Ugrás a fő tartalomra
Az európai polgári kezdeményezés fóruma

Hogyan gyűjtsünk forrásokat az európai polgári kezdeményezési kampányhoz? A sikeres szervezők és finanszírozók tippjei

Frissítés dátuma: 11/06/2021

Az európai polgári kezdeményezés működtetése nem könnyű feladat. Az egész éven túli kampányhoz nemcsak jelentős időráfordításra, felkészülésre és elhivatottságra van szükség, hanem gyakran súlyos költségekkel is jár. A kampányanyagok – különösen több nyelven –, bérek és rendezvények csak egy részét képezik azoknak a költségeknek, amelyeket az európai polgári kezdeményezés kampányolójának ki kell számítania és meg kell terveznie. Az adománygyűjtési stratégia elengedhetetlen a sikeres, egész Európára kiterjedő, többnyelvű és egész éven át tartó kampányhoz. Június 3-án, az európai polgári kezdeményezés napjának 10. napján megvitattuk, hogyan lehetne finanszírozni egy európai polgári kezdeményezést három szakértő segítségével és hozzájárulásával: Olga Kikou az End the Cage Age európai polgári kezdeményezéstől, Virginia Fiume az ECI Stopglobalwarming.eu-tól és Anne Hardt, a Democracy International finanszírozója. 

ECI Day

Jóváírás: Európai Gazdasági és Szociális Bizottság (2021)

Az adománygyűjtési stratégia szempontjából alapvető fontosságú a partnerek, különösen az adománygyűjtésben vagy kampányolásban korábban tapasztalattal rendelkező nem kormányzati szervezetek támogatása. A kampány legelején a partnerek erős hálózatát kell kiépíteni annak érdekében, hogy azok már korán támogatást kapjanak azoktól, akik forrásokat, tapasztalatokat és szakértelmet tudnak mozgósítani. Ily módon a nem kormányzati szervezetek megoszthatják egymással a költségek terhét, vagy emberi erőforrásokkal támogathatják a kampányt. Egy már létező nem kormányzati szervezet egy vagy több, teljes munkaidőben foglalkoztatott alkalmazottja egyszerűen egész éven át megvalósíthatja az európai polgári kezdeményezést, ahelyett, hogy egy önkéntes lenne a kampány fő koordinátora. Ez volt az „End the Cage Age” európai polgári kezdeményezés bevált gyakorlata, amely az egyik közelmúltbeli sikeres kezdeményezés. 

Ami a tényleges forrásbevonást illeti, egy konkrét fellépéshez – például egy nagyvárosban kampányt hirdető táblák felállításához – kapcsolódó közösségi finanszírozás sokkal ajánlottabb, mint az egymillió aláírás elérésére irányuló általános cél érdekében történő közösségi finanszírozás. Az emberek sokkal nagyobb valószínűséggel adományoznak kisebb, de jelentős kampánycélokat és mérföldköveket, vagy kampánytevékenységeket finanszíroznak, mivel sokkal kézzelfoghatóbbak. 

A láthatóság a Stopglobalwarming.eu európai polgári kezdeményezés egyik legfontosabb adománygyűjtési és kampánystratégiája volt, amely olyan egyénektől vagy véleményformálóktól kért segítséget a promócióhoz, akik nagy nyilvánosságot értek el, ezért kevesebb forrást igényeltek az általános tájékoztatásra. Például előfordulhat, hogy a művészek munkájuk egy részét a szóban forgó európai polgári kezdeményezésnek szentelik, vagy az önkormányzatok kapcsolattartó pontként szolgálhatnak a polgárok számára a kezdeményezés népszerűsítésében.

A Stopglobalwarming.eu általános kampányt követett, amely viszont segítette az adománygyűjtést. A logón szerepelt a kampány honlapja is, hogy az emberek pontosan tudják, hol találják meg a kampány oldalát, és ezért hová kell adományozniuk. Ez a kezdeményezés az egyéni online gyűjtési rendszert is választotta, amely közvetlenül beépíthető lenne a kampány oldalára, ezért egyablakos ügyintézést biztosít azoknak a polgároknak, akik meg akarják ismerni a kezdeményezést, alá kívánják írni azt, és minden erőfeszítést egy oldalon kívánnak adományozni.

Az európai polgári kezdeményezés kampányolói megvizsgálhatják, hogy pénzügyi támogatásért folyamodjanak-e olyan alapítványoktól, amelyek gyakran jelentős pénzösszegeket finanszírozhatnak. Anne Hardt, a Democracy International finanszírozója néhány fontos tippet osztott az alapítványok megkeresésével kapcsolatban. Először is ellenőrizze az alapítványok pályázati kritériumait, hogy meggyőződjön arról, hogy kampánya megfelel-e a feltételeknek, és megtudja, hol hozhat létre kapcsolatokat a kezdeményezése és az alapítvány küldetése között. Az alapítványok megkeresésekor vagy a kérelem megírásakor válasszon aktív nyelvet és szavakat, és ossza meg az európai polgári kezdeményezéssel, valamint annak céljaival és mérföldköveivel kapcsolatos konkrét, számalapú információkat. A további kampányanyagok, például a szórólapok megosztása szintén megerősítené jelentkezését, ha a korábbi szervezetek ajánlólevelet küldenének, amely korábban támogatta Önt.  

Az alapítványokkal kapcsolatos általános tanács az, hogy megtaláljuk azokat az alapítványokat, amelyek a múltban már támogatták az európai polgári kezdeményezéseket, mivel ismerik az eszközt és a folyamatot. Ha további pontszámot szeretne elérni, legyen személyes, és pályázatának benyújtása előtt közvetlenül hívja fel az alapítványt, hogy már a jelentkezés elolvasása előtt kapcsolatba lépjen velük. 

Végül pedig a munkaértekezleten részt vevő valamennyi szakértő egyetértett abban, hogy az előkészületek kulcsfontosságúak. Első lépésként válasszon ki egy olyan meglévő kérdést, amely már lendületet kapott és támogatást kapott a nem kormányzati szervezetektől, és amelyet az emberek azonosíthatnak, nem pedig teljesen új kérdéssel, amelynek meg kell kezdenie a háttérből történő támogatás kiépítését. Jóval a kampány hivatalos kezdete előtt tervezzen meg adománygyűjtési stratégiát, és ne feledkezzen meg a rendelkezésére álló különböző források felhasználásáról.  Ebben az összefüggésben az EU – még ha nem is kínál pénzügyi támogatást – további segítséget nyújt Önnek. Például az európai polgári kezdeményezés fórumánakSeek Advice menüpontján ingyenes, testreszabott adománygyűjtési tanácsokat kaphat a kampányához. 

Szerencsés!

 

Felelősségkizáró nyilatkozat: Az európai polgári kezdeményezés fórumán megosztott vélemények kizárólag a véleménynyilvánító személy álláspontját tükrözik, éssemmiképp sem tekinthetők sem az Európai Bizottság, sem az Európai Unió hivatalos álláspontjának.

 

Daniela

Közreműködők

Daniela Vancic

Daniela vAnic a Democracy International európai programigazgatója, egy olyan nem kormányzati szervezet, amely a polgárok politikai döntéshozatalban való fokozottabb részvételét segíti elő, és az eszköz kezdete óta tapasztalattal rendelkezik az európai polgári kezdeményezés terén. Daniela Vancicnek négy év kampány- és hálózatépítő tapasztalata van, és az elmúlt három évben részt vett a Democracy International európai kampányainak lebonyolításában. Daniela széles körben foglalkozott az európai polgári kezdeményezéssel: kampány- és adománygyűjtési tanácsadást nyújtott a szervezőknek, szorgalmazta az eszközről szóló rendelet erőteljesebb végrehajtását, és ismertebbé tette az eszközt a polgárok számára.

Lépjen kapcsolatba Danielával az európai polgári kezdeményezés fórumán!

Szóljon hozzá!

Észrevételek beírásához kérjük, jelentkezzen be vagy regisztráljon.
Felelősségkizáró nyilatkozat: Az európai polgári kezdeményezés fórumán megosztott vélemények kizárólag a véleménynyilvánító személy álláspontját tükrözik, és semmiképp sem tekinthetők sem az Európai Bizottság, sem az Európai Unió hivatalos álláspontjának.
Készen áll egy kezdeményezés regisztrálására?

Támogatni szeretné valamelyik kezdeményezést? Bővebb információra van szüksége jelenlegi vagy korábbi kezdeményezésekről?