
Zber podpisov je jadrom každej kampane európskej iniciatívy občanov, keďže iniciatíva musí získať aspoň 1 milión overených podpisov v najmenej siedmich členských štátoch a najviac za 12 mesiacov. Až potom sa iniciatíva môže predložiť Európskej komisii na zváženie. Z tohto dôvodu organizátori iniciatív občanov často považujú zber požadovaného počtu vyhlásení o podpore v rôznych členských štátoch za najťažší krok v celom procese.
S cieľom poskytnúť praktické usmernenia v tejto oblasti sa 30. marca 2021 uskutočnil webinár o fóre európskej iniciatívy občanov na tému zberu podpisov.
Stručný prehľad hlavných tipov:
- Vytvoriť zrozumiteľnú webovú stránku v rôznych jazykoch EÚ
Ako prvý krok je dôležité vytvoriť jednoduchú a zrozumiteľnú webovú stránku pre iniciatívu občanov. Webové sídlo je v skutočnosti pre občanov často hlavným zdrojom informácií o cieľoch, ktoré sa iniciatíva snaží dosiahnuť. Preklad stránky do viacerých jazykov je skvelým spôsobom, ako maximalizovať dosah európskej iniciatívy občanov a poskytnúť potenciálnym partnerským organizáciám informácie a posolstvá, ktoré možno ľahko zdieľať.
„Skúmajúme aj to, ako môžeme poskytnúť určité zdroje v európskych menšinových jazykoch.“ Ella Jakubowska, organizátorka európskej iniciatívy občanov „Zákaz postupov hromadného makroekonomického sledovania“
- Zjednodušiť správu a rozšíriť svoju sieť
Posolstvá kampane musia byť pre širokú verejnosť ľahko zrozumiteľné. Tieto posolstvá musia byť dostatočne pružné na to, aby sa prispôsobili rôznym vnútroštátnym kontextom. Podľa súčasných organizátorov je potrebné vypracovať správy, ktoré sa ľahko používajú ako tweety alebo príspevky na sociálnych médiách, keďže sociálne médiá majú osobitný význam pre mobilizáciu širokej verejnosti pri podpore aktívnej iniciatívy.
S cieľom zozbierať maximálny počet podpisov v rôznych krajinách EÚ je tiež nevyhnutné, aby počas kampane pomáhali partneri a organizácie a aby sa táto sieť neustále rozširovala. Partneri môžu zohrávať kľúčovú úlohu pri zbere podpisov, ale môžu tiež pôsobiť ako multiplikátori správ kampane svojimi vlastnými komunikačnými kanálmi. Je dôležité zabezpečiť centrálnu koordináciu kampane, ktorá môže prispieť k čo najjednoduchšiemu zapojeniu partnerov, aby spojenci mohli nasmerovať svoje zdroje na spoluprácu so svojimi sledovateľmi. Pri kontaktoch s tradičnými médiami musia aktivisti mať na pamäti skutočnosť, že by mohli stratiť kontrolu nad presným posolstvom, ktoré by chceli sprostredkovať: novinári by napríklad mohli byť účinnými multiplikátormi, ale mohli by napísať článok o všeobecnom dôvode iniciatívy, a nie o európskej iniciatíve občanov ako takej.
- Pochopiť svoje publikum a použiť osobné odkazy
Dôkladné plánovanie komunikačnej stratégie má kľúčový význam pre úspech kampane. Organizátori navrhujú vytvoriť profil pre publikum, na ktorý by sa iniciatíva chcela zamerať s cieľom prispôsobiť posolstvá. Táto stratégia je dôležitá aj pri používaní rôznych komunikačných kanálov. Ďalším prínosom pre zviditeľnenie iniciatívy je vytvorenie rozpoznateľnej vizuálnej identity. Veľmi dôležité je aj využívanie osobných kontaktov pri zbere podpisov, pretože sú to ľudia, ktorí môžu mať multiplikačný účinok a výrazne zvýšiť výsledky.
Julie Steendamová, organizátorka európskej iniciatívy občanov „Právo na liečbu“
Tieto prepojenia môžu byť rôzne: na jednej strane osobné prepojenia so sieťami občianskej spoločnosti môžu organizátorom pomôcť rozšíriť ich kampane. Na druhej strane sú dôležité aj osobné väzby s občanmi, keďže pre kampane je veľmi dôležité, aby sa jednotlivci podelili o svoju podporu so svojou osobnou alebo profesionálnou sieťou. Preto je dôležité, aby bolo pre občanov čo najjednoduchšie šíriť slovo a vymieňať si informácie o iniciatívach na kanáloch, ktoré väčšinou používajú.
- Vyjadrite sa k vašim správam, ale e-maily sú naďalej dôležité
Medzi kľúčové faktory úspechu patrí aj využívanie kreatívnych spôsobov zapojenia cieľového publika, ako sú videá alebo interaktívne prvky; oslovenie občanov prostredníctvom e-mailu však zostáva veľmi dôležitým spôsobom komunikácie.
„Jeden e-mail, jedna správa: podpíšte petíciu! Julie Steendamová
Obzvlášť účinné je, aby vaši partneri zahrnuli informácie o vašej iniciatíve do svojich adresátov. Organizátori, ktorí majú spoločné skúsenosti, zistili značný nárast vyhlásení o podpore zozbieraných po zaslaní takejto e-mailovej komunikácie.
Daniela Vancic, európska programová manažérka, Democracy International
- Vysvetľovanie nástroja občanom
Keďže európska iniciatíva občanov ešte nie je známa všetkým občanom EÚ, je tiež potrebné poskytnúť informácie možným signatárom, ale čo presne je tento jedinečný nástroj participatívnej demokracie na úrovni EÚ a ako funguje. Občania často žiadajú o objasnenie osobných údajov, ktoré musia vyplniť pri podpise iniciatívy, a dôvodov (ktoré sa líšia v závislosti od krajiny štátnej príslušnosti); to poskytuje príležitosť vysvetliť, ako sa počas procesu chránia osobné údaje.
„Môžete sa pokúsiť formulovať ho tak, aby váš podpis bol vaším hlasom. [...] Preto si musíte overiť online.“ Daniela Vancicová
- Okolnosti súvisiace s ochorením COVID-19
Podľa organizátorov, ktorí počas pandémie zozbierali vyhlásenia o podpore, súčasné okolnosti – aj keď sú naďalej náročné – umožňujú aj nové príležitosti na kampaň a zber podpisov pre európsku iniciatívu občanov. Napriek tomu, že je potrebné zachovať fyzickú vzdialenosť, jednotlivé príbehy a osobné spojenia sú naďalej mimoriadne dôležité. Demonštrácie sa môžu konať aj s veľmi malým počtom ľudí, ktorí vytvárajú silné obrazy na pritiahnutie pozornosti verejnosti (médiá). Ľudia majú navyše tendenciu tráviť viac času online a ďalej sa zapájať do tém, o ktorých sa starajú.
Ak chcete získať viac tipov a podrobností, pozrite si záznam webinára, ktorý moderoval Flavio Grazian, manažér participatívnej demokracie v Európskej službe pre občiansku činnosť.
Takisto sa môžete skontaktovať s rečníkmi webinára a s ďalšími organizátormi európskej iniciatívy občanov tým, že sa pripojíte k fóru na prepojenie a diskusiu.
Pozrite si aj stránku Learn a sledujte ďalšie podujatia na tomto fóre!
Vyhlásenie o odmietnutí zodpovednosti: Názory vyjadrené na Fóre európskej iniciatívy občanov odrážajú výlučne stanovisko ich autorov av žiadnom prípade ich nemožno považovať zanázory odrážajúcestanovisko Európskej komisie alebo Európskej únie.
Prispievatelia
Flavio GrazianFlavio Grazian je manažér v oblasti participatívnej demokracie v Európskom útvare pre občiansku činnosť (ECAS), kde pracuje na rozvoji a vykonávaní projektov EÚ so zameraním predovšetkým na európsku iniciatívu občanov a participatívnu demokraciu na úrovni EÚ. Je projektovým koordinátorom Fóra európskej iniciatívy občanov.
Hendrik Nahr je koordinátorom pre komunikáciu o európskej demokracii v rámci Európskej služby pre občiansku činnosť (ECAS). Podporuje realizáciu rôznych projektov od výskumu až po praktické uplatňovanie nástrojov na zapojenie občanov. Hendrik je zodpovedný aj za osvetovú stratégiu a stratégiu šírenia informácií v oblasti záujmu o európsku demokraciu.
- Kategórie
Odoslať komentár
Aby ste mohli pridávať poznámky, musíte sa prihlásiť alebo zaregistrovať.Komentáre