Přejít na hlavní obsah
Fórum evropské občanské iniciativy

Mladí Evropané vytvářejí nové nápady a inovativní strategie pro evropské občanské iniciativy

Datum aktualizace: 12/06/2024

Nové nápady pro nové evropské občanské iniciativy a inovativní přístupy ke komunikaci a budování komunit se objevily na řadě workshopů pořádaných organizací Democracy International na konferenci Level Up! pořádané Evropským fórem mládeže ve dnech 12.–13. dubna 2024. 

Workshopy zahrnovaly mini simulace evropské občanské iniciativy, v nichž mladí lidé museli přijít s kreativními a účinnými návrhy evropské občanské iniciativy. Pracovali také na praktických aspektech vytváření účinných komunikačních strategií na jejich podporu.

Participant at LevelUp workshop presenting their initiative to the rest of the group

Inovativní návrhy evropské občanské iniciativy: Mladá mysl v práci

Zde jsou některé z iniciativ, se kterými mladí lidé přišli:

  1. Propojení napříč oceány: Díky podpoře kulturních výměn a posílení financování individuální mobility má tento návrh za cíl propojit lidi v celé Evropě. V rámci partnerství s organizacemi, jako je Mládež pro porozumění a Evropská federace pro mezikulturní učení, se navrhovaná iniciativa snaží podpořit porozumění a spolupráci prostřednictvím výměnných programů.
  2. Neplýtvejte mým produktem!: Tento návrh se zasazuje o opatření k předcházení plýtvání potravinami a podporuje sdílení potravin. Jejím cílem je zvýšit povědomí a inspirovat udržitelné postupy.
  3. Seznamte se s cenovými čepicemi pro základní potraviny: Tento návrh se zaměřuje na zajištění cenově dostupného přístupu k základním potravinám. Ve spolupráci s nevládními organizacemi v oblasti potravin a výživy navrhuje zavést cenové stropy s cílem zpřístupnit základní potraviny všem.
  4. Rostlina+: Tento návrh šetrný k životnímu prostředí spojuje členské státy, aby společně sázely stromy v boji proti změně klimatu. Ve spolupráci s ekologickými šampióny, jako je National Geographic, se snaží zvýšit povědomí a podnítit akce pro ekologičtější Evropu. 
  5. Zachraňte naše domovy: V zájmu řešení krize v oblasti bydlení a gentrifikace se tento návrh zasazuje o cenově dostupné a důstojné bydlení pro všechny. Prostřednictvím partnerství s obcemi a nevládními organizacemi podporujícími bezdomovce si klade za cíl zajistit, aby každý měl místo, které může nazvat domovem, a učinit bydlení právem, nikoli luxusem.
  6. Každý si zaslouží rodinu: Cílem této iniciativy je podpora rovných práv na adopci pro páry LGBTQ+. Cílem této iniciativy je podpořit inkluzivitu. Ve spolupráci s LGBTQ+ organizacemi usiluje o zvýšení povědomí a prosazování rovných práv.
  7. Zelená farma: Tento návrh prosazuje ekologické zemědělské postupy prostřednictvím podpory ekologického zemědělství a dobrých životních podmínek zvířat. Cílem partnerství s zemědělskými podniky a ekologickými sdruženími je vytvářet zdravější životní prostředí a podporovat udržitelné zemědělství. Jedná se o krok směrem ke zdravějšímu jídlu a planetě.
  8. Přepněte reprezentaci z fyzické na digitální: Tento návrh modernizuje demokratický proces a podporuje shromažďování digitálních podpisů pro kandidáty poslanců Evropského parlamentu. Ve spolupráci s Mezinárodním fórem demokracie a Evropským fórem mládeže usiluje o to, aby účast byla přístupnější a inkluzivnější.
  9. Akademická fakulta: Tento návrh se zasazuje o bezplatné a dostupné vysokoškolské vzdělávání. Hlavním cílem je digitalizovat vysokoškolské vzdělávání a zvýšit jeho dostupnost. Partnerstvím s univerzitami a technologickými giganty usiluje o podporu rovného přístupu ke vzdělání pro všechny.

Participants at LevelUp workshop in groups brainstorming initiative ideas

Přečtěte si článek na blogu „Odblokování úspěchu: Základní tipy pro každou kampaň evropské občanské iniciativy.

Stand-out strategie: Vytvoření rozdílu

V dnešním digitálním věku hrají sociální média klíčovou roli při mobilizaci podpory a zesílení hlasů, které by jinak mohly být neslyšeny. Účastníci workshopu vytvářejí vlastní strategie kampaní pro své iniciativy a byli vyzváni, aby byli kreativní a využívali své znalosti sociálních médií. 

Mladí lidé stojí v popředí této digitální revoluce a využívají platformy jako TikTok, Facebook, Instagram nebo Twitter ke zvyšování povědomí, sdílení nápadů a podpoře věcí, v něž věří. Mladí Evropané využívají sociální média k propagaci svých návrhů, zapojení publika a budování komunit na základě jejich příčin. 

Například vizuální vyprávění se dostává do středu pozornosti s návrhy „Don’t Waste My Produce!“ a „Connections across Oceans“. Oba se rozhodli pro video kampaně s cílem zvýšit povědomí a získat podporu pro svou kampaň. Tato videa jsou nezbytná pro úspěch evropské občanské iniciativy, protože nejen informují publikum, ale také inspirují akci, slouží jako mocné katalyzátory změn a mohou být virální napříč online platformami.

Spolupráce je základním kamenem strategie, jak je vidět v partnerství „Spojení napříč oceány“ s influencery a školami s cílem posílit jejich poselství. Influenceři se svou schopností oslovit široké publikum a inspirovat angažovanost jsou stále více uznáváni jako neocenitelné spojence na cestě k evropské občanské iniciativě. Jejich zapojení může pozvednout kampaň z místní na virovou, což zajistí širší dosah a hlubší dopad. Několik současných a předchozích organizátorů evropské občanské iniciativy potvrzuje, že je důležité zapojit influencery a celebrity do úspěšné kampaně evropské občanské iniciativy.

Kromě digitálního světa by mohly být důležitým aspektem úspěšné evropské občanské iniciativy on-the-grounds a někdy i vtipné úsilí. Představte si, že se oblékají jako ovoce a zelenina, aby vzdělávali potenciální podporu o vaší evropské občanské iniciativě! Tento kreativní přístup, který byl přijat v návrhu „Zavést cenové stropy pro základní potraviny“, je příkladem zábavných a relatabilních metod, které by některé iniciativy mohly využít ke vzdělávání a zapojení mladých lidí.

Kromě toho by neměla být podceňována síla partnerství Společenství. Návrhy jako „Zachraňte naše domovy“ a „Každý si zaslouží rodinu“ zvažují navazování kontaktů s místními organizacemi, městskými nebo obecními úřady a komunitami, neboť uznávají, že místní hnutí jsou často tam, kde začínají skutečné a trvalé změny. 

Strategie, které tito mladí Evropané používají, jsou různorodé, inovativní a prokazují důsledné porozumění digitálnímu prostředí i významu zapojení komunity. Neřeší jen problémy – místo toho jsou účinným prostředkem k přeměně myšlenek v činy, což dokazuje, že když se vášeň setká se strategií, je možná transformační změna.

Participants at LevelUp workshop brainstorming and discussing with eachother potential initiative ideas

Podívejte se na webinář "Komunikace vaší ECI! Tipy a triky, jak propagovat svou iniciativu“

Ať už jste současný nebo potenciální organizátor evropské občanské iniciativy, nezapomeňte, že evropská občanská iniciativa je více než jen demokratický nástroj – je to důkaz síly kolektivní akce a důležitost zapojení různých hlasů do utváření budoucnosti Evropy. Aktivním zapojením mladých lidí do projektů, jako je evropská občanská iniciativa, jim umožňujeme utvářet si vlastní budoucnost a zajistit, aby naše demokratické procesy zůstaly živé a relevantní. Díky novým perspektivám a inovativním myšlenkám mladí Evropané využívají příležitost, kterou evropská občanská iniciativa nabízí k utváření evropských politik, a jsou připraveni ujmout se vedení budoucích iniciativ.

A konečně, pokud jde o veškerou podporu, kterou budete potřebovat k úspěšné navigaci v procesu evropské občanské iniciativy, neváhejte se ponořit do fóra evropské občanské iniciativy. Zde najdete bohatou rozmanitost učebních materiálů a příležitostí, které vás navedou na úspěšnou cestu ECI!

 

Přečtěte si více o mladých lidech a evropské občanské iniciativě:

Organizátor postupů zákazu přeměny v EU: Rozhodli jsme se využít evropskou občanskou iniciativu, protože dává hlas evropským občanům.

Zapojení mladých lidí do evropské občanské iniciativy: zdůrazňování výzev a řešení

EOI Gamified: Mladí lidé se učí slyšet své hlasy v Evropské unii

Mladí Italové testují evropskou občanskou iniciativu jako nástroj pro mobilizaci klimatu

Nový sešit o evropské občanské iniciativě poskytuje studentům pokyny k tomu, jak tento nástroj využívat pro zapojení a aktivní občanství.

Více než 100 studentů ze čtyř evropských univerzit zvládnout evropskou občanskou iniciativu prostřednictvím inovativního projektu „ECI od A do Z“

Přispěvatelé

Felicia Mabel Frempongová

Felicia Mabel Frempong je mezinárodní nevládní organizace Democracy International, která se zaměřuje na posílení zapojení občanů do politických rozhodovacích procesů. Díky dobrému pochopení evropské občanské iniciativy přináší Felicia do diskuse cenné odborné znalosti. V současné době ve svém posledním ročníku Master of Development Studies, se specializací na mezinárodní ekonomii na univerzitě v Bayreuthu, je připravena významně přispět k oblasti občanské angažovanosti a mezinárodního rozvoje.

Připojit komentář

Chcete-li vkládat připomínky, musíte provést ověření identity nebo se zaregistrovat.
Prohlášení o vyloučení odpovědnosti: Vyjádření uvedená na Fóru evropské občanské iniciativy odrážejí pouze názory jejich autorů a nelze je v žádném případě považovat za vyslovení postoje Evropské komise nebo Evropské unie.