eiropas ārkārtas situācija ūdens resursu jomā: Pilsoņu iniciatīva prasa ES rīcību tīra un ilgtspējīga ūdens jomā

Atjaunināšanas datums: 13 March 2025

Steidzamā realitāte: Eiropas problēma ūdens resursu jomā 

Vairāk nekā 10 miljoniem ES iedzīvotāju joprojām nav pieejams drošs dzeramais ūdens. Sausums dienvidu reģionos rada grūtības lauksaimniekiem, savukārt postošie plūdi Valensijā, Polijā vai Austrijā nomāc kopienas. Tikmēr 20 % no mūsu piegādātā ūdens tiek zaudēti noplūdes un nepareizas pārvaldības dēļ. EPI “Ūdensvieda un noturīga Eiropa” mērķis ir nodrošināt vispārēju piekļuvi tīram ūdenim, ieguldīt ilgtspējīgā ūdens apsaimniekošanā un novērst atkritumu rašanos.

Ūdens ir dzīvības būtība, plūstošs pavediens, kas savieno mūsu pagātni, tagadni un nākotni. Visā Eiropā kopienas ir veidojis ūdens, upes, ezeri, jūras un sarežģīti urbumu un kanālu tīkli, kas gadsimtiem ilgi ir uzturējuši civilizācijas. Tomēr šodien šis pamatresurss ir ārkārtīgi saspringts. 

Es nesen atgriezos no Šrilankas, valsts, kur ūdens tiek ieausts ikdienas dzīvē. Senie rezervuāri, rīsu lauki un piekrastes ūdeņi parāda, cik dziļi ūdens veido civilizāciju. Fortgalē gids man pastāstīja: “Šrilankas mantojuma popularizēšana, izmantojot ūdens prizmu, ir būtiska, lai izprastu pašreizējos un turpmākos izaicinājumus.” Tas mani pārsteidza kā tieši tas, ko mēs cenšamies darīt ar EPI: nodrošināt, ka ūdens tiek atzīts ne tikai par vides jautājumu, bet arī par noturības, ilgtspējas un tiesiskuma pīlāru.

Pieprasījums pēc ūdens resursu ziņā viedas un noturīgas Eiropas

Eiropas pilsoņu iniciatīva (EPI) “Ūdensvieda un noturīga Eiropa” piedāvā iedzīvotājiem iespēju veidot ūdens resursu politikas nākotni. 

Mēs pieprasām pilnīgu pārveidi attiecībā uz to, kā Eiropa pārvalda, aizsargā un piešķir prioritāti ūdenim. Mums ir vajadzīga tāda ES, kas pārtrauc ūdens izšķērdēšanu un nepareizu apsaimniekošanu, iegulda ilgtspējīgos un inovatīvos risinājumos un nodrošina, ka ikvienam neatkarīgi no dzīvesvietas ir pieejams tīrs un drošs ūdens.

Mūsu EPI pastiprina aicinājumu pēc visaptverošas ES pieejas, kurā ūdens nodrošinājums ir iestrādāts tiesību aktos un finansēšanas stratēģijās. Bez koordinētiem Eiropas centieniem nevienlīdzība piekļuves un nepareizas pārvaldības jomā turpinās pieaugt. Ģeopolitiskā realitāte padara to vēl aktuālāku. No pārtuksnešošanās līdz konfliktiem par piekļuvi ūdenim globālā stabilitāte ir atkarīga no ilgtspējīgas ūdens pārvaldības. Eiropai ir jārāda piemērs, nodrošinot, ka ūdens joprojām ir kopējs labums, kas ir aizsargāts pret īstermiņa ekonomisko spiedienu.

Rīcība vietējā līmenī, globālā ietekme: ūdensnoturības veidošana 

Lai gan mūsu iniciatīvas pamanāmība ES līmenī ir palielinājusies, reālas pārmaiņas notiek uz vietas. Tieši šajā jomā mēs pašlaik koncentrējam savus centienus: palielināt informētību, mobilizēt vietējo iesaisti un veidot kolektīvu pieprasījumu pēc rīcības, kas liek ES līderiem ūdens noturību uzskatīt par galveno prioritāti.

Neraugoties uz steidzamību, parakstu vākšana ir izrādījusies problemātiska. Mēs sarunā par ūdens noturību iesaistām cilvēkus visā pasaulē, ne tikai politikas veidotājus, bet arī kopienas, jauniešu grupas, aktīvistus un ikdienas iedzīvotājus. Iesaistot iedzīvotājus vietējā līmenī, iesaistoties valsts līmenī un sadarbojoties ar tīkliem visā Eiropā, mēs nodrošinām, ka cilvēki saprot, ka ūdens ir ikviena problēma neatkarīgi no viņu izcelsmes vai profesijas. Ar pasākumu, sociālo plašsaziņas līdzekļu, tiešas aizstāvības vai vietējo partnerību starpniecību mēs skaidri apliecinām: ūdens savieno mūs visus, un tā nodrošināšana ir kopīga atbildība. 

Mēs esam paplašinājuši kampaņu, sadarbojoties ar organizācijām, kas darbojas vides taisnīguma, jauniešu iesaistes un sociālā taisnīguma jomā, nodrošinot, ka kampaņa rezonē dažādās nozarēs, tostarp klimata aktīvismā, sabiedrības veselībā, lauksaimniecībā, pilsētplānošanā, cilvēktiesībās, izglītībā un sociālajā iekļaušanā. Ūdens noturība ietekmē pārtikas nodrošinājumu, mājokļus, sagatavotību katastrofām un ekonomisko taisnīgumu, padarot to par problēmu, kas skar vairākas jomas un kopienas. Sasaistot iedzīvotāju grupas ar starptautiskiem aizstāvības tīkliem, mēs nodrošinām, ka ūdens tiek uztverts ne tikai kā vides jautājums, bet arī kā sociālā un ekonomiskā taisnīguma pamatpīlārs. 

Viena no mūsu efektīvākajām pieejām ir bijusi darbs visās valodās, padarot kampaņu pēc iespējas pieejamāku iedzīvotājiem visā Eiropā. Mēs aktīvi likvidējam birokrātisko un tehnisko valodu, lai padarītu kampaņu pieejamu, saistošu un būtisku ikdienas cilvēkiem. Sarežģītu politikas terminu vietā mēs izmantojam skaidru un saprotamu ziņapmaiņu, kas ūdens noturību sasaista ar cilvēku ikdienas dzīvi. 

Piemēram, tā vietā, lai teiktu: “Ūdens apsvērumu integrēšana ES tiesiskajā regulējumā, lai uzlabotu starpnozaru politikas saskaņotību”, mēs sakām: “Ūdens kā ES politikas centrālais elements, lai tas tiktu aizsargāts lauksaimniecībā, pilsētās un energosistēmās.” Koncentrējoties

uz reālās dzīves sekām, nevis institucionālo formulējumu, mēs nodrošinām, ka ikviens, ne tikai politikas veidotāji, saprot, kāpēc ūdens noturība ir svarīga un kāpēc viņu viedoklis ir būtisks.

Mūsu īpašās prasības: tīrs ūdens un spēcīgāka ES politika 

Mūsu iniciatīva aicina Eiropas Komisiju:

  • Nodrošināt tīru ūdeni ikvienam - gan lielā pilsētā, gan lauku kopienā, ikvienai mājsaimniecībai, lauku saimniecībai un uzņēmumam ir jābūt drošai un uzticamai piekļuvei ūdenim.
  • Īstenot stingrāku ES politiku, lai risinātu ūdens krīzes - no sausuma un piesārņojuma līdz infrastruktūras sabrukumam; mums ir vajadzīga ES līderība, lai piešķirtu prioritāti ūdens pārvaldībai visās nozarēs. 
  • Mēs vēlamies ES mēroga apņemšanos izbeigt ūdens izšķērdēšanu un nepareizu apsaimniekošanu - vairāk nekā 20 % no mūsu ūdens tiek zaudēti noplūdes un neefektivitātes dēļ, un ir jāpārtrauc kaitīgi projekti, kas apdraud mūsu ūdensapgādi.

Older person with short, white hair and glasses, smiling slightly. Wearing a grey shirt with red trim. Neutral background with soft lighting.
André Hudepohl, one of our ECI organisers in the Netherlands, grew up surrounded by water

“Mums apkārt ir tik daudz ūdens, ka kvalitatīva dzeramā ūdens klātbūtne šķiet pašsaprotama. Un tas, protams, tā nav.” Viņa vārdi mums atgādina, ka pat reģionos, kur ūdens ir bagāts, tas ne vienmēr ir drošs vai aizsargāts.

A woman with a neat hairstyle is smiling slightly. She is wearing a black and white striped top with button accents on the shoulders, standing against a plain, light-colored background.
Sabrina Cajoly, our organiser from Guadeloupe

Sabrina ir redzējusi, kā neuzticama piekļuve ūdenim kaitē marginalizētām kopienām, padarot ūdens trūkumu par cilvēktiesību jautājumu. 

Šī perspektīva parāda, kāpēc ir jārīkojas tagad!

Eiropas pilsoņu iniciatīva - dabiska izvēle pilsoņu ietekmei uz ES politiku

Šai kampaņai EPI bija pašsaprotama izvēle, jo tā dod pilsoņiem tiešu ietekmi uz ES politiku. Mūsu lēmumu noteica mūsu darbs FLOW  (Futures Lives with Oceans and Water) Horizon projektā, kurā tika uzsvērts, cik dziļi cilvēki, jo īpaši jaunās paaudzes, pieslēdzas ūdenim. Ar šo projektu mēs saskatījām spēcīgu vēlmi pēc strukturālām pārmaiņām tajā, kā Eiropa pārvalda savus ūdens resursus. EPI ļauj pilsoņiem pārvērst šo redzējumu rīcībā, pieprasot izmaiņas tiesību aktos. Atšķirībā no lūgumrakstiem vai apspriešanām EPI paredz, ka Eiropas Komisijai ir jāatbild un, iespējams, jāierosina jauni tiesību akti, ja tiek savākts viens miljons parakstu. Ņemot vērā to, ka ūdens resursu pārvaldība ir jāpaaugstina kā stratēģiska prioritāte ES politikas veidošanā, tāpat kā klimata un enerģētikas jomā, šis instruments bija visefektīvākais veids, kā nodrošināt, ka iedzīvotāju viedoklis tiek uzklausīts visaugstākajā līmenī.

22. martā visā pasaulē tiek atzīmēta Pasaules ūdens diena, brīdis pārdomām par ūdens drošību un darbībām, kas mums jāveic. Eiropas Komisija apsver iespēju izstrādāt Eiropas ūdens resursu noturības stratēģiju, un tiek apkopota informācija no visām ieinteresētajām personām. Kā intervijā “Water News Europe” norāda komisāre Jesika Roswall: “Ūdens tiek arvien vairāk pakļauts spiedienam, un mēs to nevaram uzskatīt par pašsaprotamu. Mums ir stratēģiski jādomā par šo resursu, tāpat kā mēs to esam darījuši enerģētikas jomā.”

Tomēr ūdens resursu noturību nevar panākt tikai ar politiku vien. Lai to panāktu, ir būtiski jāmaina tas, kā mēs kā sabiedrība uztveram un apsaimniekojam ūdeni. Mūsu EPI ir veids, kā pilsoņi var ietekmēt šo programmu un panākt stingrāku ES rīcību. Tas ir tieši saistīts ar ES zilo kursu, kura mērķis ir Eiropas ilgtspējas politikas centrā izvirzīt ūdeni. 

ES zilais kurss ir Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas (EESK) plāns, kura mērķis ir ūdeni, tāpat kā klimatu un enerģētiku, padarīt par vienu no galvenajām prioritātēm Eiropā. Tās mērķis ir aizsargāt ūdens resursus, novērst ūdens trūkumu un piesārņojumu un nodrošināt ikvienam taisnīgu piekļuvi tīram ūdenim. Mērķis ir izveidot viedu politiku, kas palīdzētu kopienām, uzņēmumiem un dabai attīstīties, nodrošinot, ka ūdens tiek izmantots gudri nākotnei.

Runa nav tikai par valdībām vai politiku. Ūdens krīze skar ne tikai dažas vietas. Tas skar ikvienu no mums neatkarīgi no tā, kur mēs dzīvojam. Sākot ar plūdiem un sausumu un beidzot ar piesārņotām upēm un novecojošu infrastruktūru, ūdens problēmas jārisina ikvienam. Bet ar iedzīvotāju palīdzību mēs varam to mainīt.

Aicinām pievienoties unparakstīties. Ūdens ir mūsu vērtīgākais resurss. Kopā mēs varam padarīt Eiropu ūdens resursu ziņā gudru un noturīgu.

Apmeklējiet iniciatīvas tīmekļa vietni šeit

Ar iniciatīvas oficiālo lapu var iepazīties šeit

 

 

Ārējās saites:

  1. Eiropas Komisija — Aicinājums sniegt pierādījumus: Eiropas ūdens resursu noturības stratēģija https://environment.ec.europa.eu/news/call-evidence-begins-eu-water-resilience-strategy-2025-02-04_en
  2. Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas (EESK) deklarācija par ES zilo kursu https://www.eesc.europa.eu/en/our-work/publications-other-work/publications/declaration-eu-blue-deal
  3. Pasaules ūdens diena 2025. gadā (Apvienoto Nāciju Organizācija) https://www.worldwaterday.org/
  4. Raksts par ūdens resursu noturību Eiropā (Water News Europe) https://www.waternewseurope.com/work-on-water-resilience-strategy-has-finally-taken-off/
  5. André Hudepohl nīderlandiešu raksts par EPI https://www.vrijwilligerswerk.nl/nieuws+en+blogs/2988820.aspx?t=Europees-Burgerinitiatief-over-Water-jouw-handtekening-telt

A person wearing a beige cap, sunglasses hanging on their neck, and a scarf is standing outdoors. They are smiling at the camera with a clear blue sky and blurred landscape in the background.
Piotr Sadowski, ECI organiser of ECI for a Water-Smart and Resilient Europe

Autori

Pjotrs Sadovskis

Piotr Sadowski ir Volonteurope ģenerālsekretārs un vadošais Eiropas pilsoņu iniciatīvas “Ūdensvieda un noturīga Eiropa” organizators. Ar plašu pieredzi pilsoniskajā sabiedrībā viņš ir apņēmies veicināt aktīvu pilsoniskumu, sociālo taisnīgumu un vides ilgtspēju. Savā darbā viņš iestājas par spēcīgāku ES rīcību ūdens resursu noturības jomā un dod iedzīvotājiem iespēju iesaistīties tādas politikas veidošanā, kas aizsargā Eiropas vissvarīgākos resursus.

Ierakstīt komentāru

Lai varētu pievienot komentārus, jums ir jāautentificējas vai jāreģistrējas.