„Stejně jako v předchozích dnech se diskuse o aktu o svobodě sdělovacích prostředků v Radě poněkud změnila v mocenský boj a nezaměřovala se příliš na důvod, proč bychom zde měli všichni: diskuse o ochraně svobody tisku a ochrany novinářů. Následovala diskuse o pozměňovacím návrhu a o vypuštění všech pasáží, které soustřeďují pravomoci v rukou Evropské komise nebo Evropského parlamentu. Ministři z Německa, Polska a Řecka se velmi důrazně vyjádřili k otázce kontroly nad právními předpisy v oblasti svobody sdělovacích prostředků členským státům a čelili poměrně křehkému odporu ze strany ministrů Španělska a Francie.“
Myslíte si, že se jednalo o uniklý náhled ze zasedání Rady EU? Ne – jedná se o úvodní odstavec článku Giulia Lisderové ( viz níže), studentky magisterského studia interdisciplinárního výzkumu a studií o východní Evropě, která se připojila k „tiskovému týmu“ InformEU v Sofii, což je „oficiální zpravodajský kanál“ vzorové iniciativy Evropské unie, která se konala v bulharské Sofii od 6. července do 9. července 2023.
Model Evropské unie je simulací rozhodovacích postupů evropských orgánů, což znamená, že účastníci jsou vybízeni k tomu, aby interpretovali úlohu evropského činitele s rozhodovací pravomocí, k němuž byli přiděleni. Modelová iniciativa EU a úloha, kterou hraje s evropskou občanskou iniciativou, jsou široce uplatňovány v celé EU s cílem zvýšit informovanost a zvýšit zapojení mladých lidí do tvorby politik v Evropské unii.
- Zapojení studentů vysokoškolského vzdělávání do evropské občanské iniciativy
- Mladí Italové testují evropskou občanskou iniciativu jako nástroj k mobilizaci ve prospěch klimatu
- Více než 100 studentů ze čtyř evropských univerzit magisterské studium evropské občanské iniciativy prostřednictvím inovativního projektu „ECI od A do Z“
S cílem podpořit odhodlání mladých lidí stát se aktivní součástí demokracie se setkalo 70 mladých žáků, studentů a odborníků z celé Evropy, aby diskutovali o aktu o svobodě sdělovacích prostředků a o nařízení o prevenci obchodování s lidmi a boji proti němu. Akce v Sofii navázala na model EU Sofia 2022, kdy představila evropskou občanskou iniciativu středoškolským školám v Bulharsku. Studenti ze tří středních škol představili své nápady prostřednictvím simulace evropské občanské iniciativy, jejímž cílem je zvýšit povědomí o nástrojích participativní demokracie Evropské unie. Po konzultacích s vítězným týmem byla tato iniciativa použita jako základ pro týmovou směrnici o mládeži a vzdělávání.
Jak funguje simulace evropské občanské iniciativy
S cílem zahájit simulaci diskutovalo MEU Sofia o evropské občanské iniciativě a účasti mladých občanů. Panelová diskuse zdůraznila, že je třeba, aby činitelé s rozhodovací pravomocí a občanská společnost odstranili rozdíly mezi EU a občany s cílem vytvořit participativní demokracii.
Občané jsou jádrem Evropské unie a bez jejich účasti přestává bít.
Po účasti na seminářích a na základě vlastních zkušeností a společenských nedostatků navrhli dospívající mládež tyto iniciativy:
Podpora inkluzivní a pluralitní Evropy pro mládež
Tento návrh se zabývá homofobním, bifobním nebo transfobním obtěžováním mezi mladými oběťmi s potenciálem nápravy. Tato iniciativa se zasazuje o zintenzivnění boje proti homofobii mezi mladými lidmi, podporu inkluzivnosti a přijetí a zároveň zajištění toho, aby každý mohl žít pokojně a v souladu s ním i s ostatními.
Regulace používání a dostupnosti cigaret pro osoby mladší 18 let
V souvislosti s neúčinnými vnitrostátními právními předpisy a nebezpečnými účinky cigaret na zdraví se žáci vyzývají k tomu, aby právní předpisy EU regulovaly používání a dostupnost cigaret pro nezletilé osoby. Tento návrh podporuje zdraví dětí, které je v rukou zákonodárců.
Směrování mladých lidí potřebnými zdroji na jejich požadovanou profesní dráhu
Tento návrh řeší rozsáhlý problém nalezení vhodné profesní dráhy pro mladé lidi tím, že zahájí správné studium v souvislosti s nedostupnými nebo neúplnými informacemi o vyhlídkách a nedostatečným poradenstvím. Tímto návrhem se proto mladí lidé zasazují o to, aby všichni mladí lidé měli k dispozici více informací a pokynů, které překračují socioekonomické hranice a zahrnují všechny skupiny. Cílem iniciativy je vybavit mladé lidi správným souborem dovedností pro budoucnost s cílem přispět společnosti.
Vítězná iniciativa
Aby byl umožněn realistický přístup k evropské občanské iniciativě, byla prahová hodnota pro hlasování snížena na 100 hlasů ze sedmi členských států. Všechny tři iniciativy prošly, přičemž vítězná iniciativa získala nejméně 270 hlasů. Voliči nejvíce uznali potřebu řídit mladé lidi s nezbytnými zdroji na jejich požadovanou profesní dráhu. O ostatních iniciativách sevšak hlasovalo i v mnoha případech, což představuje celkem 539 hlasů.
Další krok spočíval v konzultacích mezi vítěznou skupinou středních škol a týmem pořádajícím MEU Sofia. Myšlenky vyplývající z konzultací tvořily základ pro to, aby tým vypracoval legislativní návrh – směrnici o mládeži a vzdělávání. Směrnice vychází z právního základu článku 149 SFEU a jejím cílem je podporovat spolupráci mezi členskými státy v oblasti vzdělávání a vytvářet iniciativy pro rozvoj výměny informací a osvědčených postupů.
Směrnice o mládeži a vzdělávání sloužila jako legislativní návrh ve vzoru Evropské unie v Sofii 2022, v němž studenti a mladí odborníci z celé Evropy přišli do Bulharska, aby se ujali úlohy poslanců EP a ministrů v Radě. Úspěšně projednali, pozměnili a hlasovali o návrhu a dozvěděli se více o legislativních a participativních mechanismech Evropské unie v neformálním a mezinárodním vzdělávacím kontextu.
V době, kdy je v sázce demokracie v Evropě a kdy je třeba posílit účast mladých lidí, byl tento proces úspěšný. Do evropské občanské iniciativy bylo poprvé zapojeno několik osob (studenti středních škol, rodina, přátelé atd.) a dozvěděli se o svém právu na podporu stávajících evropských občanských iniciativ, ale mladí lidé byli povzbuzováni k tomu, aby usilovali o aktivní evropské občanství.
Další informace o mladých lidech a evropské občanské iniciativě
Studenti, kteří stojí za ekoskórem: Dopad můžete mít i v případě, že nedosáhnete 1 milionu podpisů.
Prostěme si to proslulost, Make it Fun, Show the the Impact!
„Model ECI“: Jak se studenti učí být aktivními evropskými občany v praxi
Zapojení studentů vysokoškolského vzdělávání do evropské občanské iniciativy
Přispěvatelé
Gabriela SachettiováGabriela je v současné době generální ředitelkou MEU Sofia 2023. Má magistr v oboru evropských studií a zajímá se o propojení EU s mládeží. Gabriela byla zapojena do několika projektů zaměřených na posílení aktivního občanství mezi mladými lidmi. V Sofii začala jako referentka pro akce a osvětu a pokračovala v roli komisařky pro mládež a vzdělávání v simulaci.
- Categories
- Akce a osvěta
Připojit komentář
Chcete-li vkládat připomínky, musíte provést ověření identity nebo se zaregistrovat.