Pāriet uz galveno saturu
Eiropas pilsoņu iniciatīvas forums

Kā mājas lapa europa.eu varētu kļūt par mūsu iemīļoto ikdienas "centrālo laukumu"?

Autors: Kurt LINDEROOS |
Atjaunināšanas datums: 06 February 2025 |
Skatījumu skaits: 114

Jūs pavadāt arvien vairāk sava brīvā laika "īkšķa līmeņa" sociālajos medijos - un rezultāts bieži vien ir tikai laika pavadīšanas sajūta. Uzvar tikai digitālie milži.

Jūsu dzīve un mājas ir jūsu bizness. R&D gars sociālajos medijos būtu būtisks nākotnei

Jūs esat daļa no Eiropas Savienības un tās jaunās politikas, kas vērsta uz jums.

Savienība ir paziņojusi, ka uzmanības centrā ir pilsonis un viņa intereses. Tas nozīmē, ka mājas lapai europa.eu vajadzētu būt un tā varētu būt patiešām jēgpilns un interesants ikdienas rīks mums 450 miljoniem cilvēku.


Tam ir vajadzīga jauna skaidra domāšana un tās īstenošana, strukturējot europa.eu līmeņu saturu un tā nodrošināšanu, sākot ar izšķirošo sākumlapu. 

1
Balss

Ierakstīt komentāru

Lai varētu pievienot komentārus, jums ir jāautentificējas vai jāreģistrējas.

Komentāri

Savannah Schuurbiers | 06 February 2025

Hi Kurt,

Thank you for sharing your idea!

If you're looking to connect with others who might be interested in developing this European Citizens Initiative, we recommend using the ECI Forum's Connect function. It’s a great way to find and reach out to other registered users who share similar interests. You might find potential signatories or organisers who can help bring this initiative to life!

If you have any questions about launching this initiative and would like to receive independent legal, campaigning, or fundraising advice, ask our experts on the ECI Forum.

Kind regards,

The ECI Forum Team

Mat Falk | 10 March 2025

Iniciatīva

Lai gan es atbalstītu šādu iniciatīvu, es nedomāju, ka tā vispār būtu jāpieprasa. Kaut kam tādam šobrīd vajadzētu būt mūsu 10 galvenajās prioritātēs.

Sociālie mediji

Portāls varētu norādīt iedzīvotājiem uz decentralizētiem pakalpojumiem un programmatūras alternatīvām. Sociālajiem medijiem šajā ziņā ir vissvarīgākā loma.

Pēdējo gadu notikumi ir parādījuši, kas notiek, ja centralizētās atbalss kameras, naidīgu spēku plaša mēroga maldinošas informācijas izplatīšana, mērķtiecīga mikroreklāma un nekontrolēta datu vākšana notiek savvaļā.

Tā ir pārāk liela vara un dati tikai dažu lielo korporāciju rokās (https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_social_platforms_with_at_least_100_million_active_users)

Ko ES var darīt

Tagad vairāk nekā jebkad agrāk ES ir svarīgi izveidot drošu un lietotājdraudzīgu iekļaušanas portālu fediverse ekosistēmā saviem iedzīvotājiem (decentralizēti sociālie mediji un citi pakalpojumi, sk. https://www.edps.europa.eu/data-protection/our-work/publications/techdispatch/2022-07-26-techdispatch-12022-federated-social-media-platforms_en).

Pastāv decentralizēti risinājumi (Mastodon, Matrix, Lemmy un citi), un tā ir lieliska iespēja panākt, lai daudzi lietotāji pārietu un dotu viņiem rīkus, lai sociālie mediji nonāktu viņu pašu rokās. Šķiet, ka liels šķērslis ir neskaidrība par instancēm/serveriem un to, kā sazināties ar citiem.

ES varētu mazināt šo šķērsli, nodrošinot vienas pieturas galamērķi, lai sāktu darbu, piemēram, ar Mastodon. Vai nu izplatot lietotājus dažādās esošās instancēs, pamatojoties uz viņu interesēm, vai, vēlams, izmantojot savus oficiālos serverus, piemēram, https://ec.social-network.europa.eu/, bet ar atvērtu reģistrāciju ES pilsoņiem. Jūs varētu apgalvot, ka tas būtu nedaudz centralizēts, bet lietotājs, kas sācis iekāpšanu serverī, nav saistīts ar to un vēlāk varētu migrēt savu kontu uz citu instanci, ja viņi to vēlētos.

Lielāks jaunu lietotāju pieplūdums decentralizētos sociālos plašsaziņas līdzekļus padarītu populārākus, paātrinātu attīstību, palielinātu lietojamību un, savukārt, piesaistītu vairāk lietotāju.

Potenciālais lietotāju skaits ES, iespējams, ir aptuveni 40–50 miljoni Twitter lietotāju un 10 miljoni Reddit lietotāju, ja visi no tiem mainītos (daži pārklājas). Pat iegūt nelielu daļu no šiem lietotājiem būtu pietiekami, lai padarītu to mainstream, un viņiem nebūtu pat atstāt lielās platformas, ja viņi nevēlas. 

Tas pats attiecas uz lielāko tirgus daļu "Meta" (aptuveni 300–400 miljoni ES lietotāju), ko daļēji varētu pārņemt decentralizētie pakalpojumi un daļēji pāriet pie privātiem uzņēmumiem ES vai pilnīgi šifrētiem ārējiem pakalpojumiem. Piemēram, Signal aizveda daudz lietotāju prom no WhatsApp (tiek lēsts, ka tiem ir aptuveni 70 miljoni lietotāju, tiek finansēti ziedojumi, un to ikgadējās servera izmaksas ir aptuveni 14-20 miljoni ASV dolāru, kas būtu līdzīgi 3 centu infrastruktūras izmaksām uz vienu lietotāju mēnesī).

Atkarībā no tā, cik lielā mērā ES nolemj iesaistīties šajā procesā, tas var nebūt pat dārgs vai pārāk sarežģīts. Mans sapnis, protams, būtu pilnīga ES iesaistīšanās, finansējums vai alternatīvu nodrošināšana visām lielajām sociālo mediju platformām. Dalībvalstīm ir nauda, lai to vadītu, pat negūstot peļņu.

Esošie projekti?

Vai kāds zina, vai šajā virzienā tiek īstenots oficiāls ES plāns vai projekts (decentralizēti sociālie plašsaziņas līdzekļi vai privātumam draudzīgas centralizētas alternatīvas)?

Tomēr es vēl neesmu veicis nekādus paplašinātus meklējumus, tāpēc līdz šim esmu redzējis tikai kādu ar blokķēdi saistītu balto papīru un daudz fragmentācijas.

Secinājums

Vai ir jāvēršas pie Facebook grupas, lai diskutētu par ES?

Vai Twitter ir noklusējuma kopīgošanas opcija ES portālā?

450 miljoni iedzīvotāju ir spēcīgi, bet atkarīgi no lielām korporācijām?

Pietiekami. Mēs varam darīt labāk. Laiks pārmaiņām.

 

Paldies jums visiem, ka uzklausījāt manu TED runu.