Pereiti prie pagrindinio turinio
Europos piliečių iniciatyvos forumas

Nemokamas dalijimasis saugomais kūriniais kompensuojant kūrėjams

Atnaujinta: 07/08/2020

Europos piliečių iniciatyva „Laisvė dalytis“ siekiama įteisinti dalijimąsi rinkmenomis asmeniniais tikslais keičiant autorių teises ir gretutines teises ir sukuriant teisingo atlyginimo autoriams ir kitiems teisių turėtojams mechanizmą.

Free

Esame aštuonių skirtingų ES šalių piliečiai ir paprašėme užregistruoti Europos piliečių iniciatyvą „Laisvė dalytis“, kuria siekiama suteikti teisę dalytis rinkmenomis, įskaitant kūrybinius darbus. Manome, kad dalijimasis yra pagrindinė teisė ir nusipelno tokio pat orumo kaip ir autorių teisė. Dirbame ir netrukus pradėsime rinkti parašus: jei surinksime milijoną parašų, Europos Komisija turės pareikšti savo poziciją dėl mūsų iniciatyvos. Būkite pasirengę paremti iniciatyvą „Laisvė dalytis“ ir užtikrinti, kad žmonių teisė dalytis būtų Europos politikos pagrindas!

Dalijimasis džiugu, dėl to jaučiamės gerai ir gerėja mūsų gyvenimas; tai labai žmogiškas, natūralus veiksmas. Tas pats pasakytina ir apie dalijimąsi rinkmenomis. Todėl, pradedant praėjusio amžiaus dešimtmečiu, kai naujos dalijimosi rinkmenomis technologijos (Napsteris, Gnutella, „Freenet“, „BitTorrent“ ir t. t.) žmonėms tapo labai lengva dalytis rinkmenomis, daugelis entuziastingai pritarė šiai naujovei. Galiausiai jums buvo leista internete rasti pageidaujamą dainą, ją parsisiųsti ir klausytis. Arba rasti filmą ir jį stebėti; arba rasti knygą ir ją perskaityti. Visi, neprašydami leidimo niekam neprašė leidimo! Ir dar įdomiau, jei mirėte dainą, filmą ar knygą, galėsite ją pateikti kitiems, kurie dalijosi savo aistra.

Tačiau ne visi džiaugėsi šia naujove.

Didieji, susirūpinę dėl rizikos prarasti pelną ir prarasti savo, kaip kontroliuojančiųjų tarpininkų, vaidmenį, griežtai prieštaravo dalijimuisi rinkmenomis, kuriose yra autorių ir gretutinių teisių saugomų kūrinių (muzikos, filmų, knygų ir kt.). Teisės aktuose jie turi „bugą“: autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymai, parengti per pastaruosius šimtmečius analoginiam pasauliui ir laipsniškai pritaikyti laikui bėgant, neleidžia dalytis rinkmenomis. Todėl šiandien draudžiama naudojantis dalijimosi rinkmenomis technologijomis dalytis rinkmenomis, kuriose yra autorių teisių ir gretutinių teisių saugomų kūrinių. Taip yra, net jei autorių teisės ir gretutinės teisės turėtų būti įgyvendinamos atsižvelgiant į kūrinių naudotojų pagrindines teises, visų pirma teisę į mokslą ir kultūrą, jas derinant su kūrinių autorių pagrindinėmis teisėmis.

Tai teigiame įgyvendinant iniciatyvą „Laisvė dalytis“.

shar

Norime autorių teisių, kuriomis būtų reglamentuojamas dalijimasis rinkmenomis, subalansuotai įgyvendinant abi 1948 m. gruodžio 10 d. Jungtinių Tautų Generalinės Asamblėjos paskelbtos Visuotinės žmogaus teisių deklaracijos 27 straipsnio dalis, kuriose numatyta teisė į mokslą ir kultūrą visiems, o antroji – autorių teisė:
„1) Kiekvienas turi teisę laisvai dalyvauti bendruomenės kultūriniame gyvenime, mėgautis menu, dalytis mokslo pažanga ir jos teikiama nauda.
2 Kiekvienas turi teisę į moralinių ir materialinių interesų, kylančių iš bet kokios mokslinės, literatūros ar meno produkcijos, kurios autorius jis yra, apsaugą.“.


Daugelis mokslininkų sutinka: keitimasis rinkmenomis gali būti įteisintas keičiant autorių teises ir gretutines teises. Tai paprasta: jei autoriams ir kitiems teisių turėtojams (įskaitant majorus) mokamas teisingas atlygis, gali būti leidžiama dalytis rinkmenomis asmeniniais tikslais. Kitaip tariant, galima numatyti autorių teisių atsisakymą asmenims, kurie dalijasi rinkmenomis asmeniniais tikslais, jei teisių turėtojai gauna pinigų. Atlygį teisių turėtojams būtų galima gauti įvairiais būdais. Pavyzdžiui, numatant nedidelį antkainį, kai žmonės moka interneto ryšį; arba reikalaujant, kad asmenys, norintys naudotis dalijimosi rinkmenomis technologijomis, mokėtų kolektyvinio teisių administravimo asociacijoms, atstovaujančioms teisių turėtojams. Tačiau iki šiol šis paprastas autorių teisių ir gretutinių teisių pokytis, kuris būtų naudingas visiems, neįvyko niekur pasaulyje.

freedom

Dalijimosi
rinkmenomis technologijos leidžia itin efektyviai platinti kūrinius; vis dėlto teisių turėtojai niekada negalėjo pasinaudoti šių technologijų teikiamomis galimybėmis. Deja, susiduriame su tipišku rinkos nepakankamumo pavyzdžiu: teisių turėtojai atsidūrė „kalėjimų dilemoje“ ir nesutinka leisti naudotojams dalytis savo kūriniais. Todėl būtina imtis teisėkūros veiksmų šiai visai visuomenei kenkiančiai padėčiai ištaisyti verčiant teisių turėtojus ir naudotojus kreiptis į nereikalingus tarpininkus. Šis klausimas šiandien yra dar aktualesnis. 20 metų draudimas dalytis rinkmenomis paskatino rinkos dalyvius steigti internetinių turinio paslaugų teikėjus („Spotify“, „Netflix“ ir kt.), kurie turi privilegijuotą prieigą prie naudotojų duomenų ir todėl turi įgaliojimus kontroliuoti ir profiliuoti ES piliečius. Deja, padėtis nepasikeitė po to, kai buvo patvirtinta Direktyva (ES) 2019/790 dėl autorių teisių ir gretutinių teisių bendrojoje skaitmeninėje rinkoje, kuri buvo priimta 2019 m. siekiant išspręsti autorių teisių problemas skaitmeniniame sektoriuje, tačiau kuri nusivylė daug žmonių. Šia direktyva reglamentuojamas turinio dalijimosi internetu paslaugų teikimas, tačiau ES piliečiams neleidžiama dalytis rinkmenomis. Šiandien mūsų mokama kaina yra nepriimtinas lėktuvas, palankus platinimo platformoms, kurios gali kontroliuoti ir profiliuoti naudotojus.

Dalijimasis rinkmenomis yra mūsų teisė. Mes teigiame, kad taip yra!

Netrukus pradėsime rinkti parašus, kad ES Komisija turėtų priimti poziciją dėl mūsų iniciatyvos.

Apsilankykite mūsų interneto svetainėje ir pasinaudokite savo kontaktiniais duomenimis. Kai pradėsime rinkti parašus, pranešime jums. Jei norite prisidėti prie kampanijos, taip pat pasakykite mums: maloniai pasidalys šia kova ir reikalaus teisės dalytis!

Pasakojimas, kurį pateikė Marco Ciurcina Europos piliečių iniciatyvos „Laisvė dalytis“ organizatorių vardu

marco

Autoriai

Marco Ciurcina

Italijos teisininkas, dirbantis komercinės ir sutarčių teisės, informacinių technologijų teisės, autorių teisių, patentų, prekių ženklų ir privatumo teisės srityse, ypač daug dėmesio skiriant nemokamoms programinės įrangos licencijoms, atvirajam turiniui ir atviriesiems duomenims. „Poliecnico di Torino“ jis dėsto komunikacijos teisę ir etiką. Jis yra nemokamas programinės įrangos ir skaitmeninių pagrindinių teisių aktyvistas.

Galite susisiekti su juo Europos piliečių iniciatyvos forume arba spustelėję čia!

Pateikite komentarą

Norėdami parašyti komentarą turite prisijungti arba prisiregistruoti.
Atsakomybės ribojimo pareiškimas. EPI forume pareikštos nuomonės atspindi tik jų autorių požiūrį ir jokiu būdu negali atspindėti Europos Komisijos arba Europos Sąjungos pozicijos.
Esate pasirengę užregistruoti savo iniciatyvą?

Norite paremti iniciatyvą? Norite gauti daugiau informacijos apie dabartines arba ankstesnes iniciatyvas?