Przejdź do treści głównej
Forum europejskiej inicjatywy obywatelskiej

Bezpłatne udostępnianie chronionych utworów przy jednoczesnym rekompensacie twórców

Data aktualizacji: 07/08/2020

Europejska inicjatywa obywatelska „Freedom to Share” ma na celu legalizację udostępniania plików do celów osobistych poprzez zmianę praw autorskich i pokrewnych oraz ustanowienie mechanizmu sprawiedliwego wynagradzania autorów i innych posiadaczy praw.

Free

Jesteśmy obywatelami ośmiu różnych krajów UE i zwróciliśmy się o rejestrację europejskiej inicjatywy obywatelskiej „Wolność udostępniania”, w której domagamy się prawa do udostępniania plików, w tym utworów kreatywnych. Uważamy, że współdzielenie jest prawem podstawowym i zasługuje na taką samą godność jak prawo autorów. Pracujemy i wkrótce rozpoczniemy zbieranie podpisów: jeżeli zbierzemy milion podpisów, Komisja Europejska będzie musiała zająć stanowisko w sprawie naszej inicjatywy. Przygotuj się poprzeć inicjatywę „Wolność dzielenia się” i umieścić prawo obywateli w centrum europejskiej polityki!

Wymiana jest łagodna, sprawia, że czujemy się dobrze i poprawia nasze życie; jest to akt głęboko ludzki, naturalny. Podobnie jest w przypadku udostępniania plików. Dlatego też, począwszy od lat 90., kiedy nowe technologie wymiany plików (Napster, Gnutella, Freenet, BitTorrent itp.) bardzo łatwo było udostępniać pliki, wiele z nich z entuzjazmem powitało tę innowację. Na koniec pozwolono Ci znaleźć ulubioną piosenek on-line, pobrać ją i słuchać. Lub znaleźć film i obejrzeć go; lub znaleź książkę i przeczytaj ją. Wszyscy bez konieczności zwracania się o zgodę do nikogo! A nawet bardziej ekscytujące, jeśli bliźnieje piosenka, film lub książka, mogą ją udostępnić innym osobom, którzy podzielą się pasją.

Nie wszyscy byli jednak zadowoleni z tej innowacji.

Główni, zaniepokojeni ryzykiem utraty zysków i utraty roli pośrednika kontrolującego, zdecydowanie sprzeciwiali się udostępnianiu plików zawierających utwory chronione prawem autorskim i prawami pokrewnymi (muzyka, filmy, książki itp.). Ze swojej strony mają one w prawie „bug”: przepisy dotyczące praw autorskich i praw pokrewnych, opracowane w ostatnich stuleciach dla świata analogowego i stopniowo dostosowywane z biegiem czasu, nie pozwalają na wymianę plików. Obecnie zabrania się udostępniania plików zawierających utwory chronione prawem autorskim i prawami pokrewnymi za pośrednictwem technologii udostępniania plików. Tak jest, nawet jeśli prawa autorskie i prawa pokrewne powinny być wdrażane z uwzględnieniem praw podstawowych użytkowników utworów, w szczególności prawa do nauki i kultury, z uwzględnieniem ich równowagi z prawami podstawowymi autorów utworów.

To właśnie twierdzimy w ramach inicjatywy „Wolność do współdzielenia”.

shar

Chcemy prawa autorskiego regulującego wymianę plików poprzez wdrożenie w wyważony sposób dwóch ustępów art. 27 Powszechnej deklaracji praw człowieka proklamowanej w dniu 10 grudnia 1948 r. przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych, z których pierwszy przewiduje prawo do nauki i kultury dla wszystkich, a drugi – prawo autorów:
Każdy ma prawo do swobodnego uczestnictwa w życiu kulturalnym społeczności, do korzystania ze sztuki oraz do dzielenia się postępem naukowym i korzyściami z niego płynącymi.
Każdy ma prawo do ochrony moralnych i materialnych interesów wynikających z jakiejkolwiek produkcji naukowej, literackiej lub artystycznej, której autorem jest”.


Wielu naukowców zgadza się: wymiana plików może zostać zalegalizowana poprzez zmianę prawa autorskiego i praw pokrewnych. Jest to proste: jeżeli autorzy i inni posiadacze praw (w tym główni) otrzymują godziwe wynagrodzenie, można zezwolić na udostępnianie plików do celów osobistych. Innymi słowy, można przewidzieć zrzeczenie się praw autorskich osobom, które udostępniają pliki do celów osobistych, jeżeli podmioty praw otrzymują pieniądze. Wynagrodzenie podmiotów praw mogłoby być osiągane na różne sposoby. Na przykład poprzez zapewnienie niewielkiego nadmiernego obciążenia w przypadku, gdy ludzie płacą za połączenie z internetem; lub wymagając, aby osoby chcące korzystać z technologii udostępniania plików płaciły organizacjom zbiorowego zarządzania reprezentującym podmioty praw autorskich. Jak dotąd ta prosta zmiana prawa autorskiego i praw pokrewnych, która byłaby korzystna dla wszystkich, nie nastąpiła jednak nigdzie na świecie.

freedom


Technologie wymiany plików umożliwiają rozpowszechnianie utworów w sposób niezwykle efektywny; niemniej jednak podmioty praw nigdy nie były w stanie wykorzystać potencjału tych technologii. Niestety mamy do czynienia z typowym przykładem niedoskonałości rynku: posiadacze praw znajdują się w sytuacji „dylematu więziennego” i nie zgadzają się na umożliwienie użytkownikom dzielenia się swoimi utworami. Konieczne jest zatem podjęcie działań legislacyjnych w celu rozwiązania tej sytuacji, która szkodzi całemu społeczeństwu, zmuszając posiadaczy praw i użytkowników do korzystania z niepotrzebnych pośredników. Kwestia ta jest obecnie jeszcze bardziej istotna. 20 lat obowiązywania zakazu udostępniania plików zachęcał uczestników rynku do ustanowienia dostawców usług online w zakresie treści (Spotify, Netflix itp.), którzy mają uprzywilejowany dostęp do danych użytkowników i w związku z tym są uprawnieni do kontrolowania i profilowania obywateli UE. Niestety sytuacja nie uległa zmianie po zatwierdzeniu dyrektywy (UE) 2019/790 w sprawie prawa autorskiego i praw pokrewnych na jednolitym rynku cyfrowym, która została przyjęta w 2019 r. w celu rozwiązania problemów związanych z prawami autorskimi w sektorze cyfrowym, ale która rozczarowała wiele osób. Dyrektywa ta reguluje świadczenie usług udostępniania treści online, ale nie umożliwia wymiany plików między obywatelami UE. Cena, którą dziś płacimy, jest niedopuszczalnym nachylonym samolotem na korzyść platform dystrybucyjnych, które mają możliwość kontrolowania i profilowania użytkowników.

Dzielenie się plikami jest naszym prawem. Twierdzimy, że tak się dzieje!

Wkrótce rozpoczniemy zbieranie podpisów, tak aby Komisja Europejska musiała zająć stanowisko w sprawie naszej inicjatywy.

Odwiedź naszą stronę internetową i pozostawij nam swoje dane kontaktowe. Powiadomimy Cię o rozpoczęciu zbierania podpisów. Powiedz nam również, jeśli chcesz wnieść wkład w kampanię: z przyjemnością podzielimy się tą walką, aby dochodzić prawa do dzielenia się!

Historia Marco Ciurcina w imieniu organizatorów europejskiej inicjatywy obywatelskiej „Wolność dzielenia się”

marco

Autorzy

Marco Ciurcina

Włoski prawnik, zajmujący się w szczególności prawem handlowym i umownym, prawem informatycznym, prawem autorskim, patentem, znakiem towarowym i prawem do prywatności, ze szczególnym uwzględnieniem licencji na bezpłatne oprogramowanie, otwartych treści i otwartych danych. Wykłada „Prawo i etyka komunikacji” w Politecnico di Torino. Jest bezpłatnym oprogramowaniem i działa na rzecz praw podstawowych w dziedzinie cyfrowej.

Możesz skontaktować się z nim na forum europejskiej inicjatywy obywatelskiej lub kliknąć tutaj!

Napisz komentarz

Aby dodać uwagi, należy się uwierzytelnić lub zarejestrować.
Zastrzeżenie prawne: Opinie wyrażone na forum europejskiej inicjatywy obywatelskiej odzwierciedlają wyłącznie punkt widzenia ich autorów i w żaden sposób nie mogą być utożsamiane ze stanowiskiem Komisji Europejskiej ani Unii Europejskiej.
Chcesz przystąpić do rejestracji inicjatywy?

Zamierzasz poprzeć inicjatywę? Szukasz informacji o trwających lub zakończonych inicjatywach?