Разкриха тайните на успеха наЕвропейската гражданска инициатива: Вътрешни съвети за това как да получите 1,6 милиона подписа и да надхвърлите прага в двадесет и една държави — членки на ЕС
Гражданите, които се грижат за много ясно определена цел, широка и надеждна мрежа от национални организатори, хиляди доброволци в целия ЕС и усъвършенствани онлайн умения за провеждане на кампании, помогнаха на тази европейска гражданска инициатива да счупи рекордите и да надхвърли прага за подкрепа в двадесет и една държави — членки на ЕС. Разберете как са го направили!
История, разказана от Олга Кику, представител на инициативата End the Cage Age
Организирахме европейската гражданска инициатива „ Край на ерата на клетките“, защото бяхме много загрижени за използването на клетки в животновъдството. Имаме голямо движение за хуманно отношение към животните в цяла Европа и много граждани искаха да бъдат по-активно ангажирани. Нашата инициатива им даде тази възможност. Преди няколко години в Европейския парламент имахме успешно гласуване относно хуманното отношение към отглежданите в стопанства зайци. Зайците са почти изцяло отглеждани в клетки, така че това беше възможност за нас да разкажем на света за живота в клетките. След това решихме да не ограничаваме това само до зайци, а да го разширим до всички животни, които се отглеждат в клетки, и да използваме инструмент, за да накараме гражданите да участват в дейностите на европейските институции.
Включихме се в процеса на Европейската гражданска инициатива и след много работа и много планиране събрахме текста на нашето предложение, който след това представихме на Европейската комисия за регистрация. Разработихме много добра и много голяма мрежа от организации, които ни помогнаха, работиха с нас и ни помогнаха първо да разширим мрежата и второ, да разпространим посланието в цяла Европа. Нашето послание беше за бъдеще без отглеждане на клетки. Посланието съдържаше много положителни елементи. Разбира се, трябваше да погледнем реалността, но също така трябваше да разгледаме бъдещето и настоящите алтернативи.
Това беше възможност за нас да направим много изследвания на алтернативите — какво искаме да кажем на гражданите, какво искаме да кажем на Комисията за бъдещето на селското стопанство? След всички тези изследвания отидохме при гражданите, започнахме да разговаряме с тях и им разказахме за нашите идеи.
Ние оформихме идеите си с тях. Не само от нас, но и научихме много от тях.
„Това, което е чудесно за процеса на Европейската гражданска инициатива, е фактът, че получавате обратна връзка от гражданите; и именно от това следва да се възползват и институциите на ЕС, които имат възможност да се учат от гражданите.“
Мрежата
Едно от първите неща, които решихме да направим, е да развием мрежата. Успяхме да съберем около сто и седемдесет федерации и организации в цяла Европа, за да се присъединим към нас в усилията за разпространяване на новината; и те се ангажираха да разпространяват словото сами. Това не е лесна задача. това е много тромаво се опитва да доведе други да се присъединят към вас в това, което правите, това включва много планиране и много работа от наша страна. Ние не бяхме единствената организация, замесена в това, имахме много хора на наша страна.
Нещо, което е много важно в днешно време, е фактът, че повечето подписи се събират онлайн, а не на хартия. Това означава, че повечето от нашите изявления за подкрепа идват от граждани, които влязоха в интернет и подписаха европейската гражданска инициатива онлайн. Много малко от тях се събират на хартия по време на събития и по улиците. В миналото кампанията имаше много публично лице и беше много на площадите, по улиците разговаряше директно с хората. Сега това се промени, затова и ние трябваше да се променим. Социалните медии се превърнаха в много важен инструмент за разпространение на посланието, ние сме много наясно с това и сме използвали различни инструменти на социалните медии, за да постигнем това.
Поуки относно събирането на подписи
Първо, трябва да разработите мрежа, от която можете да разчитате, мрежа от хора и организации, които подкрепят вашата кауза; и второ, трябва да обърнете много внимание на вашата онлайн кампания.
Друг важен урок за нас беше доброволното участие. Разчитаме на доброволци. Трябва да има доброволци в цяла Европа. ЕГИ не е само национален инструмент, а инструмент на ЕС, така че трябва да имаме присъствие в много държави и разбира се, не можем да си позволим да правим това без доброволци, граждани, които се интересуват от проблема, които след това приемат този въпрос и разпространяват посланието в собствените си страни.
Ще има възходи и падения
Когато започнахме събирането на подписи, видяхме, че има голям прилив в началото, много граждани подписват, но по-късно, може би след месец или два — три месеца, цифрите са склонни да падат, така че трябва да сте готови да се изправите пред това. Трябва да измислите други инструменти и други начини да донесете отново подписите, за да запазите интереса на гражданите, така че те да разпространяват думата. Обществената кампания е много важна, използването на редица различни инструменти на кампанията също е важно и просто имайте предвид, че няма да имате еднакъв интерес през цялата година. Ще има възходи и падения, но е добре да се поддържа добър брой през цялата година. Бъдете готови да преминете към втори план или трети план, в случай че числата ви започнат да падат.
Планиране и поставяне на цели
Преди да започнем този процес на ЕГИ, имахме много дълъг период на размисъл върху това, което сме правили преди и какво ще правим. Планирането е много важно и постигането на много ясна цел също е много важно, така че институциите на ЕС не само да знаят за какво е вашата ЕГИ, но и как това предложение може да бъде осъществено от тях и да бъде подкрепено от тях.
„От съществено значение е да имате много, много ясно изявление за това, което искате да извлечете от предложението си.“
Не е лесно!
Бих искал да отбележа, че стартирането на ЕГИ като организатор е тромав процес. Това включва много време и много хора, които работят заедно, така че не бих искал да създавам фалшиви надежди, че това е лесно да се направи. Не е така. Това е доста трудно,
„Това отнема много време, отнема много планиране и отнема много хора.“
Дори ако идеята е добра, само идеята сама по себе си няма да работи, ако другите не са напълно ангажирани и ангажирани с това.
Ще има много предизвикателства през годината на етапа на събиране, както и преди и след нея. Особено ако имате успешна ЕГИ, тогава трябва да говорите с европейските институции, трябва да се ангажирате допълнително с тях. Тя не свършва в деня, в който завършва фазата на събиране на подписи.
Форумът на Европейската гражданска инициатива идва в много добро време, тъй като вече имаме опит с редица ЕГИ и доста от тях бяха успешни, така че има много хора, на които можете да разчитате, за да обсъдите вашата ЕГИ, да се поучите от техния опит и да видите и планирате собствената си работа в бъдеще. Имаме много хора, много граждани, които участваха активно в ЕГИ, също много организатори и можете да разчитате на тях, за да ви предоставят информация. Това е процес на учене, учене от това, което се е случило в миналото, но също така планиране и докато приемате тези добри преживявания от другите и слушате другите и сте в състояние да задавате въпроси, ще бъдете на много добро място, за да започнете своя собствена ЕГИ.
Автори
Олга КикуОлга Кику е ръководител на Службата на ЕС за състрадание в световното земеделие, международна организация с офиси и представителства в девет европейски страни, САЩ, Китай и Южна Африка, посветена на подобряване на хуманното отношение към селскостопанските животни, прекратяване на промишленото животновъдство и постигане на устойчиви храни и земеделие. След като е работила в международни организации в нестопанския сектор и в научните изследвания и планирането, тя е насочила усилията си към повишаване на осведомеността относно значението на гражданското участие. Олга има дългогодишно участие в застъпничеството на животните и понастоящем лобира пред институциите на ЕС по ключови интереси, свързани с взаимосвързаните области на хуманното отношение към селскостопанските животни, храните и селското стопанство, като популяризира тези въпроси в програмата за изготвяне на политики, като се ангажира със заинтересованите страни, проучва полезните взаимодействия и разработва съвместни стратегии за оказване на влияние върху политиката в горепосочените области. Олга е и заместник-представител на гражданския комитет за ЕГИ „Край на клетката“.
Свържете се с Олга във Форума на Европейската гражданска инициатива
- Категории
Оставете коментар
За да можете да добавяте коментари, трябва да влезете в системата или да се регистрирате.Коментари