Od wielu dziesięcioleci korporacje wielonarodowe i zamożne osoby fizyczne korzystają z międzynarodowych systemów podatkowych z korzyścią dla nich, aby obniżyć podatki do około 0 %. Spółki zależne w Niderlandach, Irlandii i Luksemburgu są wspólne dla korporacji wielonarodowych, natomiast małe kraje wyspiarskie, takie jak Bahamy czy Kajmany, posiadają miliardy nieopodatkowanych dochodów.
Chociaż niższe podatki i przepisy szczególne przyciągają korporacje i osoby fizyczne do krótkoterminowej korzyści nielicznych krajów o niskich stawkach podatkowych, długoterminowe szkody dla społeczeństw na całym świecie, które tracą na bilionach podatków, są nie do pominięcia.
Stosowanie niższych stawek podatkowych w celu przyciągnięcia korporacji ma sens, gdy takie przedsiębiorstwa tworzą miejsca pracy i dobrobyt w kraju, ale w dzisiejszym świecie miejsce tworzenia i sprzedaży produktu jest odrębne. Korporacje zlecają pracę do najtańszego kraju, natomiast (nie) płacą podatki od drugiej strony świata za sprzedaż swoich produktów.
Kraje, które mają zbyt konkurencyjny system podatkowy lub nawet świadomie działają jako pośrednik w unikaniu opodatkowania (Niderlandy Sandwich), muszą zostać ukarane i pociągnięte do odpowiedzialności za szkody, jakie wyrządzają.
Przedsiębiorstwa takie jak Google, Apple i Microsoft muszą wnosić wkład w społeczeństwo tak samo jak wszyscy inni i nie powinny plasować się ponad prawem i płacić mniej podatków niż inne mniejsze korporacje.
Aby wyeliminować wszystkie luki podatkowe i bezpieczne przystanki, UE musi dążyć do dalekosiężnego systemu podatkowego, do którego zobowiązane są wszystkie kraje. Jeżeli przedsiębiorstwo nie chce płacić podatków w kraju, który osiąga miliardy zysku, powinno zostać ukarane grzywną w wysokości niespłaconych podatków lub zakazem prowadzenia jakiejkolwiek działalności gospodarczej. UE ma ogromną siłę dźwigni i może podjąć decyzję o zakazie działalności przedsiębiorstwa w całej UE, przy czym żadne przedsiębiorstwo nie faworyzowałoby niższych podatków.
- Kategorie
Napisz komentarz
Aby dodać uwagi, należy się uwierzytelnić lub zarejestrować.Komentarze