В продължение на много десетилетия многонационалните корпорации и богатите физически лица използват международните системи за данъчно облагане в своя полза, за да намалят данъците си до почти 0 %. Дъщерните дружества в Нидерландия, Ирландия и Люксембург са общи за многонационалните корпорации, докато малките островни държави като Бахамските острови или Каймановите острови държат милиарди необлагаеми доходи.
Докато по-ниските данъци и специалните разпоредби привличат корпорации и физически лица за краткосрочните ползи на малкото държави с ниски данъци, дългосрочните щети за обществата по света, които губят трилиона данъци, са неизмерими.
Наличието на по-ниски данъчни ставки за привличане на корпорации има смисъл, когато тези корпорации създават работни места и богатство в страната, но в днешния свят мястото на създаване и продажба на даден продукт е отделно. Корпорацията изнася работни места към възможно най-евтината държава, докато (не) се облага с данък от другата страна на света за продажбата на своя продукт.
Държавите, които имат свръхконкурентна данъчна система или дори съзнателно функционират като посредник за избягване на данъчно облагане (нидерландски сандвич), трябва да бъдат санкционирани и подвеждани под отговорност за причинените от тях вреди.
Дружества като Google, Apple и Microsoft трябва да допринасят в обществото по същия начин, както всички останали, и не следва да се подчиняват на закона и да плащат по-малко данъци от всяко друго по-малко корпоративно предприятие.
За да се премахнат всички пропуски в данъчното облагане и сигурни убежища, ЕС трябва да се стреми към всеобхватна данъчна система, която всяка държава спазва. Ако дадено корпоративно предприятие не желае да плаща данъци в дадена държава, то реализира печалба в милиарди, то следва да бъде глобено като сбор от дължимите данъци или да му бъде забранено да извършва стопанска дейност. ЕС разполага с огромен лостов ефект и може да вземе решение за забрана на корпоративното предприятие в целия ЕС, което нито една корпорация не би подкрепила с по-ниски данъци.
- Категории
Оставете коментар
За да можете да добавяте коментари, трябва да влезете в системата или да се регистрирате.Коментари