Przejdź do treści głównej
Forum europejskiej inicjatywy obywatelskiej

Studenci starają się znieść zwolnienie z podatku od paliwa lotniczego dla lotów UE

Data aktualizacji: 05/07/2019

 

W dniu 10 maja 2019 r. Komisja Europejska zarejestrowała europejską inicjatywę obywatelską „Koniec zwolnienia z podatku od paliwa lotniczego w Europie”. Studenci z całej Europy domagają się zniesienia zwolnienia z podatku od paliwa lotniczego w odniesieniu do lotów wewnątrz UE.

 

Czego dotyczy nasza inicjatywa

Nasza inicjatywa obywatelska ma na celu wprowadzenie podatku od paliwa lotniczego naftowego przeznaczonego do lotów krajowych i wewnątrzeuropejskich. Chociaż bardziej ekologiczne alternatywy dla lotnictwa podlegają wysokim podatkom, przemysł lotniczy korzysta z wielu niesprawiedliwych zwolnień podatkowych. Paliwo lotnicze pozostaje nieopodatkowane w Europie, a państwa członkowskie nie nakładają podatku VAT na bilety lotnicze, co sprawia, że lotnictwo jest atrakcyjnym rodzajem transportu, podczas gdy jest najbardziej emisyjne.

Te dotacje dla sektora lotnictwa stanowią zachętę dla konsumentów do korzystania w coraz większym stopniu z najbardziej emisyjnego środka transportu zamiast bardziej ekologicznych alternatyw i nie zachęcają sektora lotnictwa do ograniczania emisji. W rezultacie lotnictwo jest głównym źródłem emisji CO2, zwiększając emisje w Europie o 21 % w ciągu ostatnich trzech lat, i przewiduje się, że będzie nadal rosnąć (Transport i środowisko, 2019 r.). Jeśli Europa ma osiągnąć swoje cele klimatyczne, potrzebne są działania, a polityka podatkowa ma do odegrania kluczową rolę.

Kim jesteśmy

Jesteśmy grupą obecnych i byłych studentów z całej Europy. W związku z tym członkowie naszej komisji mieszkają we Francji, Grecji, Belgii, Włoszech, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Holandii.

Dlaczego zapoczątkowaliśmy naszą inicjatywę obywatelską

Nasza podróż rozpoczęła się, gdy zaobserwowaliśmy, że najbardziej emisyjne środki transportu – lotnictwo – pozostają poza granicami opodatkowania w Europie. Pomimo coraz większej dostępności i wykorzystania lotów komercyjnych, wpływ na środowisko pozostaje nierozwiązany. Zdaliśmy sobie sprawę, że większość ludzi nie jest świadoma zagrożeń związanych z rozwojem sektora lotnictwa, dlatego staraliśmy się przyciągnąć uwagę nie tylko decydentów politycznych, ale przede wszystkim samych obywateli europejskich.

Dwa cele, które chcemy osiągnąć

Po pierwsze, proponowana przez nas zmiana polityki położyłaby kres lukratywnym zwolnieniom podatkowym, które umożliwiły sektorowi lotnictwa monopolizację podróży dalekobieżnych i stworzyły nieuczciwą konkurencję kosztem bardziej zrównoważonych alternatyw dla podróży. Proponujemy wprowadzenie podatku regresywnego, co oznacza, że podatek byłby wyższy w przypadku lotów na krótkich dystansach. W ten sposób możemy zachęcić ludzi do unikania lotów na krótkich dystansach.

Druga część wniosku Trybunału skierowanego do Komisji zawiera zalecenie dotyczące wykorzystania dochodów z podatków do rozwoju i poprawy kolei dalekobieżnych. Rozwój i subsydiowanie przemysłu kolejowego przy jednoczesnym zniesieniu zwolnienia z podatku od paliwa lotniczego jest podwójną koniecznością ograniczenia emisji pochodzących z transportu lotniczego w UE. Proponujemy utrzymanie zwolnienia podatkowego dla lotów z i na wyspy niepołączone mostami lub tunelami, ponieważ nie istnieją realne alternatywy.

Więcej informacji i link do petycji można znaleźć na naszej stronie internetowej:

https://www.endingaviationfueltaxexemption.eu/..

Autorzy

Tassos Papachristou (i Timothée Galvaire)

Organizatorami inicjatywy są uczniowie ze wszystkich zakątków Europy, którzy zobowiązali się do budowania bardziej zrównoważonej przyszłości.

Napisz komentarz

Aby dodać uwagi, należy się uwierzytelnić lub zarejestrować.

Komentarze

Miroslav Atanasov | 20/10/2022

Wspaniała wiadomość,

Zastrzeżenie prawne: Opinie wyrażone na forum europejskiej inicjatywy obywatelskiej odzwierciedlają wyłącznie punkt widzenia ich autorów i w żaden sposób nie mogą być utożsamiane ze stanowiskiem Komisji Europejskiej ani Unii Europejskiej.