Glavni sadržaj
Forum europske građanske inicijative

Mladi Europljani stvaraju nove ideje i inovativne strategije za europske građanske inicijative

Ažurirano: 12/06/2024

Nove ideje za nove europske građanske inicijative i inovativne pristupe komunikaciji i izgradnji zajednice pojavile su se na nizu radionica koje je organizirala konferencija mladih Democracy International na razini! koju je 12. i 13. travnja 2024. organizirao Europski forum mladih. 

Radionice su uključivale mini simulacije europske građanske inicijative, na kojima su mladi morali osmisliti kreativne i učinkovite prijedloge europske građanske inicijative. Također su radili na praktičnim aspektima izrade učinkovitih komunikacijskih strategija za njihovu potporu.

Participant at LevelUp workshop presenting their initiative to the rest of the group

Inovativni prijedlozi europskih građanskih inicijativa: Mladi umovi na poslu

Ovdje su neke od inicijativa koje su mladi osmislili:

  1. Veze preko oceana: Promicanjem kulturnih razmjena i povećanjem financijskih sredstava za individualnu mobilnost cilj je ovog prijedloga povezati ljude diljem Europe. U partnerstvu s organizacijama kao što su Mladi za razumijevanje i Europska federacija za interkulturno učenje, predložena inicijativa ima za cilj poticanje razumijevanja i suradnje kroz programe razmjene.
  2. Ne trošite moju proizvodnju!: U ovom se prijedlogu za rješavanje problema rasipanja hrane zagovaraju mjere za sprečavanje rasipanja hrane i promicanje dijeljenja hrane. Cilj mu je podići svijest i potaknuti održive prakse.
  3. Uvođenje cjenika za osnovne namirnice: Ovaj je prijedlog usmjeren na osiguravanje cjenovno pristupačnog pristupa osnovnoj hrani. U suradnji s nevladinim organizacijama povezanima s hranom i prehranom predlaže se uvođenje gornjih granica cijena kako bi osnovna hrana bila dostupna svima.
  4. Postrojenje+: Ovaj ekološki prihvatljiv prijedlog okuplja države članice da zajedno posade drveće radi borbe protiv klimatskih promjena. U suradnji s ekološkim prvacima kao što je National Geographic nastoji podići svijest i potaknuti djelovanje za zeleniju Europu. 
  5. Spasite naše domove: Kako bi se riješio problem stambene krize i gentrifikacije, ovim se prijedlogom zagovara cjenovno pristupačno i dostojanstveno stanovanje za sve. Partnerstvom s općinama i nevladinim organizacijama koje podupiru beskućnike nastoji se osigurati da svatko ima mjesto za zvati dom i učiniti stanovanje pravom, a ne luksuzom.
  6. Svi zaslužuju obitelj: Promicanjem jednakih prava posvajanja za LGBTQ+ parove, ova inicijativa ima za cilj poticanje uključivosti. U suradnji s LGBTQ+ organizacijama nastoji podići svijest i zalagati se za jednaka prava.
  7. Zeleno poljoprivredno gospodarstvo: Ovim se prijedlogom zagovara praksa zelene poljoprivrede promicanjem ekološkog uzgoja i dobrobiti životinja. Partnerstvo s poljoprivrednim gospodarstvima i ekološkim udrugama ima za cilj stvaranje zdravijeg okoliša i promicanje održive poljoprivrede. To je korak prema zdravijoj hrani i planetu.
  8. Prebacite predstavništvo s fizičkog na digitalno: Modernizacijom demokratskog procesa ovim se prijedlogom promiče prikupljanje digitalnih potpisa za kandidate za zastupnike u Europskom parlamentu. U suradnji s Međunarodnim forumom za demokraciju i Europskim forumom mladih nastoji sudjelovanje učiniti pristupačnijim i uključivijim.
  9. Akademija: Ovim se prijedlogom zagovara besplatno i dostupno visoko obrazovanje. Glavni je cilj digitalizirati visoko obrazovanje i učiniti ga pristupačnijim. Partnerstvom sa sveučilištima i tehnološkim divovima nastoji promicati jednak pristup obrazovanju za sve.

Participants at LevelUp workshop in groups brainstorming initiative ideas

Pročitajte članak na blogu „Uspjeh otključavanja: Ključni savjeti za svaku kampanju europske građanske inicijative”.

Stand-out strategije: Napraviti razliku

U današnjem digitalnom dobu društveni mediji imaju ključnu ulogu u mobilizaciji potpore i jačanju glasova koji bi inače mogli ostati nečuveni. Sudionici radionice kreiraju vlastite strategije kampanje za svoje inicijative i pozvani su da budu kreativni i koriste svoje znanje o društvenim medijima. 

Mladi su na čelu ove digitalne revolucije, koristeći platforme kao što su TikTok, Facebook, Instagram ili Twitter kako bi podigli svijest, podijelili ideje i prikupili podršku za uzroke u koje vjeruju. Mladi Europljani iskorištavaju društvene medije kako bi promicali svoje prijedloge, surađivali s publikom i izgradili zajednice oko njihovih uzroka. 

Na primjer, vizualni pripovijedanje zauzima središnju pozornicu s prijedlozima „Don’t Waste My Produce!” i „Povezivanje preko oceana”. Oboje su se odlučili za videokampanje kako bi podigli svijest i dobili potporu za svoju kampanju. Ti su videozapisi ključni za uspjeh europske građanske inicijative jer ne samo da informiraju publiku, već i potiču djelovanje, služe kao snažni katalizatori promjena i mogu se širiti diljem internetskih platformi.

Suradnja je temelj strategije, kao što se vidi u „Connections across Oceans” u partnerstvu s influencerima i školama kako bi pojačali svoju poruku. Influenceri, sa svojom sposobnošću dopiranja do široke publike i poticanja angažmana, sve se više prepoznaju kao neprocjenjivi saveznici na putu europske građanske inicijative. Njihovo sudjelovanje može podići kampanju od lokalne do virusne, osiguravajući širi doseg i dublji učinak. Nekoliko sadašnjih i prethodnih organizatora europske građanske inicijative potvrdilo je važnost uključivanja utjecajnih osoba i poznatih osoba u uspješnu kampanju europske građanske inicijative.

Osim digitalnog svijeta, tereni i ponekad smiješni napori mogli bi biti važan aspekt uspješne europske građanske inicijative. Zamislite da se oblačite u voće i povrće kako biste obrazovali potencijalne potpore o vašoj europskoj građanskoj inicijativi! Taj kreativni pristup, usvojen u prijedlogu „Uvođenje ograničenja cijena za osnovne namirnice”, primjer je zabavnih i prilagodljivih metoda kojima bi se neke inicijative mogle koristiti za obrazovanje i uključivanje mladih.

Osim toga, ne smije se podcjenjivati moć partnerstva u zajednici. U prijedlozima kao što su „Spasimo naše domove” i „Svi zaslužuju obitelj” razmatra se stvaranje veza s lokalnim organizacijama, gradskim ili općinskim vlastima i zajednicama jer prepoznaju da su pokreti na lokalnoj razini često mjesto gdje počinju stvarne i trajne promjene. 

Strategije koje primjenjuju ti mladi Europljani raznolike su, inovativne i pokazuju dobro razumijevanje digitalnog krajolika i važnosti angažmana zajednice. Oni se ne bave samo pitanjima – umjesto toga, oni su učinkovito sredstvo za pretvaranje ideja u akciju, dokazujući da kada strast susretne strategiju, transformativna promjena je moguća.

Participants at LevelUp workshop brainstorming and discussing with eachother potential initiative ideas

Pogledajte webinar „Komunikacija o europskoj građanskoj inicijativi!” Savjeti i trikovi o tome kako promicati svoju inicijativu”

Neovisno o tome jeste li trenutačni ili potencijalni organizator europske građanske inicijative, sjetite se da europska građanska inicijativa nije samo demokratski alat – ona je dokaz snage kolektivnog djelovanja i važnosti uključivanja različitih glasova u oblikovanje budućnosti Europe. Aktivnim uključivanjem mladih u projekte kao što je europska građanska inicijativa osnažujemo ih da oblikuju vlastitu budućnost i osiguravamo da naši demokratski procesi ostanu dinamični i relevantni. S novim perspektivama i inovativnim idejama mladi Europljani prihvaćaju priliku koju EGI nudi za oblikovanje europskih politika i pokazuju se spremnima preuzeti vodeću ulogu u budućim inicijativama.

Naposljetku, uz svu potporu koja će vam biti potrebna za uspješno snalaženje u procesu europske građanske inicijative, ne ustručavajte se ući u Forum europskih građanskih inicijativa. Ovdje ćete pronaći bogatu raznolikost nastavnih materijala i mogućnosti koje će vas voditi prema uspješnom putu prema europskoj građanskoj inicijativi!

 

Pročitajte više o mladima i europskoj građanskoj inicijativi:

Organizator prakse zabrane konverzije u EU-u: Odlučili smo se koristiti europskom građanskom inicijativom jer ona daje glas europskim građanima

Uključivanje mladih u europsku građansku inicijativu: isticanje izazova i rješenja

Postignuta europska građanska inicijativa: Mladi ljudi nauče čuti svoje glasove u Europskoj uniji

Mladi Talijani testiraju europsku građansku inicijativu kao alat za mobilizaciju klime

Nova radna knjiga o europskoj građanskoj inicijativi pruža smjernice studentima o tome kako koristiti taj alat za uključivanje i aktivno građanstvo

Više od 100 studenata s četiri europska sveučilišta magistrira europsku građansku inicijativu putem inovativnog projekta „ECI od A do Z”

Objavitelji

Felicia Mabel Frempong

Felicia Mabel Frempong je europski program Intern at Democracy International, nevladina organizacija posvećena jačanju sudjelovanja građana u procesima donošenja političkih odluka. Uz dobro razumijevanje europske građanske inicijative, Felicia donosi vrijedno stručno znanje u raspravu. Trenutno u posljednjoj godini magisterij razvojnih studija, sa specijalizacijom iz međunarodne ekonomije na Sveučilištu u Bayreuthu, spremna je značajno doprinijeti području građanskog angažmana i međunarodnog razvoja.

Unos komentara

Da biste mogli ostaviti komentar, morate proći provjeru autentičnosti ili se registrirati.
Izjava o ograničenju odgovornosti: Mišljenja izražena na forumu europske građanske inicijative isključivo odražavaju stajalište njihovih autora i ni na koji se način ne mogu smatrati odrazom stajališta Europske komisije ili Europske unije.